banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Bu Gemi İle Komşularına Gözdağı Verdi

Özellikle Çin'le bazı bölgelerin egemenliği konusunda anlaşmazlık yaşayan Japonya 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük savaş gemisini görücüye çıkardı.

GÜNCEL 07.08.2013, 10:32
Bu Gemi İle Komşularına Gözdağı Verdi

Bu gemi ile komşularına gözdağı verdi

Özellikle Çin'le bazı bölgelerin egemenliği konusunda anlaşmazlık yaşayan Japonya 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük savaş gemisini görücüye çıkardı. Hiroşima'nın yıldönümüne denk gelen açılış bölgede endişe yarattı.

Japonya'da geçen yılın sonunda iktidara gelen Başbakan Şinzo Abe hükümeti, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ABD ve müttefiklerinin dayatmasıyla yapılan "barışçı" anayasanın değiştirilmesini ve ordunun güçlendirilmesini tartışıyordu.

Tam da bu tartışmaların arkasından 1,2 milyar dolarlık savaş gemisinin açılışının yapılması Çin başta olmak üzere bölge ülkelerinde tedirginlik yarattı. AFP'ye konuşan Çin Savunma Bakanı

"Japonya'nın askeri varlığını sürekli artırması bizim açımızdan endişe kaynağı. Aynı zamanda uluslararası toplum ve Japonya'nın Asyalı komşularının da bu trendi dikkatle izlemesi gerekiyor" dedi.

Izumo adı verilen ve 2015 yılında hizmete girmesi beklenen 248 metrelik gemi aynı anda 9 helikopteri barındırabiliyor.

BARIŞ PARKI'NDA ANMA

Japon hükümeti, açılışın Hiroşima'ya atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümüne denk gelmesinin tesadüf olduğunu savunuyor.

Bu arada Hiroşima 'ya atom bombası atılmasının 68'inci yıldönümü nedeniyle kentte anma töreni düzenlendi. Dünyada ilk atom bombası saldırısının yapıldığı Hiroşima kentinin tamamına yakınının yok olmasına ve 140 bin kişinin ölmesine neden olan saldırının yıldönümü töreni saldırının merkez üssü yakınındaki Barış Parkı'nda düzenlendi.

Kentteki bir tapınaktaki çanın çalınmasının ardından yapılan törende bir araya gelen yaklaşık 50 bin kişi, saldırıda ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu ve dua etti.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?