Çanakkale Boğazında Son 5 Gün İçerisinde Üç Gemi Kazası

Son 5 gün içerisinde Çanakkale Boğazı, 2’si tanker ve 1’i yolcu gemisi olmak üzere 3 geminin kazasına sahne oldu.

Çanakkale Boğazında Son 5 Gün İçerisinde Üç Gemi Kazası

Çanakkale Boğazında Son 5 Gün İçerisinde Üç Gemi Kazası

 Son 5 gün içerisinde Çanakkale Boğazı, 2’si tanker ve 1’i yolcu gemisi olmak üzere 3 geminin kazasına sahne oldu.

 İlk kaza, cumartesi günü Gelibolu Feneri önünde Celestyal Crystal isimli yolcu gemisinin STI Pimlico isimli 30 bin ton petrol ürünü nafta taşıyan tankere çarpmasıyla meydana geldi. İkinci kaza ise dün Nara Burnu önünde dümeni kilitlenen ve amonyum sülfat taşıyan İbrahim Konan isimli tankerin sürüklenerek Eceabat’ın Kilye Koyu’nda karaya oturmasıyla yaşandı. Her 2 kazada da can kaybı olmazken, ardı ardına gelen kazalar Boğazların güvenliği konusunu gündeme getirdi.

‘KAZA NEDENİ DENEYİMSİZ KAPTANLAR’

Kıyı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre; her iki kazada da gemilerde kılavuz kaptan bulunurken, kaza nedeni olarak deneyimsiz kaptanlar gösterildi. Yetkililer, İstanbul ve Çanakkale

Boğazı’ndan yılda 50 bin geminin geçtiğini ve boğaz trafiğinde kazaya neden olabilecek olağanüstü bir artışın söz konusu olmadığını ifade ederken, kazaların teknik yetersizlik ve hatalardan kaynaklandığını belirtti. Kaza istatistiklerinde en büyük oranın personel hatalarından kaynaklandığını ifade eden yetkililer, özellikle 3. dünya ülkelerinden gelen gemilerin standartlarının çok düşük olmasının da kazalarda etken olduğunu dile getirdi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Gemi Yük İşlem Öğretim Üyesi ve uzun yol kaptanı Mustafa Can da kaptanların kalitesindeki düşüşün bu kazalarda önemli rol oynadığını kaydederek “Bu olaylar, kaptan kalitesinin düşmesine bağlı olarak gelişiyor. Boğazların uluslararası su olması nedeniyle Türkiye’nin de bir yaptırımı yok. Geçiş yapan gemilere pilotajı bile ancak şiddetle tavsiye edebiliyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat
Ferhat - 4 yıl Önce

İyi de her iki kazada da gemide kılavuz kaptan olduğu belirtiliyor???Eeee nasıl şiddetle kılavuz tavsiye edeceğiz,bir terslik var ama...

Kurdoğlu Muslihiddin Reis
Kurdoğlu Muslihiddin Reis - 4 yıl Önce

Mustafa Hocam aslında diyor ki kılavuz kaptan şart ama bunu değişik bir yoldan söylüyor.

SALIH KPT
SALIH KPT - 4 yıl Önce

KAZALARA SEBEP OLARAK DENEYIMSIZ KAPTAN DERKEN KAZALARDAKI KAPTANLARIN DENEYIMLERINI DE NOT EDIN LUTFEN.

TANKERLERDEKI KAPTANLARIN TECRUBESI YAZILMAMIS AMA BUNLAR BELLI BIR MATRIX DEGERLERINE GORE BELIRLENIR.

KIMSE KUSURA BAKMASIN AMA KARAYA GECIPTE GEMIDEKI GENC KAPTANLARA LAF EDENLER. BUYURSUNLAR GEMILERE O ZAMAN.

KAPTAN
KAPTAN - 4 yıl Önce

Kaptan kaptan olamadıktan sonra, daha ne beklersin gemiden klavuz vardı da yoktu da.Onca okul var mezun var,hani nere bunların pratiği?

gel oğlum alsana gemi git.Apoletler varya sırmalar varya, elinde diploma varya."parantes içinde( Tırnakları ile gece gündüz demeden Pratikliği bırakmayan kapı kapı dolaşıp gemilere stajer olarak girip miçoculuk yapanlar hariç)"sanki gemide kaptan KLAVUZ,ne derse emme basma tulumba gibi.KLAVUZ YOL GÖSTERİR "BOĞAZLARIN LİMANLARIN RIHTIMLARIN VS YERŞLERİN." TRANSATLANTİĞİN KAPTANI buyur herif hiç bir şey olmamış gibi pişkin pişkin bir de kendini savunmaya çekiyor.Yazık günah değilmi o kadar servet canlar mallar yok oluyorlar.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176