banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Çanakkale Boğazı Çöp Yığınına Döndü

ÇANAKKALE'de 3 gün boyunca yaşamı felç eden lodosun etkisini kaybetmesinin ardından, rengi değişen ve adeta çamurlu suyu andıran Çanakkale Boğazı'nın kıyıları, lodosun getirdiği, ağaç dalları ve çöplerle doldu

GÜNCEL 03.02.2015, 13:00
4504
Çanakkale Boğazı Çöp Yığınına Döndü

Çanakkale Boğazı Çöp Yığınına Döndü

ÇANAKKALE'de 3 gün boyunca yaşamı felç eden lodosun etkisini kaybetmesinin ardından, rengi değişen ve adeta çamurlu suyu andıran Çanakkale Boğazı'nın kıyıları, lodosun getirdiği, ağaç dalları ve çöplerle doldu.

Kentte Gökçeada ve Bozcaada vapur seferleri hala yapılamazken, Lapseki-Gelibolu hattı çalışmaya başladı. Çanakkale Boğazı'nda geçen cuma gecesinden bu yana 100 kilometre hızla esen ve yaşamı olumsuz etkileyen lodos fırtınası, bu sabaha karşı etkisini yitirdi. Lodosun ardından Çanakkale Boğazı'nda deniz suyunun bir bölüm kahverengiye dönerken, kıyılar çöplerle doldu.

Sarıçay Deresi'nin denize aktığı bölümden itibaren Çanakkale İskelesi'ne kadar olan bölüm adeta çamurlu suya döndü. Denizdeki ağaç dalları, yosunlar ve çöpler lodosun getirdiği dalgalarla kıyılara doldu. Kuvvetli lodos nedeniyle cuma, cumartesi ve pazar günleri aksayan Lapseki-Gelibolu hattındaki vapur seferleri normale döndü. Kuzey Ege Denizi'nde esmeye devam eden ve üç gündür yapılamayan Kabatepe-Gökçeada ile Geyikli-Bozcada hatlarında ise seferler henüz başlamadı. Bayramiç Barajı’nda zehirli zirai atıklar adacık oluşturdu.

ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi sınırlarındaki Kazdağları’nda, şiddetli lodosun da etkisiyle eriyen kar sularının bölgedeki tarım arazilerinden taşıdığı yüzlerce zirai ilaç ambalajı ve kutuları, Bayramiç Barajı’nda adacık oluşturdu. Şiddetli lodosun da etkisiyle eriyen kar suları; Bayramiç sınırlarındaki Kazdağları’nın eteklerinde bulunan meyve bahçelerinden taşıdığı yüzlerce zirai ilaç ambalajı ve kutularını sulama amaçlı Bayramiç Barajı’na taşıdı.

Bayramiç Barajı’nda iki futbol sahası büyüklüğünde adacık oluştu. Eriyen kar sularının debisini yükselttiği barajdan taşan sular, Karamenderes Nehri’ne aktı. Bu sırada Kurşunlu Köyü yolu ulaşıma kapandı. Nehir sularının da yükselmeye başladığı belirtildi. Nehir çevresindeki bazı yerleşim yerlerinde oturanlar anonsla dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Zirai atıkların oluşturduğu adacığa dikkati çeken Kurşunlu Köyü sakinlerinden 57 yaşındaki Mustafa Öztürk, bu durumun çevreyi tehdit ettiğini ve önlem alınması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak 04:20
Güneş 06:01
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:19
Yatsı 21:52
Günün Karikatürü Tümü