"Bulancak Denizcilik Eğitiminde Üs olacak!"

Rektör Attar, Bulancak’ın Denizcilik eğitiminde bir üs olacağının müjdesini de verdi.

Giresun Üniversitesi bünyesinde Denizcilik önlisans ve lisans bölümlerinin hayata geçirilmesi konusuyla bizzat ilgilenen Rektör Aygün Attar, konuyu gündeme taşıyan gazetemiz Yazı İşleri
Müdürü Zafer Çamaltı ve İstanbul dan gelen Denizci İşadamı Mahmut Aydın'ı makamında kabul etti.  

Giresun Üniversitesi bünyesinde Denizcilik önlisans ve lisans bölümlerinin hayata geçirilmesi konusuyla bizzat ilgilenen Rektör Aygün Attar, konuyu gündeme taşıyan  Giresun Meydan Gazetesi'nin Müdürü Zafer Çamaltı ve İstanbul dan gelen Denizci İşadamı Mahmut Aydın'ı makamında kabul etti.  

Rektör Attar, gerekli çalışmaların hızla başlatıldığını ve Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde kurulu bulunan Denizcilik ön lisans programlarının en kısa zamanda hayata geçirileceğinin ve Bulancak’ın Denizcilik eğitiminde bir üs olacağının müjdesini de verdi.

Ziyarette konuşan Rektör Attar, “Giresun Üniversitesinin gerek kuruluşu aşamasında gerekse gelişimi için büyük çabalar gösteren ve destek veren Giresun yerel basınına büyük değer veriyor ve önemsiyorum. Benim göreve atanmamdan sonra da her adımımızı yakından takip ederek kamuoyuna ulaştıran yerel basınımızın bu tür haberlerini dikkate almamam söz konusu olamazdı.

“Duyarsız kalamazdım”

Gazete Bulancak’ın Sahibi ve Başyazarı Sayın Zafer Çamaltı’nın haberi ile Giresun’da Denizcilik eğitiminin hayata geçmesi için çok önemli bir alt yapı olarak kurulan 3 adet Denizcilik Lisesinin kuruluşunda da çok fazla emeği ve katkısı bulunan, çok değerli Denizci – İşadamı Sayın Mahmut Aydın Beyefendi’nin önerisi ve mesajına da duyarsız kalamazdım.

Onlar bu haber ve önerilerini Üniversitemiz, Giresun ve üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz için çok önemli olan Denizcilik sektörüne katkıda bulunmak için getirdiler.

“Bulancak Denizcilik eğitiminde üs olacak”

Ülkemizde, deniz olmayan yerlerde bile denizcilikle ilgili bölümleri bulunan Üniversiteler mevcutken deniz kenarında bulunan ve hazır altyapıya sahip Giresun’da bu bölümlerin olmaması düşünülemezdi. BUBYO bünyesinde kurulu bulunan Denizcilikle ilgili programlarımızı kısa süre
içinde hayata geçrecek ve Bulancak’ı, denizcilik eğitiminde bir üs konumuna getireceğiz.

“Bu başarıda payınız büyük”

Haber üzerine konuyla hemen ve bizzat ilgilendim. 5 yıldır GÜ’de görevde bulunduğum ve kuruluş-larından bilgim olan bu programların, öğretim görevlisi sıkıntısından dolayı hayata geçirilemediğini gördüm. Üniversitelerde bir bölümün öğrenci alabilmesi ve eğitime başlayabilmesi için 3 tane öğretim görevlisine ihtiyaç bulunmaktadır. Daha önce bir kez ilana çıkılmış ve yeterli başvuru olmadığı için bu bölümler hayata geçememiş. Şimdi tekrar ilana çıkacağız ve bu bölümleri kısa sürede hayata geçirmeyi başaracağız ve bu başarıda sizin de payınız büyük olacak” diye konuştu.

Güverte ve Makine bölümleri için ilana çıkılacak

Ziyaret esnasında Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde kurulu bulunan Denizcilik Yüksekokulunda Güverte ve Makine bölümleri için öğretim elemanı alımı ilanına çıkılması konusunda talimat veren Rektör Attar, öğretim elemanı bulunması konusunda Mahmut Aydın’dan da
yardım isteyerek, “Sizde bu konuda çaba gösterin ki bir an önce bu sıkıntıyı birlikte aşalım.” dedi.

Aydın: “Rektör Attar Giresun için büyük bir şans ve değer”

Konuyla ilgili Rektör Attar’la görüşmek üzere İstanbul’dan gelen İşadamı Aydın ise, Rektör Attar’ın yakın ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Rektörümüz Aygün Attar Hanımefendi, Gazete Bulancak aracılığı ile getirdiğimiz önerimize hızla cevap vermiş ve bizzat ilgilenerek sonuca gitmek için gerekli çalışmaları başlatmıştır.

Özellikle konuya hakim olması ve titiz yaklaşımı son derece memnuniyet vericidir. Onun bu özellikleri bir kez daha Giresun ve GÜ için ne kadar büyük bir şans olduğunun ve çok doğru bir atama olduğunun göstergesidir.

Bir kez daha görevinin hayırlı olmasını diliyor ve GÜ bünyesinde hayata geçecek Denizcilik programlarında üstümüze ne düşüyorsa yerine getirmekten mutluluk ve onur duyacağımı belirterek kendisine içten şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
A.Burak Tahmaz
A.Burak Tahmaz - 7 yıl Önce

Bu güzel haber biz GİRESUN'luları çok sevindirdi..Giresun Ünv.rektörü Prof.Dr.Aygün ATTAR hocamıza ve Denizci Hemsehrimiz Sn.Mahmut AYDIN'a Bulancak ,Kaptan Ahmet Fatoğlu öğrencileri olarak teşekkür ediyoruz..

İnşallah fakültemiz biz mezun oluncaya kadar öğrenci almaya başlar..

Bizler okulumuzdan mezun olduktan sonra Giresun Hamit Naci Denizcilik Fakültesinde öğrenimize devam etmek ve dünya denizlerinde TÜRK bayrağını dalgalandırmak istiyoruz..Ali Yıldırım
Ali Yıldırım - 7 yıl Önce

Sayın Daltaban siz uzun zamandır memleketten uzak kalmışşınız gibime geliyor.Denizi Olmayan Gaziantep'de , 14.400 Merkez Nufuslu Sürmene'de Denizcilik Eğitimi oluyorda , 45.000 Merkez Nüfusu bulunan Bulancak'ta neden olmuyor..Giresun'da Bulancak+Espiye+Tirebolu olmak üzere 3 Adet ADML var bu liselerden her yıl 200'ün üzerinde öğrenci mezun oluyor ve Uzak şehirlere ve hatta Gürcistan'a yüksek okula okumaya gidiyorlar..

Size Bulancak Kapt.Ahmet Fatoglu ADML bir görmenizi tavsiye ederim bu Okul 10.000m2 Kapalı alana ve 2 tane Similatörler dahil denizcilik Labaratuarına ve Kayıkhaneyeye sahip.Bizce 50 ADM arasında kesin ilk Üçün arasındadır..Tirebolu ADML nin yeni bina ihalesi tamam Yüzme havuzlu ve 200 kişilik pansiyon dahil 800 öğrenci kapasiteli bina 500 gün içinde teslim edilecek..Endişeye Mahal YOK, Giresun Denizcilik Eğitiminde Kararlı ve Emin Adımlarla İlerliyor..Teşekkürler Prof.Dr.Aygün ATTAR, Tesekkürler Denizci Hemşehrimiz Mahmut AYDIN, Tesekkürler GİRESUN ve TÜRK MİLLETİ..Mehmet Haldun Tokay
Mehmet Haldun Tokay - 7 yıl Önce

Tanidik imzali yorumlarin arasina parasutle inmek istemezdim ama corbada benim de bir tutam tuzum olsun istedim.

Karada, son siralar gecirdigim 4 aya varan sure icersinde devamli izleyip kimi zaman da yorumlarimla katilmaya calistigim sitenizde icten ve hepsi onemsenmesi gereken yorumlari severek okuyorum. Sonucta, ozellikle su egitim/ogretim isi gelip, biz denizde gorev yapan insanlarin onunde son buluyor (ve gorusumu bir baska yazinizda da aciklamaya calistigim gibi) temel atip okula ogrenci kaydetmek ve bu cocuklari hedeflenen istikbale NETLESMEMIS planlamalar ile itelemek, Veysel Kaptan'in dedigi gibi hem o hayatlara, hemde o cocuklarin ailelerine haksizlik olmayacak mi? Bakin Husamettin Kaptan diyor ki, ogretimi EZBERE DAYANAN, egitimi zaten "deniz kokenli" tecrubesi olmayan egitimciler ile orften adetten uzak ve STAJA DAYALI beklentilere esir bu gidisatin onunde de HALEN var olan engeller, TURK DENIZCILIGINE ne kazandiracaktir. Iyi niyetli olmak;"biz Turkuz, elbet bir cikar yol buluruz!" anlayisi ile gecmisimizi insa ettikte, depreme dayaniksiz binalar gibi olusturdugumuz bu CURUK EGITIM GORUNTULERINE yenilerini ilave etmek, yarinlarimiza pek yakismaz gibi geliyor bana. TEMENNILER ile bir gelecek insa etmek ARTIK YANLIS olmali. Meseleye denizden baktiginizda, birakin gemi icindeki zabitleri, ofislerdeki enspektor, bolum mudurleri ve hatta genel mudurlerin konustuklari BARMEN ve FORMEN ingilizcesi ile denizlerde is yapmak hic kolay olmuyor. Evet iddia ediyorum durumumuz boyle. Ne kayiplar yasamakta DONATANLAR bu eksiklikten dolayi ama farkinda degiller. Hatta DIL MESELESI deniz hayatinda MAJOR NON-CONFIRMITY ama kimsenin buna aldirdigi yok. Matahmis gibi su Ingilizceyi bir turlu cocuklarimiza ogretmeyi basaramadik. Ama neden? Bunun boyle olmasi sayesinde IQ'su dusuk zengin aile cocuklari ellerindeki imkanlar ile zeki HALK EVLADININ onune geciveriyor ve hangi sirkette calisirsa calissin o yabanci dil eksigi MISYONER OKULUNDAN cikan adama onu gebe birakarak bir omur basi egik yasamasina sebep oluyor. DURUN!; kimsenin tuyleri diken diken olmasin hemen. Bu gercegi gorduk yasadik, yasiyoruz ve (tedbirini almazsak)yasayacagiz. Elbet ona da sira gelecek... Su mahmurlugumuzu uzerimizden atsak elbet onu da halledecegiz sanirim, az kaldi. Kapt.M.Haldun TOKAY

veysel  daldaban
veysel daldaban - 7 yıl Önce

Yukarıdaki yazıyı iki kerre okuma ihtiyacı duydum.

Giresun,deniz kıyısında bir şehir veya şehirlerden biri...

Ben bir Giresunluyum.Memleketin her karış toprağından farklı olarak,duygusal bağlarla da Giresun severim.

Pekiyi;Giresun veya Bulancakta bu ön lisans veya lisans düzeyinde denizcilik okulları açıldı,okul donatmak masraflı bir iş;Okuldan mezun olan gençlerin hepsi varsayalım,gemilerde iş arayacak,nerede bu gemiler,gemicilik şirketleri?Giresun ve çevresinde kaç tane armatör,gemi işletmecisi,broker ve denizcilik yan iş kolları vardır? Giresun limanına bağlı,sicil işlemleri karadeniz limanlarında yapılan kaç gemi var?Türkiyede en çok gemi sahibi çıkaran liman şehirlerinin başında Rize ve Kastamonu(İnebolu) gelmekte iken,o limanlara bağlı ciddi bir ticari gemi göremezsiniz.İzmir limanına bile bağlı bir gemi ara ki bulasın...

Giresun veya benzer şehirlere denizcilik okulları için öğretim elamanı neden gelsin? Eğitimli bir insan,kendisine iş alanları ve yaşam bölgeleri ararken,iki önemli olaya bakar:1- Maddi gelir nedir?2- Bu yaşam alanında sosyal,kültürel,insani gelişmişlik imkanları nedir?Şehir ve kişinin karşılıklı etkileşimleri çok önemlidir.Romantik ve aceleci heyacanla yapılan işlerin sonu maalesef hüsran olmaktadır.

Türk hükümetleri,bilim adamaları,işadamları ve diğer sosyal etki çevreleri halen İstanbula bir alternatif veya İstanbulu yedekleyecek bir şehir oluşturamadılar.İzmir,Ankara,Mersin,Antalya,Eskişehir veya Kayseri,Konya...İstanbula göre,birer taşra olmaktan öteye gidemiyorlar.İzmir,deniz ticaretinde kendisini daha ileri düzeyde geliştirebilecek alt yapıya sahipken,bir eksiklik mi,bir sakarlık mı nedir;olmuyor.Bakın; son yıllarda hükümet merkez bankası gibi,bazı kuruluşların merkezini de İstanbula taşıma gayretinde.Kimsede itiraz yok.Şu iletişim çağında hiç bir bilimsel ve ekonomik gerekçe göremediğim bu taşınma kararına bir kişi veya kurum hiç bir aksi yorum bile yapamıyor.

Avrupa ülkelerinde veya batıda, diyelim tabii ki,bazı iş alanları ve sosyal oluşumlar bazı şehirlerde toplanmış.(Sanaa-resim şehri paris dendiği gibi)Ama emin olunsun ki,örneğin,Budapeşte veya Zürihte Denizcilik eğitimi almış bir kişi ille de sahil şehirlerine ihtiyaç duymaz.Ama Türkiyemizde denizde iş yapacaksan,muhtaç olduğun şehir İstanbuldur.İstanbul dışındaki tersaneler kimseyi yanıltmasın.Denizcilikle ilgili,akla ne gelirse,ithalatcısı ve ihracatcısı İstanbuldadır.

Ben size daha acı bir konu yazayım:İstanbula yakın, harikulade güzel İznik,manyas,Sapanca,Uluabat göllerinde hiç bir su sporu(dalış,kürek,yelken,kayak,kite sörf,yüzme...) yapılmamaktadır.Türk, göle bakmıyor bile.Ama Türkün görgüsüz ve ukala zenginleri,meraklıları İsviçredeki Leman gölüne hayran!..Yahu,Leman gölünü de Leman yapan oranın insanları...Peki;sen kendi ülkende ne yapıyorsun?(çevrenin içine ediyorsun,değil mi?Aferin!)

Sözün kısası; hayal kurmadan ve hatta İstanbul Paşabahçeye açılmış BALIKCILIK VE KONSERVECİLİK ENSTİTÜSÜNÜN hikayesini iyi öğrenip,ders çıkararak hareket edilmesi,eski bir denizci olarak ve keza Giresunlu duygusallığımla tavsiye ederim.

Saygı ve başarı dileklerimle.

veysel  daldaban
veysel daldaban - 7 yıl Önce

Denizcilikle ilgili yazı ve olaylarla ilgilenilmesi hoş bir durum.

Sayın hemşehrim Ali beye de bu sebeple teşekkür ederim.

Ben,yorum-yazımda uyarıda bulunma ihtiyacı hissettim.İyi dileklerimi ilettim.Tabii ki,benim görüşüm ve hatta bilgim en doğrusu demek değildir.Ama,yaşı 65'e dayanmış bir denizci olarak,işsizlik ve hızlı-yoğun nüfus artışı sorunu yaşayan ülkemizde gençlerin ve onların gözüne bakan ailelerinin hayal pompası ile hüsrana uğramamasını istiyorum.

Hesaplar-planlar iyi yapılmalıdır;Konumuz olan denizcilikte istihdam,işveren-yatırımcı,hükümetler veya devlet,eğitim kurumları işbirliği ile yönetilmek durumundadır.

Dünya denizciliğindeki gelişmeler ve istihdam olanakları değerlendirilirken, milletimizin genel karekteri-özellikleri ve keza denizcilikte istenen insan nitelikleri hesaba katılmak zorundadır.Hedefi olan bir eğitim, zor ve uzun zamana ihtiyaç duyuyor.Bana göre,Türkiyede denizcilik okulları ve öğrenci sayısı abartılı şekilde fazladır.Gemi yatırımcıları yabancı bayrağa hızla yönelirken, dünya deniz emek arzı ve talebi de hızla Filipinler gibi ülkeler lehine yoğunlaşırken,benim bir uyarıda bulunmam memleketime yabancı kaldığım sonucunu doğurmaz,sanırım.

Ben, denizde Türk kökenli elaman istihtamında ilerde daha çok sorun olacağı korkusunu taşıyorum.Devlet yönetimini elinde bulunduran siyasi ve bürokrat kadro halen,-BİR KAYIK SAHİBİ OLMAYI BİLE LÜKS,HARAM ZENGİNLİK VE NEREDEYSE VATANA İHANET SAYABİLECEK zihniyeti aşamamıştır.Son hükümetler bir parça iyileştirme yapmaya çalışmış olsalar bile,henüz Lübnanın dahi çok gerisindeyiz.Bakın;Yunanistan veya Hollandayı örnek vermiyorum

Dünya denizciliğindeki istihdam olayında batı ülkelerinin de desteği ile Filipin devleti,Hindistanı,Çin Hindini,Arap ülkelerini,bütün Afrika ülkelerini,eski demirperde ülkelerini,Yunanistanı,Türkiyeyi,son yıllarda hamle üstüne hamle yapan Çini ezip geçmiştir.Geçmiştir de;Ödediği bedel, normal yaşamı olan insanların hayallerinin çok ötesinde dram-acı doludur.

Bütün deniz emekci ve yatırımcılarına,eğitim ve planlayıcılarına kolaylıklar diler, derin saygılarımı sunarım.

Hüsamettin Canbilen
Hüsamettin Canbilen - 7 yıl Önce

Değerli yorumcular,okul açmak veya öğretim elemanı kadrosunu oluşturmakla eğitim bitmiyor.asıl sorun eğitim sonrası staj konusudur. Ülkemizde pekçok lise ve yüksek okul mevcut ve bunların hepsi staj yapmak için can atan öğrenciler ile dolu. Ülkedeki gemi sayısı belli ve maalesef gemiler artık eskisi gibi extra 2-3 kamara ile inşaa edilmiyor.Yani bu öğrencilere staj imkanı yok hal böyle olunca bunlara nasıl pratik deniz eğitimi verilecek???

Yabancı dil sorunu had safhada.Stajyer öğrencilere gemici muamelesi yapılıp güvertede çalışmaktan canları çıkıyor.

Akşam vardiyesine gelince uykudan gözleri kapanıyor çocukların.

Herşey güzel de bu gençlere adam gibi staj yapacağı gemiler bulmak lazım geliyor.Saldım çayıra Mevlam kayıra mantığı sorun yaratıyor.

Torpil ile staj arayan öğrenciler var.Bu böyle olmamalı.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176