banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Bulgaristan Karadenizde Petrol Arayacak

Ekonomi Bakanlığı ile Fransız Total, Avusturyalı OMV ve İspanyol Repsol şirketlerinden oluşan konsorsiyum ile imzalanan anlaşmayla, deniz tabanında iki farklı sondaj yapılacak.

GÜNCEL 31.08.2012, 02:40
2386
Bulgaristan Karadenizde Petrol Arayacak

Bulgaristan, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz araştırma işlemine start verdi. Ekonomi Bakanlığı ile Fransız Total, Avusturyalı OMV ve İspanyol Repsol şirketlerinden oluşan konsorsiyum ile imzalanan anlaşmada, deniz tabanında iki farklı sondaj yapılması öngörülüyor. Beş yıl süresi olan anlaşma kapsamında 1 milyar euro yatırım gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Araştırmalar, Burgaz’dan kuzey sahil sularına kadar denizde 14 bin kilometre kare alanı kapsayan Han Asparuh yatağında yapılacak. Çalışmaların sahilden 100 kilometre mesafede yapılması öngörülüyor.

Anlaşmayı Bulgaristan’ın gerçek enerji çeşitliliği için büyük bir adım olarak nitelendiren Başbakan Boyko Borisov, denizde derin sondaj gerektiren çalışmaların ancak şu andaki gibi uluslararası bir konsorsiyum ile yapılabileceğini aktardı. Gelecek nesillerin çok daha ucuz enerji kaynakları kullanacağını ümit ettiğini dile getiren Borisov, devletin de imtiyaz haklarında büyük gelirler elde edeceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Delyan Dobrev, birinci yıl zarfında konsorsiyumun jeolojik verilerin analizini yapacağını, ikinci ve üçüncü yılda sismik incelemeler, dördüncü ve beşinci yılda da sondaj araştırmaları yapılacağını kaydetti.

Doğalgaz bulunma beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Dobrev, Romanya sınırlarındaki Karadeniz sularında 40-80 milyar küp doğalgaz keşfedildiğini, Bulgaristan kısmında da en az bu miktarda rezervler bulunmasının beklendiğini açıkladı. Bu miktarın, ülkenin 20-30 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını aktaran bakan, reel olarak doğalgaz çıkarılmasına 6 yıl sonra başlanabileceğini söyledi.

Total şirketiyle varılan anlaşmayı yorumlayan Dobrev, “Total’ın teklifi, diğer şirketlerden birkaç katı daha iyi. Biz 5 bin metre derinlikte en az bir sondaj yapılması koşulu ortaya koyduk. Onlar iki sondaj yapacaklarını vaat etti. Bu çok önemli, zira bir sondajın maliyeti 300 milyon euroya ulaşıyor.' diye konuştu.

Bulgaristan’ın elde edilen petrol veya doğalgaz miktarına göre alacağı imtiyaz ücreti oranının yüzde 30’a varacağı tahmin ediliyor. Bulgaristan yılda 3 milyar metreküp gaz tüketiyor ve bunun yüzde 10-15’ini öz kaynaklarından karşılıyor.

Bulgaristan, Karadeniz çalışmalarının yanında Devintsi ve Kaliakra’da da karada doğalgaz aramayı planlıyor. Yerli enerji kaynakları sayesinde ülkenin kendi ihtiyacının yüzde 30'unu karşılaması hedefleniyor Uzmanlar, ülkenin kendi doğalgaz kaynağının çıkartılması için yapılacak masrafın, Rusya'dan alınan doğlgaza göre yüzde 40 daha ucuz olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü