banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çanakkale Köprüsü'nün Güzergâhı Değiştirildi

Osmanlı İmparatorluğu'nun dünyaya meydan okuduğu tarihî yarımadanın korunması amacıyla Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprünün güzergâhı kuzeye kaydırıldı.

GÜNCEL 10.05.2010, 08:19
2304
Çanakkale Köprüsü'nün Güzergâhı Değiştirildi

Tarihî yarımadaya zarar vermemek için Çanakkale Köprüsü'nün güzergâhı değiştirildi  
 
Osmanlı İmparatorluğu'nun dünyaya meydan okuduğu tarihî yarımadanın korunması amacıyla Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprünün güzergâhı kuzeye kaydırıldı. Daha önce tespit edilen 'Sarıçay-Kilitbahir' güzergahı, Gelibolu Yarımadası'nın ortasından geçiyordu. Köprünün 'Sütlüce-Şekerkaya'ya alınmasıyla boyu da 200 metre uzayarak 1.600 metreye çıktı. 
 
Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprü için belirlenen 'Sarıçay-Kilitbahir' güzergahı, 'Sütlüce-Şekerkaya (Lapseki)' olarak değiştirildi. Çanakkale savaşlarının meydana geldiği tarihi yarımadayı korumayı amaçlayan bu karar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talebi üzerine alındı. Zira köprü için daha önce belirlenen Kilitbahir (Avrupa Yakası)-Sarıçay (Anadolu Yakası) güzergahı, 1915 yılında Türk ordusunun dünyaya meydan okuduğu Gelibolu Yarımadası'nın tam ortasından geçiyordu.

Güzergahın değişmesi, köprünün boyunu 200 metre daha uzattı. Daha önce Sarıçay-Kilitbahir güzergahına yapılması beklenen köprünün uzunluğu 1.400 metre iken, yenisi 1.600 metre olacak. Böylece, Çanakkale'ye yapılacak köprü, dünyanın en uzun 4'üncü asma köprüsü olacak.Köprünün direklerden sonraki bölümleriyle birlikte toplam uzunluğu 2 bin 800 metreye ulaşacak.

Bağlantı yollarının da eklenmesiyle köprü projesinin toplam uzunluğu 3 bin 860 metreye çıkacak. 3 gidiş 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olarak inşa edilecek köprü, Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi'nin en önemli parçasını oluşturuyor.

Maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar olarak tespit edilen otoyol projesi içinde yer alacak Çanakkale Köprüsü'nün maliyetinin 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Karayolu araçlarının geçeceği köprü için Ulaştırma Bakanlığı, köprüden demiryolu araçlarının geçebileceği alternatif bir proje daha hazırlattı. Bu konudaki nihai karar ise ihale aşamasında verilecek.

Çanakkale Köprüsü, Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi'yle birlikte yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek.

Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağı'ndan başlayarak Tekirdağ'dan geçip Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinin 7,5 kilometre güneyindeki Sütlüce köyünden Çanakkale Boğazı'na ulaşacak. Avrupa yakasında Sütlüce'den başlayacak köprü, Asya yakasında Çanakkale'nin Lapseki ilçesinin 2,5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkiinden Anadolu'ya geçecek.

Köprünün güzergahının değişmesiyle Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi'nin Çanakkale-Balıkesir bölümünün yeri de yeniden belirlendi. Daha önce Çanakkale şehir merkezinden geçmesi planlanan otoyol, şehre girmeden Lapseki-Çan-Yenice-İvrindi güzergahını izleyerek Balıkesir'in güneyinden İstanbul-İzmir otoyoluna bağlanacak.

İstanbul'un trafik problemine çözümün de parçası olan Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi, Avrupa'dan gelerek Ege ve Akdeniz'e gidecek trafiğin Çanakkale üzerinden geçmesini sağlayacak.

 

Yorumlar (2)
Huseyin Egilmez 12 yıl önce
Madem kopru kaydirildi, ne luzumu var binlerce agac kesmeye, duble yol Geliboluya oradadan da Sutluceye kadar gelecek. Gerisi Ecaebat ve Abideye dogru yarimadaya cok zarar verir. Simdiki yol cok guzel, ve abide trafigine yeterli..
12 yıl önce
KİTLE LERİ KANDIRMANIN EN KOLAY YOLUDUR MEDYA VE HABERİN OZUNE İNİLDİGİNDE MİLLİ DEGERLERİMİZ,KAHRAMANLIKLARIMIZ,YANLI TARİHİM

İZ VE CESİTLİ DUYGU SOMURULERİYLE HALLA DAHA UYUTULMAKDAYIZ.

ARAMIZDA GELİBOLUYU GEZEN VARSA BİLİR;CENNET KOSESI BIRYERDIR.

ANCAK SEHİT KANIYLA SULANMIS TOPRAKLAR BU YUZDENDE KORUMA ALANI

HİKAYESİ BANA BİRAZ SACMA GELİYOR.

YURDUMUN HER YERİNDE SEHİT VE MASUM MEHMETCİGİN KANI VARDIR VE BU KAN HALLA DA AKMAKTADIR AKACAKDIRDA!ÖRF VE ANENELERİMİZİ COK

GUZEL KULLANAN KARANLIK GUCLERIN OZELLIKLE GELİBOLU YARIM ADASI UZERİNDE OYNANAN SAHTE VE KİRLİ OYUNLARIN BENZERLERİ ULKEMİZİN

BİRCOK NADİDE KOSELLERİNDE OYNANMAKTADIR ZATEN.

OLAYIN OZUNDE;GELİBOLU YARIMADASININ TAMAMI AGIR SANAYİİYE

O KADAR UYGUNDUR Kİ BUNU ENAZINDAN TUZLA BOLGESININ ORAYA TASIN

MASIYLA BASLATILMASI GEREKİR.TABİ BUNU BASARACAK BİR İDARECİ BU

LUNABİLİRSE?

30
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü