banner191

banner148

banner179

banner176

"Celebrity Solstice" İstanbul'a Geldi

317 metre boyuyla dünyanın en büyük 9. yolcu gemisi olan malta bandıralı Celebrity Solstice adlı yolcu gemisi İstanbula gelerek Salıpazarı rıhtımına demirledi.

GÜNCEL 21.08.2009, 14:14

"Celebrity Solstice" İstanbul'a Geldi

317 metre boyuyla dünyanın en büyük 9. yolcu gemisi olan Malta bandıralı Celebrity Solstice adlı yolcu gemisi İstanbula gelerek Salıpazarı rıhtımına demirledi.

Bugün Öğle saatlerinde İstanbul'a gelen gemiyi TDİ Kıdemli Kılavuz Kaptanlarından Kaptan Cahit İstikbal yanaştırdı.

Rıhtımda mehter takımının gösteriyle karşıladığı gemi İstanbul'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

TRT İstanbul Televizyonundan bir ekip, geminin yanaşması esnasında Gemi Kaptanı ile  ve Kılavuz Kaptan Cahit İstikbal ile röportaj gerçekleştirdi.

Celebrity Solstice, 2008 yılında denize indirildi. Geminin 2850 yolcu kapasitesi var. Ayrıca gemide 1500 de mürettebat görev yapıyor.

Yorumlar (7)
Harun GÖKCE 10 yıl önce
Ben kuşadası lımanında stajyer öqrencıyımm ve kruvaziyer celebrity solstice'ı kusadası lımanına yanasırken qördümm ve ona ordino ve YEB hazırladımm:) Dha öncede istanbula seferi var..
SELAMİ KAPTAN 10 yıl önce
Bu gemi daha öncede gelmemişmiydi ?
Sintine Pompasi 10 yıl önce
Sevgili editorler,Gemiler rihtimlara yanasirlar, veya bağlarlar. Demirlemek ise kıyıdan açıkta yapılır. Bir demirini atarak yanaşma bu tipte ve donanımda bir geminin tercih edeceği bir yanaşma olmayıp, zaten bu yazınızda da kastedilmemiştir.Bilgilerinize,
Mert Yazan 10 yıl önce
Valla ilk bakışta antalyadaki herhangi bir beton 5 yıldızlı oteli alıp bir duba üzerine konmuş görüntüsü var.Bu şey ile 4500 kişi ile birlikte seyahat edip deniz yolculuğu yaptım denilebilirmi.Gemi tasarım mühendisleri gerekli hesapları yapmışlardır mutlaka ama ağırlık merkezi çok yukarda oluşmuş gibi geldi.Sonuç olarak görüntüsünüde kendinide 5000 kişi ile birlikte yolculuk yapmak konseptini hiç sevmedim.
çağrı ünal 10 yıl önce
bu gemi daha önce de türkiyeye geldi arkadaşlar. bu da 6. seferi hem de. gemi inşa mühendisi olmamın yanı sıra tura turizm diye bilinen incoming konusunda ileri gelen turizm acentasında uzun yıllardır çalıtığım için bizzat biliyorum. daha dün gönderdik kendisini salı pazarından.. haberde ilk seferi deniyor ama tamamen yanlış.. bu 6. seferi solstice'in.. 7. seferini de 11 eylülde yapacak ayrıca..
Prof.Dr. S.Aydın ŞALCI 10 yıl önce
Mert Yazan arkadaşımız soruyor, "bu bir gemi mi ?" diye. Çok haklı. Bende aynen katılıyorum. Son yıllarda maalesef bu tip yolcu gemileri moda oldu. 3000-4000 kişi ile birlikte bir seyehatın nasıl bir tadı var bilmiyorum. Adeta bir kasaba denizde geziyor. Gemi Dizaynı yönünden bu formlar tasvip edilecek durumda değil. Bu kadar havaleli üst yapıları dengeleyecek su-altı formunu doğrusu bende merak ediyorum. Baltık denizinde birkaç yıl önce bu tipte bir feribot bir anda devrilip batmıştı. Büyük Yolcu Gemisi dizaynı için güzel örnekler olarak; Queen Elizabeth II, France, Leonardo Da Vinci, Achille transatlantiklerini söyleyebiliriz. Bu gemiler bir tekne üzerine oturtulmuş otel binası gibi. Şüphe ediyorum acaba dizaynerleri gemi inşaat mühendisi mi, yoksa mimar mı ? Başlarına kötü bir olay, kaza v.s. gelmemesini diliyorum, yoksa korkunç felaketler yaşanabilir.

Saygılarımla...
Murat Gencer 10 yıl önce
Celebirty firmasına ait bu gemide çalışan tanıdığım bir Türk arkadaşım var.Gemi bir tasarım harikası.denf-ge unsurunu sağlayan ve gerekli durumlarda açılan alt sağ ve sol kanatlar mevcut.Korkulacak bişey yok.İnşallah bidahaki sene bende avrupada bir yerden dahil olup istanbula kadar geleceğim.Gemide bulunan arkadaşımın özel fiyatıyla tabi:)
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?