banner191

banner148

banner179

banner176

Çelebi Limanından satış iddialarına yanıt

Çelebi Holding, Çelebi Bandırma Limanı’nın Albayraklar’a devredileceğine ilişkin iddialara yazılı açıklamayla yanıt verdi.

GÜNCEL 18.06.2019, 09:49 Nermin İstikbal
Çelebi Limanından satış iddialarına yanıt

Çelebi Limanından satış iddialarına yanıt 

Çelebi Holding, Çelebi Bandırma Limanı’nın Albayraklar’a devredileceğine ilişkin iddialara yazılı açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada,haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanırken limanın yük hacminin 2019'un ilk 5 ayında yüzde 12 arttığı belirtildi.

Çelebi Holding, Çelebi Bandırma Limanı’nın Albayraklar’a devredileceğine ilişkin son günlerde basında çıkan iddialara yazılı bir açıklama ile yanıt verdi.

Çelebi Holding’ten yapılan açıklamada, “Çelebi Bandırma Limanı, liman sektöründeki modern vinçlerle ve üstün teknolojik otomasyon programı ürünlerini kullanarak liman sektöründe devam ederken basında çıkan bir takım asılsız ve talihsiz haberler yer almıştır. “BANDIRMA ÇELEBİ LİMANI ALBAYRAKLAR’A GEÇİYOR” haberi asılsız olup herhangi bir devir teslim işlemi söz konusu olmadığı gibi müşterilerine güney Marmara ve dış ticaretin dinamosu olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şirketimizce bu çıkan haberlere son vermek adına açıklama yapılmasına gerek görülmüştür. Buna göre, ÇELEBİ BANDIRMA ULUSLARARASI LİMANI İŞLETMECİLİĞİ A.Ş  Türkiye ve dünya çapında adından söz ettiren ve söz ettirmeye devam eden Çelebi Holding iştirakları arasında yer alan bir yapı taşıdır. Türkiye’nin iş ve sanayi merkezi İstanbul’un yanı sıra ticari açıdan büyük önem taşıyan Güney Marmara ve Ege Bölgesi’ne bağlantılarıyla avantajlı bir konumda yer alan Çelebi Bandırma Limanı ilk 5 ayda ise geçen yılın aynı ayına göre toplam yük hacminde yüzde 12’lik bir artış sağlayarak operasyonlarına devam etmektedir.” denildi.

TCDD Bandırma Limanı’nın 36 yıl süre ile işletme hakkının devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesi 18 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Bandırma Limanı özelleştirmesini 177.5 milyon dolara Çelebi Holding kazanarak Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmeciliği A.Ş. olarak hizmet vermeye başlamıştı. Sonraki yıllarda limanı iyileştirme adına yaklaşık 50 milyon dolar harcayan Çelebi Bandırma Limanı, alt ve üst yapı iyileştirme çalışmaları ile modern bir liman haline geldi. Çelebi Holding, 2019 yılında da altyapı rehabilitasyon yatırımlarına devam ediyor.

Bu süreçte liman yük elleçleme kapasitesi, 2010 yılından 2019 yılına kadar yaklaşık yüzde 40 oranında arttı. Limanda dökme yük, genel yük, sıvı yük, proje yük yüklerine ilaveten konteyner taşımacılığında da büyük aşama kaydetti.

Çelebi Bandırma Limanı, devirden sonraki konteyner taşımacılığında ise hacimlerde ciddi bir artış sağladı. 2011 yılında 2.372 TEU, 2012 yılında 9.748 TEU, 2013 yılında 23.547 TEU artışlarına devam eden ve 2018 yılında ise 35.695 TEU rekor konteyner hareketi elleçleyen Çelebi Bandırma Limanı, konteyner operasyonlarına tam gaz devam ediyor.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?