banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Cezalar 2 Binden 5 Milyon TL'ye Çıktı

Cezalar 2 binden 5 milyon TL’ye kadar çıktı, armatör isyan bayrağını çekti

GÜNCEL 07.04.2014, 03:51
Cezalar 2 Binden 5 Milyon TL'ye Çıktı

Cezalar 2 binden 5 milyon TL’ye kadar çıktı, armatör isyan bayrağını çekti

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren yönetmelikle gemilere kesilen idari para ceza miktarları 2500 kata kadar artırıldı. Önceden 2 bin TL civarında olan cezalar 5 milyon TL’ye kadar çıktı. Gemilere kesilen idari para ceza miktarları bir anda 2 bin 500 kat arttı, denizciler isyan bayrağını çekti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe koyduğu yeni yönetmelikle gemilere kesilen idari para ceza miktarlarını yüksek oranda artırdı. Önceden 2 bin TL civarında olan bu cezalar yeni yönetmelikte 5 bin TL’den başlıyor ve 5 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor. Özellikle düşük geliri olan koster armatörlerinin bu cezaları ödemesinin mümkün olamayacağını savunan sektör temsilcileri, bakanlığa idari para ceza miktarlarının daha makul bir seviyeye indirilmesi çağrısında bulundu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan ayı Meclis Toplantısı geçtiğimiz hafta perşembe günü İstanbul'da yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka’nın da katıldığı toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren yeni yönetmelikle, gemilere kesilen idari para cezalarının yüksek oranlarda artırıldığını açıkladı. Yeni yönetmelikten önce 2 bin TL civarında olan idari para cezalarının duruma göre 5 milyon TL’ye kadar çıkabildiğini belirten Kalkavan, özelikle koster armatörlerinin çok mağdur olduğunu ve bu cezaları ödemesinin mümkün olmadığını savundu. Kalkavan, Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka’ya seslenerek, yönetmelikte sektörü rahatlatacak yeni bir düzenleme yapılmasını istedi.

Kalkavan’ın ardından söz alan Suat Hayri Aka ise uluslararası kurallar gereği bu yönetmeliği yürürlüğe sokmak zorunda olduklarını ancak, gerekirse bu cezaları yeniden değerlendireceklerini ve cezaların derecelerini değiştirebileceklerini söyledi.

Kalkavan : Bağlayın, ama idari cezayı artırmayın

DTO toplantısında konuşan Kalkavan, yeni yönetmelikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz günlerde gemilere kesilen idari para cezalarıyla ilgili Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli’nin imzasıyla tarafımıza bir yazı geldi. Yapılan yönetmelik değişikliği ile gemilere kesilen ceza miktarları önemli ölçüde artırılmış. Bu durum koster filosu için çok büyük sıkıntı. Çok ufak sebeplerden çok ağır cezalar kesiliyor. Kimse gemilerde kurallara uymayan bir eksiklik olmasını istemiyor ama 5 bin, 10 bin, 100 bin TL kesilen cezalar var. Bazı durumlarda cezalar 5 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Zaten ticari cezalar verilerek gemi seferden alıkonuyordu. Ancak şimdi bunun dışında bir de çok ağır idari para cezalar var. Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Gemiyi daha fazla alıkoyabilirsiniz ancak bunun yanında idari para cezalarını bu kadar artırmak sektörü çok zora sokuyor. Öyle örnekler var ki, yazık günah… Bu piyasalarda bunu yapmak gerçekten çok ağır. Bir yazım hatasından bile çok ağır cezalar kesilebiliyor. 2 bin 3 bine çalışan bir kosterin bu miktarları ödemesi mümkün değil. Biz 'Kabahatler Kanunu'na karşı çıkarken bu denizcilik sektörünün karşısına daha büyük bir sorun olurak çıktı. Sanıyorum bir yerde gözden kaçırılan noktalar oldu. Bu özellikle koster filosu sahipleri için büyük sıkıntı yaratacak. Burada yeni bir düzenleme yapılması lazım.”

Türk bayrağına geçiş için son fırsat veriliyor, süre 1 yıla çıkıyor

Yaklaşık dört yıl önce yabancı bayraktaki Türk sahipli yatların Türk bayrağına geçişini sağlamak amacıyla 2 aylık geçici bir üre ile bir düzenleme yapan Ulaştırma Bakanlığı, gelen yoğun talep üzerine ikinci ve son bir fırsat daha sunuyor.

DTO Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, yabancı bayraktaki Türk sahipli yatların Türk bayrağına geçişini sağlamak için yeni bir düzenleme yapılacağını söyledi. Aka, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geçmişte Denizcilik Müsteşarlığı yabancı bayraklı gemilerin Türk bayrağına geçişi için geçici bir düzenleme yaptı. Birkaç ay yürürlükte kaldı. Ama o sürede geçmesini umduğumuz tekne sayısı son derece düşük kaldı. Umulduğu kadar yüksek sayıda tekne Türk bayrağına geçmedi. Ancak o süre dolduğu halde talep bitmedi. Bu talep halen devam ediyor. Biz bunu geçen sene ciddi bir şekilde değerlendirdik. Geçen sene bir çalışma yaptık maliye bakanlığı ve diğer ilgili birimlerle ve bir mutabakata vardık. Yeni bir dönem, yeni bir periyot başlatacağız. Bu yine geçici olacak. Ama bu sefer 2 ay değil de 1 yıla kadar uzatmayı planlıyoruz. Ancak bu izin verilirken birtakım yaptırımlar da olacak. Bu kez tam sonuç almak istiyoruz. Üçüncü bir şans verilmesi söz konusu olamaz.”

Aka: Cezaların derecesini yeniden gözden geçirebiliriz

Deniz Ticaret Odası Nisan ayı Meclis Toplantısı'nda konuşan Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka, artırılan idari para cezalarına gelen tepkilere yönelik şunları kaydetti: “Cezalar konusundaki şikayetlerinizi not edeceğiz. Yaptırım gücü yüksek cezalar koyarak, kaliteyi artırmak ve istismarların önüne geçmek amaçlanıyor. Bunların tabii ki derecesi tartışılabilir. Gönül ister ki hiç ceza vermeye gerek kalmsın. Herkes kuralları samimi ve harfiyen yerine getirsin. Uluslararası kurallar ceza vermemizi gerektiriyor. IMO gibi uluslararası denizcilik örgütlerinin denetimlerinde en büyük eksiliğimiz bu olacaktı. O bakımdan denetimden 3-5 gün önce yürürlüğe koymak suretiyle bu eksikliğimizi giderdik. Uluslararası kurallar mutlaka çeşitli ihlallerin, verimsizliklerin ya da başarısızlıkların cezalandırılması gerektiği, bunun ceza, idari yaptırım, çeşitli formatlarda mutlaka bir karşılığının olması gerektiğini zorunlu kılıyor. Yani bir cezalar listemiz, bir ihlaller listemiz olması ve her ihlalin karşınınsa onun cezasının yazılması gerekiyor. Devletin işleyişinde de var uluslararası kurallarda da. Bunları yok etmemiz mümkün değil ancak ihlallere karşılık gelen miktarlarını, dengesiz cezaları, dengesiz yaptırımları yeniden gözden geçirebiliriz. Orada bir maksat aşımı yok. Oradaki amaç muhtemelen cezanın şiddetini artırmak suretiyle istismarı önlemek.”

Yorumlar (9)
safety first 7 yıl önce
Gemilerin denetim sonucu alıkonmaları yıllardır uygulanan bir yöntem. Ancak gemilerin kondüsyonlarında iyileşme oluşmadı hatta armatörler eksikliklerin söylenip giderilmesine o kadar alıştı ki şirketlerde kalifiye DPA ve Enspektör bulunmasına gerek kalmadı. Nasıl olsa limanda denetim yapılacak eksiklikler alelacele giderilecek ve günü kurtarmaktaydılar. Ceza da nerden çıktı! Armatörlerin topa girmeleri için para cezası muhakkak yoksa günü kutarmaya devam ederiz ama filo performansı asla istenilen seviyeye çıkmaz.
HAKAN BAKARSAN 7 yıl önce
GEMI DENETIM LERININ AMACIDA BU ZATEN.EKSIK VARSA TAMAMLATIRSIN.TAMAML ANMIYORSA SEFERDEN MEN HATTA DRYDOCK A YONLENDIRIRSIN.BIR ISE YARAMIYOR DENEN ONDENETIMLER SAYESINDE YASLI OLMASINA RAGMEN AGIRLIKLA KOSTERLERIN OLUSTURDUGU AKDENIZ FILOSU SEFER SAHASI ANLAMINDA PARISMOU ILE ENCOK ISI OLAN GEMILER BEYAZ LISTEDE IKEN,SIFIR KILOMETRE TAMAMI MUREKKEP YALAMIS KAPTAN VE ZABITLERDEN OLUSAN BUYUK TONAJ GEMILERIMIZIN SEFER SAHASINDAKI PSC BOLGELRINDE ISE GEMILERIMIZ HALA KARA LISTEDE.AGZINIZDAN SALYALAR AKARAK SERMAYE DUSMANLIGI YAPMANIZI SADECE SIZIN CAPSIZLIGINIZA BAGLIYORUM..
Ahmet 7 yıl önce
Filo performansi kotuye mi gidiyor ki boyle bir uygulama basladi

Filo beyaz listede ve performans her yil bir oncekine gore daha basarili

İdare burda kendine doner sermaye olusturmaya calisiyor

İmo bahane ediliyor, dedikleri gibi olsa diger ulkelerde de eksikliklere idari ceza uygulanirdi

Kost erlerin yarisi yabanci bayraga kacti diger yarisi da kactiktan sonra neyi yanlis yaptik diye sorgulamaya baslariz
Cumhur Tekneci 7 yıl önce
Türk Denizciliği, Özellikle koster denizciliği son dönemde can çekişirken; Bir çok firma personel maaşlarını ödeyemezken Böle bir ceza tam cezalandırma niteliğinde olmuş. Böyle giderse değil Türk bayrağına geçiş, Türk armatörü kalmaz piyasada.S aygılaımla..
HAKAN BAKARSAN 7 yıl önce
BU UYGULAMA ILK ACIKLANDIGINDA SIZE VE DIGER TUM DENIZCILIK SITELERINE DUN YAPMIS OLDUGUM YORUMLARIN KAT BE KAT DAHA AGIRINI YAZDIM.AMA MAALESEF YAZDIKLARIMIN HICBIR TANESINI HICBIR DENIZCILIK HABER SITESI YAYIMLAMA BASIRETI GOSTERMEDI.ANLIYORUM .TICARETINIZ BOZULABILIR ENDISESI YASIYORSUNUZ.BEN BAKANLIKTAN MUSTESARLIKTAN KORKMUYORUM.OLMUS ESSEK NE KURTTAN NEDE CAKALDAN KORKAR MISALI.BENIM GELECEK ON YILLARIM DAHI IPOTEK ALTINDA IKEN STRES SIKINTIDAN DOKTOR DOKTOR DOLASMAKTA IKEN YAZILAN BU INSAFSIZ CEZALARLA ILGILI KONUSMAKTAN YAZMAKTAN BENI KIMSE MEN EDEMEZ,KORKUTAMAZ.YI NE SOYLUYORUM.BIRILERI KASAYI BOSALTACAK.BIZIM PARALARLA EKSIK TAMAMLANACAK.BOYLE YAGMA,TALAN,VE DEVLET GUCUNU KULLANARAK YAPILAN SOYGUNA KENDI ADIMA HAYIR DIYORUM.CAMIANIN DEVLERININ GEMILEI BU BOLGEDE CLISMADIGI ICIN ONLARA DOKUNAN BIRSEY YOK O NEDENLE DTO DA SESLERI FAZLA CIKMIYOR,MILGEM PROJELERI ILE MESGUL OLDUKLARINDAN KIMSEYIDE KARSILARINA ALMAK ISTEMIYORLAR.ONLARID A ANLIYORUM.BU KURALI KALEME ALAN UYGULAYAN HERKESIDE ALLAH A HAVALE EDIYOR,HICBIRINE HAKKIMI HELAL ETMIYORUM..(YAZA CAK COK DAHA AGIR SEYLER VAR AMA NE AILE TERBIYEM NE KENDI AHLAKIM BUNLARA IZIN VERMIYOR)
Burak Fatsa 7 yıl önce
Sayın Bakanımız Lütfü ELVAN Okulların tatiline 2 ay kaldı..Yeni Eğitim Sınav Yönergesinde istenilen çok ağır şartları fakülteler dahil Ülkemizdeki hiç bir okul yerine getiremiyor.. Lütfen bu yönergeyi iptal ediniz ve ortaya çıkacak muğduriyetleri okullar tatile girmeden önleyiniz.. Aksi takdirde Öğrenciler ya sene tekrarı yapacaklar ,yada ehliyet hakkı olmadan mezun olacaklar..

T.C.Müh. Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Sayın Ali Pendaz, kimsenin Türk Deniz Ticaret filosunun çökmesini önlemek için bir şey yaptığı yok.Öyle koster filosu çökmüş, yabancı bayrağa milyarlarca dolar navlun ödüyormuşuz gibi ülkeyi çökertecek gerçekler karşısında yetkililerin kılı bile kıpırdamıyor. Çek, cak diyerek bizleri uyutmaya devam ederken bir de cezaların artması karşısında dilimiz tutluyor. Artık hiçbir umut kalmadı Türk Deniz Ticaret Filosunun kalkınması için, bir şey yapılacağı yok. Hatta vur abalya gidiyor. Valla düşmanımız olsa böyle yapmaz. Ne diyeyim, Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
alı pendaz 7 yıl önce
Soylenecek soz yok ya deveyı gudeceksın ya dıyardan gıdeceksın GSK ya hıcmı guven yok psc ye hıcmı guven yok lutfen cek edermısınız ceza bahane koster fılosu yabancı bayrak a gecer hemen kabotajda gemı kalamadı armator gemısını zor sartlarda ıdare etmeye calısıyor sektor uyuyormu uyanın artık denız tıcaret odası fetfa vermeyı bırakın cozum uretın sayın DENIZCILIK BAKANI lutfen bu cozume bır care bulun armatorler ımdat dıyor son bır yıl ıcınde bayrak devletınden kac gemı sertıfıka almıs dıkkatle gemı sıcılıyle karsılastırın bakalım kac gemı kalmıs turk bayragında fıloyu acıklayın dogrumuzu yanlısımızı gorelım saygılarımla
suleyman ates 7 yıl önce
Simdi 5-10 bin liralik cihazi gemisine almaktan yada tamir ettirmektense bin-iki bin tl ceza verip yirtanlar icin gayet dogru bir uygulama. Hile hurdacilar piyasadan cekilsin, isi layikiyla kuraliyla yapanlar yoluna devam etsin. Turk bayraginin kalitesi yukselsin. Komik derecedeki cezalar, gunumuz seviyesine cekilmistir. Gayet yerinde bir calisma
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12°
açık
banner102