banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Çakabey Körfez Sularında

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Yalova’da yaptırılan körfez ulaşımını geliştirmek amacı ile alımı gerçekleştirilen

GÜNCEL 08.02.2014, 19:48
Çakabey Körfez Sularında

İzmir'in Yolcu Gemisi 'Çakabey' Körfez Sularında

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Yalova’da yaptırılan körfez ulaşımını geliştirmek amacı ile alımı gerçekleştirilen uzay teknolojiyle inşa edilen ve karbon kompozit gövdeye sahip katamaran tipi vapurlardan ilki olan 'Çakabey', görkemli bir açılış töreni ile hizmete girdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Yalova'da yaptırılan körfez ulaşımını geliştirmek amacı ile alımı gerçekleştirilen uzay teknolojiyle inşa edilen ve karbon kompozit gövdeye sahip katamaran tipi vapurlardan ilki olan 'Çakabey', görkemli bir açılış töreni ile hizmete girdi. Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törende söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gemilerin ihale sürecinde bazı basın kurumlarının yaptığı olumsuz yayınların boşa çıktığını ifade etti. Üçkuyular Vapur İskelesi'nde gerçekleştirilen açılış törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Yönetimi, CHP İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, belediye ve il genel meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri, meslek odalarının temsilcileri, belediye bürokratları ve vatandaşlar katıldı. "İzmir Azizdir Aziz kalacak, dürüst başkan" sloganları ile kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gemilerin belirlenmesi, inşa edilmesi konusunda yapılan çalışmalarda karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi vererek, "İzmir'de vapur ihalesinin perde arkası", "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden skandal gemi ihalesi" ve "Adrese teslim ihale" eleştirilerine karşı; "Aynı sıkıntıları körfez temizliği konusunda çıktığımız ihalelerde de karşılaştık. Her iki ihaleyi de yerli firmalar kazandı. Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı da aynı yönde eleştirilerini yöneltmişti. 'İzmir gemileri CHP'yi üzecek', 'Eğer bunlar yerli gemilerin gireceği ihaleler yapsalardı Türk gemi sektörü gelişecekti' diyen sözler sarf etti. Bunları söyleyen de sayın adaydı. Yaptığımız ilk ihaleye katılan kimse olmadı. Bize bu işi yapacak bir kahraman lazımdı. O da Özata Tersanecilik oldu. Her türlü baskılara, her türlü manipülasyona rağmen bu ihaleye girdi ve hep beraber bu dedikoduları da göğüsleyerek buralara geldik" şeklinde konuştu.

"EŞİT ŞARTLARDA YARIŞALIM"

Kocaoğlu seçim çalışmalarında Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile 17 Aralık Operasyonu yaşanmamış gibi yarışmak istediğini belirterek, "Ben sayın adayla 17 Aralık öncesindeki koşullar ile yarışmak istiyorum. Bu yüzden o süreçten sonraki konulara hiç değinmiyorum. Eşit şartlarla yarışalım. Bu konudaki değerlendirmeyi 76 milyon vatandaşımızın yorumuna bırakalım. Sayın aday, 'genel başkanı konuştu, kendisi konuşmadı' demiş. Konuşmamamın nedeni genel siyaseti bilmediğimden, çekindiğimden, cevap veremeyeceğimden değil, centilmence eşit şartlar altında mücadele etmek istememdir. Biz eşit yarışı seviyoruz. Eşit yarışalım ki, kimin ne olduğu, kimin bu kente nasıl baktığı ortaya çıksın" ifadelerini kullandı. Kocaoğlu, geçtiğimiz gün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte açılışını gerçekleştirdikleri Çiğli'deki Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'ne dair eleştirilerde bulunan Ak Parti'li Yusuf Kenan Çakar'a, "'Temel kazıkları deniz suyundan etkileniyor. Bunlar depremde çökecek' demiş. O arkadaşın ne olduğunu biliyoruz. Bir şeyi beğenmeyebilirsin ama, el insaf…" dedi.

"İZMİR'İN YATIRIMI TÜRKİYE'DEN FAZLA"

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Türkiye Cumhuriyeti'nden daha fazla yatırım yaptığını öne süren Kocaoğlu, "Tüm sırrımız şu; ihaleleri gayet şeffaf yapıyoruz. ve tüm yükleniciler yarışa giriyorlar. 100 liralık işi biz ortalama yüzde 30'luk fiyat kırışı ile yapıyoruz. 100 liralık işi 300 liraya yaparsanız, biz en az üç veya dört iş yaparken, siz bir iş yaparsınız. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarının sırrı bu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nden fazla yatırım yapmasının sırrı bu. Bu düzgün iş yapmak, iş bilmek, 24 saat hizmet edebilmek, kenti ve kentliyi sevmek, onu bunu kayırmadan siyaset yapmak, onu bunu kayırmadan belediye başkanlığı yapmaktır" diye konuştu. Aziz Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ben devletten fazla yatırım yapıyor ve bunu devletin kendi rakamları ile ispat edebiliyorum. Ama devletin kendisi Özelleştirme adı altında gayrimenkul satıyor. 2007 yılına kadar siz bu kente şaşı bakıyordunuz, 2011'e kadar öbür gözünüzü de kıstınız. 2011'den sonra tamamen kör bakar oldunuz. Biz hem belediye hizmetlerini sürdüreceğiz, hem de bu kentin yerelde kalkınmasını sağlayacağız. Sevda kent ile bütünleştiğinde yapılacak bir iştir."

"SINIFINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK YOLCU GEMİSİ"

Özata Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, Başkan Aziz Kocaoğlu'na Türk gemi inşaatı sektörüne yeni bir ufuk açtığı için teşekkürlerini sundu ve, "Ön yargıları yıkmak ve yeni fikirleri insanlara kabul ettirebilmek zordur. Bu gemiler özel gemiler ve denizcilik sektöründe çok az ülke tarafından kullanılan bir teknoloji ile imal edildi. Gemileri zamanında teslim edebilmek için özenle çalışmaya devam ediyoruz. İzmir halkına hizmet verecek gemileri teslim etmeye devam edeceğiz. Karbon kompozit Gövdeli katamaran tipteki bu gemiler, sınıfında dünyanın en büyük yolcu gemisi olma özelliğini taşıyor. Çakabey, modern bir kentin insanlarının beklentilerini karşılayacaktır. Bu gemi ile Türk gemi sektörü dünyada da geniş yankı buldu ve aldığımız tepkilerden de bunu arıyoruz. Bu gemilerin üretimi ile birlikte artık tüm Türkiye geri dönülemez bir yola sokmuştur ve deniz taşımacılığına bakış değişecektir. Artık eski tipteki gemileri inşa etmenin de bir anlamı kalmamıştır. Ben sektör adına Başkan Kocaoğlu'na ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

YENİ GEMİLER YOLDA

Körfez ulaşımında kullanılacak olan 15 yeni gemi ve vapur iskelelerinin yenilenmesi için Dünya Bankası Finans Kurulu IFC ile 110 milyon Euro'luk kredi protokolü imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam maliyeti 117 milyon Euro'yu bulan proje kapsamında, İZDENİZ filosuna katılacak gemilerin kalanını da 3 ayda bir olmak üzere teslim alacak. Yapımı devam eden ve isimleri İzmirliler tarafından oylama ile belirlenen gemilerden ikincisi olan 9 Eylül'ün ardından yaz aylarının başında gelecek olan 3'üncü gemi ise dış körfeze hizmete verecek. Özata Tersanecilik tarafından Yalova'daki tesislerde dördüncü ve beşinci geminin gövde imalatı hızla devam ederken, yıl sonuna kadar gelmesi hedeflenen toplam 4 gemi ile körfez ulaşımında kapasitenin de yüzde 25 oranında artması planlanıyor. Yüksek hızlı yolcu gemilerinin sürati ve manevra kabiliyeti sayesinde iskeleler arasında daha sık sefer düzenlenebilecek. Katamaran tipindeki yeni gemilerin imalatında kullanılan karbon kompozit malzeme Türkiye'de bir ilk olarak görülürken, dünya denizciliğine de örnek olacak ve uzay teknolojiye sahip gemiler başta Türkiye olmak üzere, dünyaya örnek teşkil edecek. Mevcut gemilerin teknik özellikleri ve düşük süratleri nedeniyle, düzenlenemeyen Güzelbahçe, Urla, Mordoğan, Karaburun ve Foça gibi körfez dışı seferler yeni gemilerin hizmete girmesiyle düzenlenecek. Karbon kompozit gemiler sayesinde, daha az yakıt tüketimi ve ulaşımda maliyetlerin azaltılması da hedefleniyor. Gemilerde kullanılan karbon kompozit malzeme, ağırlığa bağlı olarak yakıt sarfiyatını düşürüyor, bakım-tutum-onarım masraflarını azaltıyor ve gemilerin kullanım ömrünü uzatıyor. Karbon kompozit malzemede ayrıca metal yapı materyallerinde olduğu gibi korozyon oluşmuyor, ses ve ısı izolasyonu yüksek oranda sağlanabiliyor ve karbondioksit salınımı yakıt tüketimine bağlı olarak daha az gerçekleşiyor. Hammaddesi Türkiye'de üretilen karbon kompozit imalatı, bu özellikleriyle çelik ve alüminyuma göre daha avantaj sağlıyor. Yapımları devam eden yeni gemilerin, özellikle çevreci ve engelli dostu olması, yolcu konfor ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulması ve işletme-bakım-onarım maliyetleri ile yakıt sarfiyatının düşük olması planlandı.

Yorumlar (13)
DENİZCİ 7 yıl önce
İzmir Körfezindeki iskeler arasında en uzak mesafe 3 mildir.

Körfez içi taşıma için bu gemilere verilen paraya yazık.Üstelik personel masraflarıda fazla olur.(yedek parça düşünüldümü)

Yakıt durumunu ve çalışma şartlarını göreceğiz.

15 Gemiye verlen 360 Milyon TL (117 Mlyon Euro)körfez içi taşıma için çok fazla.Bu gemilerin masrafı Belediyeye büyük külfet olacaktır.

1-2 Geminin çalışması, masrafları iyi hesaplanmalıdır.

Gelir ve gider hesabı iyi yapılmalı ve yol yakınken 2-3 gemide kalınmalıdır.

Kö rfez dışı çalıştırılması daha uygun olur ama o paraya İzmir'li binermi?

Kısacas ı körfez içinde bu gemiler Belediyeyi üzer.

Büyükşehir Belediyesinin çok bilen ulaşım yetkilileri denizci değildir ve Başkan yanlış yönlendirilmiştir.
< br>Gemi Mühendisleri odası İzmir Şubesi Başkanı ve DTO İzmir Şubesi Başkanının görüşleri, işinin ehli gerçek profesyonel denizcilerin görüşleri değildir.Lütfen oda Ünvanın kullanmasınlar.

Zaman her şeyi acıda olsa gösterecek.

DENİZCİ 7 yıl önce
Katamaran rumuzlu Sn. ulaşım yetkilisi;

Yazdı ğınız bilgileri tüm profesyonel denizciler bilir.

Sizler denizcilerden öğrendiğinizi zannettiğiniz yorumlarla Başkanı yanılttınız.

Niy e komisyonunuzda DENİZCİ YOK.

Lütfen mesleğinizi ve referanslarınızı açıkca belirtin.

Bilgin iz ve cesaretinize güveniyorsanız TV-Basın karşısında tartışalımda İzmir'li sizleri tanısın.

Yakıt durumu için yorumunuz komik.Sizin bu yorumunuz araba satıcılarının gazetelerdeki yakıt sarfiyatı miktarları gibi olmuş.

(sizi n söylediğiniz sarfiyat sabit ekonomik süratte ve dalgasız havalar içindir.)

Bu makinalar yanaşırken, kalkarken ve limanda yolcu alırkende çalışacağından mil yapmadanda yakıt harcayacak.

Gemi ler çalışsın, yakıt-yağ-yedek parça ve personel giderlerini hesaplayıp Başkana sunacağız ve sizin fizibilite raporlarınızla karşılaştıracağız.Fa rkı İzmir'li görecek.

50 yıl dediğiniz işletme ömrünü ve senelik bakım,yedek,sertifik a masraflarınıda hesaplayıp önünüze koyacağız.

Bu gemiyi görmemize gerek yok.Sizin yeni tanıdığınız gemileri bizler yıllardır kullanıyoruz.

De nizcilik ile amatör yelkenciliği karıştırmayın.Maales ef Belediye denizci diye sizleri tanımış, belkide öyle işine gelmiş.

DENİZCİL İK, EĞİTİMİ VE MESLEĞİ DENİZCİLİK OLAN DENİZCİLERİN İŞİDİR.

Tekrar ediyoruz KÖRFEZ İÇİ TAŞIMA İÇİN BU GEMİLERE ÖDENECEK 117 MİLYON EURA'ya yazıktır.

Yanılm ayı çok isteriz ama GERÇEK ACIDIR.

Sos sos 7 yıl önce
Resimlerden gördüğüm kadarıyla tekne tipi baştan indirip bindirmeli işlerde seri yolcu taşımacılığında yanlış bir seçim nedeni ise yolcuların inmek için baş tarafa Akın etmesi ve katamaran teknede baş tarafında hacim azlığından dolayı suya gömülmesi bu nedenle de iskele ile arasında yükseklik farkı oluşur birde buna hafif su çekilmelerini eklersek bence olmadı
Katamaran 7 yıl önce
fikir üretmeye bayılıyoruz. Şöyleki;

1-kisa mesafe dahi olsa, geminin servis hizina cikis suresi oldukça kısadır,18knot servis hızına 30-40 saniye aralığında çıkmaktadır, yine yol kestiğinizde gemi suya gömülmektr ve çok kısa sürede durmaktadır.

2- geminin 18 knot hızda mil başına yakıt tüketimi 10-12 litre civarındadır.(bu kapasitede daha az yakit tuketen gemi varsa hangisi oldugunu sizden ögrenmek isteriz. İsletmecilikte en buyuk gider yakıt olduguna ve gemilerin isletme omrunun 50yil civarinda oldugunu goz onune alirsak ilk yatirim maliyetinin bir onemi kalmamaktadir.)

3- gemiler iskelelere bastan yanasiyor, geminin on tarafina yapilan rampa, gelgit durumunu ve yolcularin on tarafa hareketinde batmasi ihtimali dusunerek yukseklik ayarli yapilmis. Boylece gemi iskele seviyesinin altinda kalsa dahi on guvertede yer alan rampa yukselmekte ve yolcularin tahliyesi sorunsuz olarak yapilabilmektedir.Keşke bilgisayar basindan su yorumlari yapacaginiza cumartesi gunu yapilan tanitim seyrine ve torene katilip gemiyi inceleme

Firsati bulabilseydiniz.
kaan kasırga 7 yıl önce
İzmirliyim,,Allah için gemiler güzel,,Türk tersanesinin yapması kazanması da güzel,,ama bu kadar paraya körfez içi taşımacılıkta yılladır çalışan Turyol firmasının teknelerinden tam 360 tane (tanesi 1 milyon tl'den) hadi iyice lükse kaçalım tanesini 2 milyon tl ye yaptıralım tam 180 tane (yüzseksen) yaptırılırdı heralde,,şimdi o tekneleri kötüleyen de çıkar,haklı da olabilirler ama yıllardır çatır çatır karşıdan karşıya onlarla geçiyoruz,,neyse,alı nmış artık,,hayırlısı olsun güle güle kullanalım :)
Hakan Kahveci 7 yıl önce
İzmir belediyemiz yapılamaz deneni yaptırdı ve Olmaz deneni oldurarak Ülkemizdeki yeniliklerin önünü açtı.Hizmetin en kalitelisine layık olan Milletimize hayırlı olsun..İlkel motorların/minibüsle rin devri Kapansın artık.
Yıldıray Öncel Derya 7 yıl önce


İzmir belediyesinin şehir hatlarında kullanılmak üzere 15 gemiden oluşan ihaleye çıkma süreci bir hayli sancılı olmuşdu hatta bir ara iskandinav ülkelerinden birine az kalsın bu ihale gidiyordu sonradan ihalenin iptali ve teknik şartnamenin değiştirilmesi ile üretim türkiyedeki tersanelerden birine uygun koşullarla ihale edildi iyide edildi türk tersaneciliği 2008 krizinden sonra zor günler yaşıyordu bu ihale onlar için can suyu niteliğindeydi ve türk denizciliği kazanmış oldu.. Söz konusu hikayenin bu safhaya kadar gelmiş olduğu bu süreçde türk denizciliğine ekonomik ve teknik bir kazanç sağlanmış oldu,denize kıyısı olan bütün belediyelere bu anlamda örnek teşkil etmiştir '' Türk denizciliği adına emeği geçen herkeze teşekkürler'' ;

Gemilerin seyir sahası körfez ve körfez dışı olarak ikiye ayrılmış körfez içi ve dışı için üretilen bu gemiler üretim teknolojisi ve kullanılan gövde malzemesi ile bu alanda en son teknolojiyi işaret etmek de olup seçim ise ideal bir seçim olmuştur.

neden diyecek olursanız! geminin gövde ağırlığı çeliğe oranla 9 kat daha hafif metal olan karbon kompozit malzemeile üretilmiş bir alaşımlıdır bu da geminin hareket kabiliyetinden ,kullandığı yakıta kadar tasaruf anlamına gelmektedir, geminin seyir süresi ve hafifliği yakıt maliyeti ile doğru orantılıdır ,hava koşulları ve yük durumu buna etki etse de teknelojik üretim faktörü daha belirleyicidir. Bu gemilerde ana makina ve diğer yardımcı makinalar, elektriksel güç devereleri frekans kontrol cihazları ile besleneceği için elektrik enerjisi tüketimi açısından %60 daha tasaruflu yönde hizmet verecektir. Sistemin büyük bir kısmını kontrol edecek micro prosesörlü ana kumanda kartları vasıtası ile eskiye oranla daha hantal bir çok elektriksel kumanda elemanlarının sistemde olmayacağı bunların arızalanmalarından kaynaklı değişim ve işletme maliyeti devre dışı kalacaktır. Konuyu en iyi Gem.mak.işl.müh ya da tersanede bizzat üretiminde yer almış gemi mühendisin daha iyi yapabileceğini düşünmekle beraber sektöre yabancı olmayan bir kimlikle ''acizane aklın yolu birdir diyorum '' Bu gemilerin izmiri denizle daha barışık hale getireceği ve günümüzde toplu taşımanın önemine katkısının büyük olacağına inancım tamdır. Üç feribotun (İZDZ) katılması ile yazın ve kışın körfez dışı yolculuklarda karaburun ,bozburun aliağa,foça,candarlı ,dikili,altın oluk gibi ilçelere çok buyük ulaşım katkısı sağlayacağı kesindir. İşletme maliyetleri bu tip hizmetlerde çok önemli bir faktör olmamalıdır diye düşünmekteyim. Ayrıca bu gemiler DEÜDF yeni mezun mak.ve güv zabitlerine yeni iş alanı yaratacağından, denizcilik sektörünede önemli bir katkı sağlayacaktır.. İzmir halkına ve türk denizcilik sektörüne şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim.. 2014
İZMİR SEVENLER 7 yıl önce
Çakabey Gemisi 07.02.2014 günü geldi.08.02.2014 günü medyaya, halka gezdirildi.Sn. Başkan bu gemilerin körfez için uygun olmadığını, çok pahalı olduğunu belirtenlere (15 tanesi 117 MİLYON EURO)veryansın etti kürsüden.

Zaman kimin haklı olduğunu gösterecek.

Bizi m anlamadığımız 1 haftayı geçti hala seyir yapmıyorlar.Duyulanl ara göre eksikler ve surveyler yapılmamış.Niye tören yapıldı hazır değilse.

İzdeniz ve ulaşım yetkilileri en kısa zamanda İzmir'liyi lütfen bilgilendirsin vede Başkanı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
sağanak
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102