banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Çelik Tersanesi'nin İcra İhalesinde Kritik Gelişme

Tuzla tersaneler bölgesinin ilk yatırımlarından olan Çelik Tersanesi’nin geçtiğimiz ekim ayında yapılan icra ihalesinin iptali istendi.

GÜNCEL 27.11.2014, 12:21
2696
Çelik Tersanesi'nin İcra İhalesinde Kritik Gelişme

Çelik Tersanesi'nin icra ihalesinde kritik gelişme

Tuzla tersaneler bölgesinin ilk yatırımlarından olan Çelik Tersanesi’nin geçtiğimiz ekim ayında yapılan icra ihalesinin iptali istendi. Tersanenin eski sahibi Ali Zihni Feyzioğlu, tersanenin ucuza satıldığı iddiasında. İhaleyi kazanan Ürdünlü şirket ise paranın tamamını icra müdürlüğünün hesabına yatırdıklarını, yurt dışından önemli bir yatırımın Türkiye’ye kaydırılacağını açıkladı.

İHALENİN İPTALİNİ İSTEDİ

Tersanenin devri beklenirken, sürpriz bir davanın açıldığı öğrenildi. Dava İstanbul Anadolu 3. İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülüyor. İlk duruşma ise 19 Aralık günü. Davayı Çelik Tekne’nin eski sahibi Ali Zihni Feyzioğlu açtı. 

Feyzioğlu, avukatı aracılığı ile 30 Ekim’de yaptığı dava başvurusu ile ihalenin iptal edilmesini istedi. İptal gerekçesini ise iki temel konuya dayandırdı. İlki, tersanenin uzuza satıldığı yönünde. 4 yıl iflas erteleme sürecinde kalan geçtiğimiz yıl da iflasına karar verilen tersane için belirlenen değerin düşük kalmasının anlaşılamadığı kaydedildi.

DÜŞÜK KATILIM SAĞLANDI
İhalenin feshinin istenmesine bir diğre gerekçe ise, yeterli katılım sağlanmayarak satış sürecinde rekabetin oluşmasının önüne geçildiği iddiasına dayanıyor. Buna dayanak olarak ise ihale ilanının düşük tirajlın bir gazetede yayımlanması gösterildi.

500'Ü AŞKIN KİŞİ ÇALIŞACAK

İhaleyi kazanan Kuzey Star Shipyard’ın avukatı Alper Kahvecioğlu ise, Feyzioğlu’nun dava açma yetkisinin olmadığını, muhattabın iflas idaresi olduğu görüşünde. Kahvecioğlu, “Bu türden girişimler, Türkiye’ye yapılacak yatırımın gecikmesine yol açılıyor. Daha şimdiden, yurtdışından alınan siparişler var. Öte yandan, Maliye Bakanlığı’na yapılacak olan 6 milyon liraya yakın KDV ödemesi de var. Biz tüm hazırlıklarımızı yapmış durumdayız. Müvekkil şirket bütün bu yatırım planlarını hayata geçirmek istiyor. Tersanenin faaliyete geçmesi ile 500'ü aşkın kişinin çalışması bekleniyor. Ancak davanın uzaması bu süreci sekteye uğratacaktır” dedi.

Çelik Tekne’nin yaptığı TURCAS 1 tankerinin denize indirilme törenine dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ve Çelik Tekne Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Zihni Fevzioğlu katılmıştı.
 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü