banner191

banner148

banner179

banner176

Bu Üçgenin Başına Talih Kuşu Kondu

3. Köprü ve bağlantı yollarının belirlenmesi, 3. havalimanı ve ön projelendirme aşamasındaki marina projesi Karaburun-Yeniköy-Tayakadın üçgeninde arsa fiyatlarını uçurdu.

GÜNCEL 18.04.2013, 08:17
Bu Üçgenin Başına Talih Kuşu Kondu

Bu üçgenin başına talih kuşu kondu

3. Köprü ve bağlantı yollarının belirlenmesi, 3. havalimanı ve ön projelendirme aşamasındaki marina projesi Karaburun-Yeniköy-Tayakadın üçgeninde arsa fiyatlarını uçurdu.

Kısa zaman öncesine kadar yakın çevresinde bulunan maden ocakları ve ulaşım altyapısı eksikliği sebebiyle ihmal edilen Karaburun-Yeniköy-Tayakadın bölgesi son zamanlarda 3. köprü ve bağlantı yollarının belirlenmesi, yakın çevredeki maden ocaklarının kapatılacağı haberi, 3. havalimanı ve ön projelendirme aşamasındaki marina projesi gibi etkenlerden ötürü  sıklıkla gündeme gelmeye başladı.

ANA ARTERLERE YAKINLAŞTI

Bölgenin değerini artıran başlıca unsurun  ulaşım ağı olduğuna vurgu yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş Özel Projeler  Departmanı Yönetmeni Selçuk Suiçmez, “Özellikle 3. köprü ile bağlantı yollarının ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin güzergahının belirlenmesinden sonra etkisini göstermeye başladı. Kısa süre içinde gerek proje aşamasındaki gerekse de inşası süren karayollarının kesişim noktasında konumlanan Arnavutköy ilçesi içinde özellikle Tayakadın-Karaburun-Yeniköy üçgeninin konumu dikkat çekiyor. Bölge henüz bozulmamış bakir yapısıyla İstanbul’un deniz kenarındaki nadir bölgelerinden biri olmakla beraber aynı zamanda ana arterlere de oldukça yakın konuma geldi.” dedi.

Bahsi geçen gelişmelerle eşzamanlı olarak bölgedeki maden ocaklarının kalkacağı ve çeşitli marina, otel gibi yatırımların gündeme gelmesiyle bölgenin iyiden iyiye değerini katlamaya başladığını ifade eden Suiçmez, Karadeniz kıyılarındaki marina kapasitesi eksikliğinin değerlendirmek amacıyla geliştirilen projenin orta vadede uygulamaya geçmesinin de planlar arasında olduğunu sözlerine ekledi. Söz konusu marinanın yalnızca yurtiçinden değil yurtdışından da talep göreceğini ve bölgeyi bir çekim merkezi haline getireceğini öngören Suiçmez, planlanan projelerin gerçekleşmesi durumunda çeşitli yatırımcıların bölgeye talep göstermesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

SABİHA GÖKÇEN, TAYAKADIN’A EMSAL SAĞLADI

Bölgenin gelişiminde önemli rol oynayan bir diğer kou ise 3. havalimanı projesinin bu bölgede geliştirilecek olması. Yeni havalimanı projesinin Tayakadın mevkiinde planlanması bahsi geçen bölgenin tamamının gelişiminde önemli bir ivme sağlayacak.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Tuzla–Kurtköy bölgesine kattığı değer ve bölgenin hızlı gelişimi, Karaburun-Tayakadın bölgesi için de önemli bir emsal sağladığının altını çizen Suiçmez, bölgeyle ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yaklaşık 3.500 hektarlı bir alanda yapılması planlanan 3. havalimanının 100.000 kişiye istihdam sağlayacak olması bölgenin yeniden yapılanacağına ve önemli ölçüde konut stoğu gerektireceğini gösteriyor. Son olarak bölgenin Bakanlar Kurulu Kararı gereği rezerv alanı ilan edilen bölge içinde kalması, bir yandan bölgenin Kanal İstanbul projesi kapsamında kaldığı, öte yandan geliştirilecek yeni projeler için seçilen bölgelerden biri olduğu yönünde yorumlanmasına sebep oluyor. Tüm bu gelişmeler ışığında bölgenin hızlı gelişiminin önündeki en önemli engellerden biri olarak hisseli mülkiyet sorunu ve güncel imar planlarının belirsizliği ön plana çıkıyor."

KARABURUN’DA DENİZ GÖREN KONUT ARSASI 550 TL

3. havaalanı proje alanı dışında, alana bitişik konumda yer alan Karaburun’da, sahil şeridinde yer alan ve Günübirlik Tesis Alanı imarına sahip arsalarda 0,20 taban oturumu ile tek katlı yapılar yapılabiliyor. Bölgede arsa fiyatlarının havaalanı projesinden önce de rutin olarak bir artış gösterdiğini ancak son bir senede artışların yüzde 40 seviyelerinde gerçekleştiğini belirten Suiçmez, bölgedeki güncel arsa satış fiyatlarının deniz gören konut arsalarında 550-650 TL/m2; deniz görmeyen konut arsalarında  ise 400-550 TL/m2 mertebelerinde olduğunu ifade ederek; 600 TL olan arsa fiyatlarının geçtiğimiz yıl ise 450-500 TL/m2 seviyesinde olduğunu ekledi.

Karaburun mevkii proje alanları içerisine girmemesi nedeni ile yatırım yapmak için risk bulundurmayan bölgelerden biri olarak gösteriliyor. Proje alanı içerisine dahil olan kısımların planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacağı için sözkonusu bölgelerde yapılan arsa yatırımlarının önümüzdeki dönemde kamulaştırma riski ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

TAYAKADIN’DA FİYATLAR İKİ KATI OLDU

Proje alanı içerisinde yer aldığı için bölgenin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Bölgede Havaalanı projesinin kesinleşmesinden sonra arsa fiyatlarında ciddi artışlar meydana gelse bile yatırım yapma konusunda riskli olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki imarsız tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatlarının 150-250 TL/m2 mertebelerine yükseldiğini açıklayan Suiçmez, fiyatların geçen seneye oranla iki kat artış gösterdiğini vurguladı.

YENİKÖY’ÜN YÜZDE 70’İ HAVAALANI PROJE ALANINDA KALIYOR

Yeniköy mevkiinin yaklaşık yüzde 70’lik bölümü havaalanı proje alanı içerisinde yer alıyor. Bölgede mevcut durum itibari ile imar planı bulunmuyor. Bu duruma rağmen tarla vasıflı taşınmazlar için istenen satış fiyatı 200- 300 TL/m2 mertebelerinde. Bölgede imarı olmayan ancak parselasyonu yapılmış, “ifrazlı parsel” olarak nitelendirilen tarlalar yer alıyor. Yapılaşma hakkı bulunmamasına rağmen ifrazlı oluşu nedeni ile bu tarla vasıflı taşınmazlar için ise 400-550 TL/m2 mertebelerinde satış bedeli talep ediliyor.

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?