banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Bu Yıl Dökmeyükçüler İçin Ağır Geçecek"

DTO Şubat Ayı Meclis Toplantısı bugün saat 14:00'da Kabaştaki DTO Binasında başlayan meclis tolantısı 15:30'da sona erdi.

GÜNCEL 02.02.2012, 19:14

DTO Şubat Ayı Meclis Toplantısı bugün saat 14:00'da Kabaştaki DTO Binasında başlayan meclis tolantısı 15:30'da sona erdi. Meclis Başkanlığını Cengiz Kaptanoğlu'nun yaptığı toplantıda, toplantı gündemini şunlar oluşturdu. İlk gündem maddesi Antalya Şubesinin meclise sunduğu, antalya ili içerisinde olan her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal çalışmaları yapmak, desteklemek, yurt içinde ve yurt dışında turizim geliştirme ve tanıtım faaliyetleri yürütmek ve daha birçok alanda Antalya'nın gelişimini desteklemek ve sağlamak amacıyla Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme Anonim Şirketi kurulmuştur. Anonim şirket DTO üyesi olamamakla birlikte Antalya Deniz Ticaret Odası Şubesi Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar gereğince söz konusu şirkete %5 oranında 100.000 TL ortaklık girişimlerinin başlatılmasının uygunluğu oylandı ve onaylandı.

Diğer gündem maddesi 5 Ocakta yapılan toplantı tutanaklarının onaylanmasıydı. Bu gündem maddesi de meclisten oylanarak geçti. Bir sonraki gündem maddesi odanın aralık ayı 2011 mizanı ve bilonçosu hakkındaydı. 2011 aralık ayının bütçesinin % 100'ünün gerçekleştiği meclis üyelerine aktarıldı.

Daha sonra yapılan finansal sunumda Türkiye, Yunanistan, ADB ekonomileri likidite ve derinlik baz alınarak incelendi ve sonuç olarak Türkiye ekonomisi açısından 2012 yılının riskli bir sene olacağına değinildi. Ardından diğer ülkelerin ekonomileri ele alınılarak Türkiye Ekonomi Bakanlığı'nın tedbirli tutumlarından ötürü geçen yıllarda diğer ülkelerde derinden hissedilen krizin Türkiye'de o denli hissedilmediği üzerinde duruldu. 

Kalkavan: "Bu yıl dökmeyükçüler için ağır geçecek." 

Kapanış konuşmasını Metin Kalkavan'ın yaptığı toplantıda Kalkavan 2012'nin zor bir yıl olacağını dile getirirken bundan en çok dökmeyükçülerin etkileneceğinin üzerinde durdu. Kalkavan dökmeyükçüler için "Bu sene dökmeyükçüler 2008-2009 krizinden etkilenmemişlerdi fakat bu yıl bir o kadar etkilenecekler. Tanker, konteynercıların krizden etkilendiği dönemde dökmeyükçüler cennetteydi. Kötümser değilim. Ancak bilimsel olarak bir sektörün yüzde 50’si siparişteyse düşünmek gerekir. Dökmeyükçüler krizi en ağır bu yıl yaşayacak." açıklamasını yaptı.

Uzakdoğu Ülkeleri Tersanelerinin Devlet Desteği Arkalarında

Tersane ve gemi yapımına da değinen Kalkavan Uzakdoğu ülkelerinde gemi yapımı ve rekabet koşullarından bahsederken şunları söyledi. " Uzakdoğu’da 45 milyon dolardan daha düşük fiyata cape size bulmak mümkün. Hatta daha düşük fiyatlara da bulabilirsiniz ama bunu söylemeye dilim varmıyor. Normal şartlar altında bir cape size sac fiyatı 17,5 milyon dolar. Ancak bu fiyatı nasıl veriyorlar?  Anlamak mümkün değil. Fakat şöyle ki, devletin sadece sacda % 35-40 oranında desteği var. Güney Kore, Çin arasında yarış var. Şimdi Japonya da katıldı. Japonyayı da anlamak mümkün değil hem parası değerli hem de rekabetin bu denli içinde. 45-50 milyon dolarlık gemi 30 milyon dolara satılabiliyor. 3 devlette de ciddi devlet desteği var. Artık bu sektörel bir rekabet değil, devletlerin rekabeti, yarışı şeklini aldı. Her sektöre teşvik verilmemesi görüşünün ben de arkasındayım. Dünyada destek gemi yaptırana verilir. diyerek konuşmasını sonlandırdı

Yorumlar (7)
kpt.şevket özdemir 9 yıl önce


TÜM DENİZCİLERİN MUBAREK KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİMdenizcilikte geçici değil daimi olarak devlet desteği şarttır.asla kötü niyetlı kullanmamak gerek.(GEÇNİŞ KÖTÜ ÖRNEKTİR) bu desteği sağlamanın şartları bellidir.daha önce dilim döndüğünde yazmıştım.tekrar yazmayacağım.bu desteği kullanacaklar, bunu benden daha iyi biliyorlar.inşanlah denizciliği her bir nezlede oksijen çadırlarına yatırma pozisyonuna sokmayacak düzenlemeler yapılır.(tekraren suistimale asla meydan vermeden-...........!)

ARDA ŞAHİN 9 yıl önce
Her sektör kötü durumda ,tekstil,ilaç,deri,kara taşımacılığı,yalnız denizciliğe teşvik doğru olmaz,haksızlık olur,yetim hakkı olur,tüyü bitmemiş bebek hakkı olur,olurda olur,ama ben gene yerim dersen ,devlette verirse yee,tarihte olduğu gibi,bide utanmadan ,devletten gene istiyorsunuz.
ahmet cavit gur 9 yıl önce
destek sozu gundemden bir turlu dusmuyor.

bulent ulusu hukumeti destek verdi,tuzla tersaneler bolgesi oldu.

tansu ciller destek verdi armatorler ibraz ettikleri konsimentolara gore getirdikleri navlun uzerinden destekler aldi.

ak parti hukumetleri destek vermeye bir turlu razi olmadi.``devlet destegi ile kore,cin ve japonya ucuz gemi insa ediyor`` denilerek bizde de boyle yapilmasi oneriliyor.

hukumet destek icin ikna edilmeye calisiliyor.fakat isi bilenler is basinda.

ozal hukumetinin ulastirma bakani rahmetli cengiz tuncer; dto meclis toplantisinda sormustu:hep devletten destek istiyorsunuz da siz devlete ne kazandiriyorsunuz?

ne kadar vergi veriyorsunuz?

bu soru uzerine derin bir sessizlik olmustu o gun toplantida..gecmis zaman....
kpt.şevket özdemir 9 yıl önce
DENİZCİLİĞE DESTEK OLMALI.ŞARTTIR.ÇÜNKÜ EN UFAK BİR NEZLEDE SEKTÖR OKSİJEN ÇADIRINA GİRİYOR.EĞER BU SEKTÖRÜ DÜNYA ÇAPINDA YAPIP, LİDER OLMAK İSTİYORSAK.BAKINIZ TERSANELERE NASIL DESTEK VERİLDİ.HİÇ BİR YATIRIM YAPILMAYAN TERSANE ARAZISINI İNCELEYELİM.ARAZİ TAHSİL EDİLDİĞİNDEKİ DEĞERİ NEYDİ BUGÜN BU KRİZ ORTAMINDA NEDİR.AL SANA DESTEK.TERSANELERİN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN İSE SEKTÖRÜN TÜKETİCİSİ DURUMUNDAKİ ARMATÖRLER DESTEKLENMELİDİR.TABİİ TÜRK BAYRAKLI GEMİLER.BURDA YABANCI BAYRAK GEMİLERE KİMSE DESTEK İSTEYEMEZ.ONLARA DESTEĞİ BAYRAĞINI TAŞIDIKLARI ÜLKE VERSİN.SANIRIM SİZLER DEVLETE NE VERDİNİZ SÖZÜ ÇOK YAVAN OLDU.SADECE BİR SERTİFİKA KLASÖRÜNDE DEVLETE ÖDENEN MEBLAĞ NEDİR.SIGORTA-VERGİ HARÇLAR HARİÇ.BURADA EKSİKLİKLER VAR.DESTEKLERE HÜKÜMETLER OY POTANSİYELİ BAKIMINDAN BAKIYOR.YANİ VERDİĞİ DESTEK NE KADAR OY OLARAK GELECEK.MAALESEF BURDA TÜRK DENİZCİLİĞİ SINIFTA KALMIŞTIR.AŞILMALIDIR.HİÇ BİR ŞEY OLMAZSA TÜRK BAYRAK GEMİLERE KABOTAJ SEFERİ İÇİN TANINAN BAZI HAKLAR VAR.BUNU EN AZINDAN KABOTAJ SEFERİ DIŞINDA SEFER YAPAN TÜRK BAYRAKLARADA TANIMAK. GEREK.AMA YETERLİ OLMUYOR.BEN BİR KAPTAN OLARAK BUNLARI HER PLATFORMDA DİLİM DÖNDÜĞÜ ORANDA ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM.AMA ASIL MUHATAPLARI NEDENSE OLAYA FAZLA DUYARLI DEĞİL.NASIL OLSA DEVLET BENDEN YANA DAVRANMAZ,BENDE YABANCI BAYRAK ÇEKERİM OLUR BİTER.HAKLIMI HAKLI.

SORUNSUZ GÜNLERE ALLAH SELAMET VERSİN.

ARDA ŞAHİN 9 yıl önce
BİLMEYENLER ATIP TUTUYOR, NE ÇOK ŞEY BİLİYORLAR ,YALOVADA DEVİR ETMEK İSTEYEN BİR ÇOK TERSANE VAR ,ADAMLARIN YAPMIŞ OLDUĞU YATIRIMLARI,DOLGU PARALARINI ,DEVLETE ŞİMDİYE KADAR ÖDENENLERİ VER, DEVRİNİ AL İŞLET,NEYİ İŞLETECEKSİNİZ KAÇ KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLADINIZ,KAÇTANA ÇALIŞANINIZ OLDU,YALNIZ ATIP TUTUN ,KARANLIK ODALARDA ,MAKALE YAZIN,BIRAKIN ARTIK BU BOŞ LAFLARI.
Halkın Sesi 9 yıl önce
Ağzına sağlık, Sayın Ahmet Cavit Gür. Daha birkaç yıl öncesine kadar altın çağı yaşıyorlardı. Ne oldu bunların kazançlarına Allah aşkına ? İşler tıkırındayken kazandıkları paralar nerede şimdi ? Hiç mi yedek akçeleri yok bunların ? O yıllarda hergün tersanelerde gariban işçiler iş kazalarında hayatlarını kaybettiler. İlahi Adalet ! Onların ahı çıkıyor şimdi, bir kısmının burnu iyi sürtüldü. Yine ayni türkü, devlet teşvik versin. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var, o teşvik kredilerinde. Sonra bunun vebalini çok kötü ödersiniz. Sahi siz devlete ne kadar vergi ödüyorsunuz ? Bir açıklayında bizde öğrenelim. Gözlerimiz faltaşı gibi açılsın.

Çok yaşa Ahmet Cavit Gür. Ellerin dert görmesin.
Gülen Yüz 8 yıl önce
Ahmet Cavit Gür efendi…

Önce bunları yazıp millete müslümanım diye geçineceğine 10 yıldır senin ve oğlunun ödemediğiniz gemicilere ait borçları ödeyin. Unutmayın bunun öte tarafı da var..Helalleşmek gerekli….13°
hafif yağmur
banner102