banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Büyük İhalede Kritik Karar

Mahkeme, Tavşanlı İskelesi’yle ilgili kararını verdi. Tavşanlı İskelesi için yapılan ihaleye özel şart getirerek...

GÜNCEL 16.04.2014, 05:44
2175
Büyük İhalede Kritik Karar

Tek şirketle ihale olmaz

   Mahkeme, Tavşanlı İskelesi’yle ilgili kararını verdi. Tavşanlı İskelesi için yapılan ihaleye özel şart getirerek tek bir firmanın katılmasına olanak sağlayan belediye kararını Bursa 1. İdare Mahkemesi durdurdu. Mahkeme ihalenin açık ihale usulü ile gerçekleşmesi gerektiği kararını aldı.

  YALOVA Tavşanlı İskelesi’nde geçtiğimiz şubat ayında, “özel ihale şartı getirilerek” tek bir şirketin katılmasının sağlandığı ihalenin yürütmesini Bursa 1. İdare Mahkemesi durdurdu. Özel gerekçeler nedeniyle ihaleye katılamayan İDO’nun başvurusunu değerlendiren mahkeme kararında, “2886 sayılı kanunda öngörülen açıklık ve rekabet unsurları sağlanmadan tesis edilen dava konusu işlemin, maddi yönden telafisi güç zararlara yol açacağı kuşkusuzdur” denildi.

 İPTAL İÇİN BAŞVURULDU

  İDO, Marmara Denizi’nin iki yakası arasındaki arabalı vapur taşımacılığında kritik bir noktada bulunan Tavşanlı İskelesi’nin ihalesiyle ilgili olarak Bursa 1. İdare Mahkemesi’ne “Belediye Encümen kararının iptali” için başvurmuştu. Mahkeme de bu başvuruyu haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını verdi. İDO’dan yapılan açıklamada ihalenin 12 Şubat’ta Tavşanlı Belediyesi tarafından ihale şartnamesi son anda açıklanarak gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

15 KATI TEKLİF

  Açıklamada, “İhale şartnamesinin 8/a maddesi ile ‘İhaleye sadece ihale konusu taşınmazın ön tarafını Milli Emlak’ten kiralamış olan firmaların katılabilmesi’ şartı getirilmiş ve adeta bu şartı sağlayabilecek tek bir şirket adres gösterilerek, İDO bir anlamda ihale dışı bırakılmıştı” denilerek İDO’nun buna rağmen hazırlıklarını yarım günde tamamlayarak ihaleye katıldığı belirtildi. 130 bin lira teminatı yatırdığını ve gerekli belgelerini belediyeye teslim ettiği belirtilen İDO açıklamasına şöyle devam edildi: “İlgili maddeye dönük olarak, ihalenin kazanılması durumunda deniz kıyısının Milli Emlak’tan aynı şartlarda kiralamayı taahhüt edildi. İDO, ihaleye katılan diğer firmanın 15 katına ulaşan bir teklif sunmasına rağmen, elenmişti.” Bunun üzerine İDO ihaleyle ve söz konusu şartla ilgili olarak Belediye Encümen kararının, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na aykırı olduğu yönünde Bursa 1. İdare Mahkemesi’nde bir dava açmıştı.

Yorumlar (2)
EMRE 7 yıl önce
al işte yeni bir 17 aralık vakası.... insanın aklına ilk gelen istanbul lines le aralarında ne oldu... yahu bu ülkenin malları ne zaman çarçur edilmeyecek
Denizci 7 yıl önce
İdo'nun derdi tavşanlı iskelesini almak değil, bu hatta taşımacılık yapan İstanbul Lines'ı aradan çıkarmak.
18
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü