banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Çakır'a Söz Verilmemesi Şık Olmadı"

Usta gazeteci Selçuk Onur, Deniz Ticaret Odasında Meclis Başkanı Kaptanoğlu'nun Salih Zeki Çakır'a Cevap hakkı Kullandırmamasını Eleştirdi...

GÜNCEL 08.03.2013, 08:02
2476

 

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nda hep altını çizdiğimiz gibi gerçekten kıran kırana bir seçim yarışı olacak. Ama 7 Mart Perşembe günü yapılan aylık olağan meclis toplantısında bu yarışın seçim gününe kadar oda dışından süreceği anlaşıldı.

 

Birkaç farklı grubun temsil edildiği; meclis başkanları, dava sürerken yargıçlar, eskilerin deyimiyle ‘ihsası rey’ kalmak durumundadır. Yani tarafsız olmaları gerekir. Bir dönem milletvekilliği de yapan İMEAK DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu da, bu içtihatı en iyi bilenlerdendir. Ama işte o gün ‘ihsası rey’i rafa kaldırarak, başkanlık için yarışan iki adaydan biri olan Kaptan Salih Zeki Çakır’ın, Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın kendisini hedef alan sözlerini yanıtlamasına izin vermedi. Başkanın böyle bir tasarrufu olabilir ve bu da saygıyla karşılanabilir. Ama Başkanın “Kimse sana sataşmadı, dolayısıyla cevap hakkın da yok. Paşa paşa 1 ay bekleyeceksin Salih Kaptan!” demesi de hiçbir platformda şık karşılanamaz. Üstelik Oda İç Yönergesi’nin ‘h’ ve ‘l’ maddesinde aşağıdaki kural yazılıyken…

 

ODA İÇ YÖNERGESİ

 

h-) Meclis başkanı, mevzular oya konulurken leh veya aleyhte mütalaa beyan edemez ve oyunu ihsas edemez, yalnız oylamada oyunu kullanır.

l-) Şahsına sataşılan veya ileri sürmüş olduğu görüşten farklı bir görüş kendisine atfolunan Yönetim Kurulu Üyeleri, Komisyonlar ve Meclis üyeleri açıklama yapabilir veya cevap verebilirler. Açıklama ve cevaplar için Başkan aynı toplantı içinde olmak üzere söz verme zamanını takdir eder.

 

TARTIŞMA ODA DIŞINA TAŞINACAK

 

DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu’nun bu yaklaşımından sonra, Başkan adayı Kaptan Salih Zeki Çakır da, özgür muhalefet ortamının bulunmaması nedeniyle, seçimlere kadar meclis toplantılarına katılmama kararı aldı.

Her fırsatta demokrat olduğunu söyleyen ve bizim de bu söylemin samimiyetinden zerre kadar kuşku duymadığımız Metin Kalkavan’ı önümüzdeki ay karşılaşacağı görüntünün oldukça rahatsız edeceğini düşünüyorum. Çünkü, Sayın Kalkavan, çok donanımlı bir başkan olmasının yanı sıra, çok da iyi bir hatiptir. Ama Mart ayında gözlerinin içine bakarak konuşacağı bir muhalif bulamamasının eksikliğinin hitabet gücüne yansıyacağına inanıyorum.

Öte yandan Meclis Başkanı, Sayın Kalkavan’ın bir kozunu da elinden almıştır. Çünkü, Metin Kalkavan yaptığı konuşmada muhalif grubu kastederek, ‘Konuştukça batıyorsunuz’ diyordu. Sayın Kaptanoğlu, bu antidemokratik tavrıyla Salih Zeki Çakır’ı ‘batarken izleyememek’ keyfinden de mahrum bıraktı Metin Kalkavan’ı…

 

MEDYAYA ETİK DERSİ

 

Öte yandan, Sayın Metin Kalkavan, üyelere “Bu bir ekip yarışı, takım tutar gibi tutmayacaksınız. Dinleyecek, kendi aklınızla karar vereceksiniz” derken, basın mensuplarını da ihmal etmedi. Gerçekten, Metin Başkan kendisinin de söylediği gibi hiçbir basın mensubuna nezaket kuralları dışında yaklaşmamıştır. O gün de,  “Bölünmüş vaziyettesiniz. Şunu yazın, bunu yazın demiyorum, ama doğru yazın. Aslanlar gibi yazanlar var. Ne sözler ne reklamlar aldınız onu bilemem ama bu yarışa siz karışmayın, gördüklerinizi yazın” ifadeleriyle kendi açısından bir durum tespiti yaptığına inanıyoruz. Ama, sayın başkanın lehte yazanları aslan; aleyhte yazanları da karşı takım olarak görmesinin hep övündüğü demokratlıkla ne kadar bağdaştığının yorumunu da kendisine bırakıyorum.

 

Görünüşe göre seçim, mayısın ilk yarısında yapılmış olacak. Denizcilik sektörü için kim daha olumlu ve güzel icraatlara imza atacaksa, başkanlık koltuğunda onu görmeyi diliyorum. Saygılarımla.

 

Yorumlar (12)
hakan bakarsan 9 yıl önce
Babanızın dükkanı oldugu için aynen böyle devam edin.Salih bey de söz hakkı istediği için dayak yemediğine dua etsin.temmuza az kaldı.hepsinden kurtulacağız.
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 9 yıl önce
Kaptanoğlu 'Ağanın pohının üstüne poh edilmez' diyor. Diyor da... Eğer başkandan sonra kimseye söz hakkı verilmeyecek ise başkanın da cevap hakkı doğuracak bir konuşma yapmaması lazımdı. Elbette bunun takdiri, meclis başkanına aittir. Mamafih meclis başkanının 'başkan ne derse desin sonrasında kimse söz alamaz' şeklinde bir kural oluşturması demokrasiyle bağdaşan bir tutum değildir. Olmadı, gölge düştü.
FAKI SARIKAYA 9 yıl önce
Hayırlı cumalar;
Cengiz Kaptanoğlu’nun bu tutumunu adaletli ve demokratik bulmuyorum.

Bu yaklaşımınız Salih Kaptanın sektörün kendisine olan sempatisinin artmasına vesile olmuştur.

Seçim sürecinde herkese başarılar dilerim.

bold kaptan 9 yıl önce
40 senedir dto yönetimine hakim ve sadece kendilerine çalışan bu dar kitlenin değişmesi gerekir.paşa paşa aidat ödüyoruz,gemilerimiz dto harcı ödüyor ama zerre faydasını görmüyoruz.sürekli onlar batıyor, sürekli krediye onların ihtiyacı var onlar dışında camianın yüzde 90 figüran.biz hiç batmıyoruz,i biz hiç büyümek istemiyoruz, bizim sanki hiç krediye ihtiyacımız yok.40 senedir kendilerine çalışan adamların değişeceğinimi sanıyoruz...2007 de parayı vuruken,1 liralık işi 3 e yaparken iyiydi, kriz çıkınca devlet bizi kurtarsın..55 gemilik deniz nakliyatın parasını ödeyin önce, yetim hakkı , kul hakkı vardı o gemilerde...dto yönetimi değişmedikçe , denizciliğimiz zerre yol almaz.
Turan Bozkurt 9 yıl önce
Bunlara ragmen DTO secimlerinde oy kullanma vasvını bile yerine getiremeyecek şirketler varsa yazıklar olsun.
Salih Zeki Çakır bey'ede ALLAH sabır versin. Hayırlısıyla idareyi alır.

T.B.
ERDOGAN OMER 9 yıl önce
YILLARDIR DTO YU KULLANARAK KENDINE PAYE BICEN INSANLAR SALIH ZEKI CAKIR SIZE DUR DIYECEK VE BEN BUYUK BIR GURURLA ALKISLAYACAGIM , HER YIL SIZE BIR SURU AIDAT ODUYORUZ TURK BAYRAKLI GEMILERIMIZLE SIZDE TURK BAYRAKLI GEMI BILE YOK BIZIM ODEDIMIZ AIDATLARLA YILLARDIR KEYIF SURDUGUNUZ YETER , ORAYA BURAYA GEZI DUZENLEMEKTEN BASKA NE YAPTINIZ SIMDIYE KADAR COK MERAK EDYORUM AMA BITTI ARTIK SIZE GULE GULE
Armatör (hem de çok gemisi var) 9 yıl önce
Yeter düşün artık yakamızdan, sektörün yakasından...

Ora sı sizin babanızın malı mıdır ?

Yukarıda Allah var !
ERDOGAN OMER 9 yıl önce
COK HAKLISIN BU ADAMLAR SENIN BENIM ODEDIGIM AIDATLA DTO YU KENDI ISIMLERINI DUYURMAK ICIN KULLANIYOR , ORGANIZE OLALIM BU SEFERDE SALIH ABI GELSIN KAN DEGISSIN ARTIK
ALİ YÜKSEL 9 yıl önce
SALİH KAPTANA BUNU REVA GÖRENLER TÜRKİYEDE BİR BİZ ARMATÖRÜZ ZANNETİYORLARDI KAŞILARINDA BUKADAR DİŞLİ RAKİP GÖRMELERİ ONLARI BU HAREKETLERE İTTİ SALİH KAPTANIN ZAFERİ KAÇINILMAZ BU TEKELCİ AHTAPOTLARIN SON ÇIRPINIŞIDIR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü