banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Çankırı Vakfı “Tonyukuk” yılında bir anma programı düzenliyor

UNESCO, 2020 yılını, "TONYUKUK" yılı ilan etti. Transbosphor Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Mustafa Can'ın başkanı olduğu Çankırı Vakfı bünyesindeki Tarih Kulübü, “Tonyukuk” yılında bir anma programı düzenliyor.

GÜNCEL 04.02.2020, 09:11 04.02.2020, 09:40 Nermin İstikbal
Çankırı Vakfı “Tonyukuk” yılında bir anma programı düzenliyor

 UNESCO’nun, 2020 yılını, "TONYUKUK" yılı ilan etti. Transbosphor Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Mustafa Can'ın başkanı olduğu  Çankırı Vakfı bünyesindeki Tarih Kulübü “Tonyukuk” yılında bir anma programı düzenliyor.

UNESCO’nun, 2020 yılını, adı bilinen ilk Türk tarihçi ve yazarı olan Göktürk Devleti’nin kurucu kağanlarına başvezirlik yapan, “Tonyukuk” yılı ilan etmesinden dolayı, adına yakışır bir anma programı düzenliyor. Çankırı Vakfı bünyesindeki Tarih Kulübünün düzenleyeceği anma programında konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. İlyas Topsakal, Doç. Dr. Kürşat Yıldırım katılım sağlayacak.

Türk Dünyasının gönül başkenti olan İstanbul’umuzda bulunan, Çankırı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı bünyesindeki gençlik kolları, “dilde fikirde ve işte birlik” şiarı ile yola çıkarak, Türk  gönül köprüsü kurmaya devam etmektedir. Önceki yıllarda, Macaristan’da düzenlenen “Hun-Türk Kurultayına katılarak, Moğolistan’da alanındaki Prof. hocalarla birlikte arkeolojik kazı ve araştırmalara destek vererek, son olarak da Türk Dünyasının her ülkesinden ressamların katılımıyla gerçekleştirdikleri resim sergisi ile gönül köprülerini kurmaya devam etmişlerdir. 

Ayrıca vakfın öğrencilerinden İstanbul Üniversitesi-Tarih bölümü öğrencisi Yüsra Keleş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi -Tarih bölümü öğrencisi Asuman Şakar, İstanbul Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Rumeysa Tezcan ve İstanbul Üniversitesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü öğrencisi Cemile Nur Mermi’nin sunumlarıyla Bilge Tonyukuk hakkında ayrıntılı izahların yapılmasının ardından Türk Dünyası ses sanatçısı Bünyamin Aksungur’un Tonyukuk konseri ve Doğu Türkistanlı Sanatçı Abdurrahim Heyit’in öğrencisi Hayrunnisa Yenilmez’in konseri olacaktır. Kırgızistan’dan gelecek olan Nariste Kozgaldak dans grubu ile Kırım Tatar Türkleri Folklor Ekibi de gösteride bulunacaktır.

Tarihte “Türk” ismini ilk kez kullanmasıyla bilinen Göktürk Devleti’ni tahayyül edip konser ve danslarla bir nevi tarih yolculuğuna çıkılacak olan programa yoğun katılım beklenmektir.

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?