banner191

banner148

banner179

banner176

"Çandarlı'yı Bölgenin Tedarik Üssü Yapalım"

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Türkiye’nin en büyük aktarma limanı olarak planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın yeni bir vizyon ile ihaleye çıkarılmasını önerdi.

GÜNCEL 30.07.2015, 18:17

 “ÇANDARLI’YI BÖLGENİN TEDARİK ÜSSÜ YAPALIM”

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Türkiye’nin en büyük aktarma limanı olarak planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın yeni bir vizyon ile ihaleye çıkarılmasını önerdi.

Marmara Bölgesi’nde yapılan yeni liman yatırımları nedeniyle, konteyner elleçleme kapasitesinde arz fazlası oluştuğunu dile getiren Öztürk, yeni bir denge sağlanana kadar Çandarlı’nın akaryakıt ikmal merkezi ve gemi bakım-onarım üssü olarak planlanması gerektiğini söyledi. Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın, Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi için planlandığını hatırlatan Öztürk, mendirek inşaatı tamamlanan ve yap-işlet-devret modeliyle işletilmek için ihale hazırlıkları devam eden projenin doğru bir yatırım olduğunu vurguladı.

Öztürk, “Dünya durmuyor.

Taşımacılık sektörü büyüyor ve daha modern hale geliyor. Ülke olarak büyüyen pastadan daha fazla pay almalıyız. Bugün yaptığımız yatırımların meyvesini ileride toplayacağımıza kuşku yok. Dolayısıyla Çandarlı Limanı gerekli bir yatırım. Ancak konteyner taşımacılığında arz-talep dengesi bozuldu. Marmara Bölgesi’nde ciddi bir kümeleşme oluştu. Dubai Port, MSC, CMA CMG gibi liman devleri bölgede üs kurmuş durumda. Çinli liman şirketi Cosco, Pire Limanı’nı işletiyor. APM Terminals’in işleteceği Aliağa’daki Petlim limanı, kısa süre sonra hizmete girecek. Liman hizmetleri sektöründe kartlar dağıtılmış durumda” dedi.

“ÇANDARLI ÇOK İŞLEVLİ OLSUN”

Bölgedeki konteyner talebinin, bu arzı karşılayacak kadar hızlı büyümediğine dikkat çeken Öztürk, 2011’de İzmir Alsancak Limanı ve Aliağa’daki Nemport ve Ege Gübre limanlarında 1 milyon 49 bin TEU yük elleçlenirken, bu rakamın 2014 sonunda sadece 1 milyon 214 bin TEU’ya yükseldiğini söyledi. Öztürk, “Bölgemizde 2.5 milyon TEU civarında konteyner elleçleme kapasitesi var. Elleçlenen konteyner miktarı ise kapasitenin yarısı civarında. Petlim Limanı ile bu arz daha fazla artacak.

Bu tabloda, kıtalar arası aktarma limanı olarak planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’na yakın gelecekte çok iş düşmeyecek gibi görünüyor” diye konuştu. Mevcut durum olumlu yönde değişene kadar Çandarlı projesinin farklı işlevlerle zenginleştirilmesi gerektiğini ifade eden Öztürk, şunları söyledi: “Dünyadaki global gelişmeleri ve taşıma modlarında değişimi dikkate aldığımızda Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı farklılaştırmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Projede daha önce tersane yatırımı da planlanmıştı. Ancak daha sonra projeden çıkarıldı. Çanakkale’den İskenderun’a kadar kıyılarımızda gemi bakım ve onarım tesisi yok. Projeye gemi bakım ve onarım işlevi eklenebilir. Çandarlı, aktarma limanının yanı sıra önemli bir tedarik merkezi haline dönüşebilir. Aliağa, rafineriler, doğalgaz terminalleri ile Türkiye’nin enerji üssü oldu. Bu tesislerden Çandarlı’ya ulaşım kolay. Örneğin Tüpraş’tan Çandarlı’ya denizaltından boru çekmek çok zor değil. Gemiler, Çanakkale ve İstanbul Boğazı’na girmeden önce yakıtlarını Çandarlı’dan daha uygun fiyatla tedarik edebilir. Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği’nin raporuna göre ülkemiz, 300 milyar dolara yaklaşan dünya gemi yakıtları pazarından sadece 1.35 milyar dolar pay alıyor. Olması gereken payımız ise 4 milyar dolar olarak hesaplanıyor.2023 hedefimiz yaklaşık 8 milyar dolar. Cebelitarık’ta 8 milyon ton yakıt ikmali yapılırken, bizim payımız 2 milyon tondan az. Çandarlı Limanı ile bölgenin yakıt ikmal merkezi haline gelebiliriz. Biz yeni ihale şartnamesi oluşturulurken, bu tür gelişmelerin dikkate alınmasında fayda görüyoruz. Çandarlı’nın aktarma limanı işlevinin yanı sıra tedarik ve gemi bakım-onarım merkezi olmasının, ülkemiz ekonomisine büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz”.

Yorumlar (2)
UDHB YETKİLİSİ 5 yıl önce
Balık hafızalıyız ama UDHB Yetkilileri kayıtlar ile konuşur.

ÇANDARL I Liman inşaatının temel atma töreninde maalesef DTO İzmir Şubesinden hiç bir yetkili hatta bir çiçek dahi yoktu.

Şimdi konuşuyorlar.Hani bir söz var ağzı olan...

Fikir sahipleri önce fizibilite yapma becerisinde olmalıdır.

25 senedir DTO İzmir İzmir ve Aliağa'ya ne yaptı.İğneyi kendine çuvaldızı ...

DTO İZMİR ÜYELERİ 5 yıl önce
Sn. Başkan çok güzel bir konuya değinmiş, tebrikler.

Çanda rlı Bölgenin Tedarik Üssü, nasıl yani DTO İzmir İstanbul Merkezin gelir üssü gibi mi?
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?