banner191

banner148

banner179

banner176

CHP Meclise Taşıdı; İzmir Hacizli Gemilere Çözüm İstiyor

(Deniz Haber. Com) Deniz ve çevre kirliliğinin yanısıra deniz canlıları ile insan yaşamını da tehdit eden ‘hacizli gemiler’ konusunu TBMM’ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmirlilerin ‘hacizli gemiler’ sorununa çözüm istediğini ifade etti.

GÜNCEL 09.03.2017, 12:20 Nermin İstikbal
CHP Meclise Taşıdı; İzmir Hacizli Gemilere Çözüm İstiyor

CHP Meclise Taşıdı; İzmir Hacizli Gemilere Çözüm İstiyor

Deniz ve çevre kirliliğinin yanısıra deniz canlıları ile insan yaşamını da tehdit eden ‘hacizli gemiler’ konusunu TBMM’ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmirlilerin ‘hacizli gemiler’ sorununa çözüm istediğini ifade etti.

Aliağa’nın Türkiye’nin önemli limanlarından biri olduğunun altını çizen Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede ‘hacizli gemiler’ ve bulundukları bölge ile ilgili detaylı bilgi verdi. “Aliağa Limanlarına yanaşan ve çeşitli alacak, verecek davaları veya başka hukuki davalara muhatap bazı yerli ve yabancı gemiler mahkeme karalarıyla seferden men edilerek alıkonulmakta veya haczedilmekte. Fakat bu gemilerin demirleyebileceği, koruma altında ve deniz güvenliği olan bir bölge bulunmuyor. Bu durumdaki gemiler, Aliağa’nın kuzey çıkışında Bergama’ya doğru, Karadut Mevkii denilen bölgede demirlenerek, alıkonuluyor. Bu bölge antik Myrina kenti sınırları içinde. Hemen yakınında ise, Pınarcık adlı sahil kesiminin yazlık evleri ve Çaltılıdere köyü bulunuyor. Bölge şiddetli kuzey rüzgarlarına açık ve uzun süreli demirlemeye elverişli bir bölge değil. Bölgede halen son derece dar alanda 5 tane hacizli gemi var. Bu gemilerin bir kısmı oldukça uzun zamandır burada. Süren davalar nedeniyle daha ne kadar kalacağı da belirsiz. Gemiler demirlendikten sonra içinde kimse kalmadığından yağmalanıyor. Geçmişte çapasından kurtulan bazı gemiler fırtınalarda sürüklenmiş, hatta Karaburun açıklarına kadar gidenler olmuştu. Bu durum deniz trafiğini ve güvenliğini tehdit ederken, diğer yandan da zaman içinde korozyon, yağma veya fırtına gibi nedenlerle gemilerden çeşitli petrol ve kimyasal sızmalar nedeniyle ciddi deniz ve çevre kirliliğine sebep olmakta. İzmirliler; insan ve deniz canlılarının yaşamını tehdit eden, deniz ve çevre kirliliğine sebep olan bu soruna çözüm istiyor.”

Geçtiğimiz günlerde Aliağa’daki hacizli ‘Bodyer’ adlı kuru yük gemisinin akaryakıt tankından denize yakıt sızıntısı olduğu basına yansıdı, Aliağa Liman Başkanlığı yetkililerinin gemiden sızan yakıtın çevreye daha fazla zarar vermemesi için bariyer sistemiyle gemiyi çevrelediği bilgisi paylaşıldı. 

Önergede bu konuya da değinen Murat Bakan, “Bodyer adlı geminin akaryakıt sızıntısının ciddi boyutlarda olduğu, çevre sağlığını ve deniz canlılarının yaşamını tehdit edecek boyutlara ulaştığı ifade ediliyor. Hacizli gemilerle ilgili acil çözüm istiyoruz. Ayrıca, tehlikeli madde içerdiği gerekçesiyle hiçbir ülkede sökümü yapılmayan geminin adı ‘Ethan’ olarak değiştirilerek Türkiye’ye getirilmişti. AB ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de de ticareti, alımı-satımı yasaklanan asbest maddeli gemi; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘gemide tehlikeli madde olmadığı ve sökümün yapılabileceği’ raporu üzerine, Aliağa’daki Gemi Söküm Tesisleri’ne getirilerek sökülmeye başlanmıştı. Bununla ilgili Aralık ayında verdiğim önergeye de halen cevap alamadım” dedi. 

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?