banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Bp'den rekor zarar bekleniyor

Meksika Körfezi'ndeki sızıntı nedeniyle zor günler geçiren petrol devi BP'nin ikinci çeyrek bilançosunda rekor zarar açıklaması bekleniyor.

GÜNCEL 27.07.2010, 09:22
2014
Bp'den rekor zarar bekleniyor

Meksika Körfezi'ndeki sızıntı nedeniyle zor günler geçiren petrol devi BP'nin ikinci çeyrek bilançosunda rekor zarar açıklaması bekleniyor.

Meksika Körfezi'ndeki sızıntı nedeniyle zor günler geçiren petrol devi BP'nin önümüzdeki saatlerde ikinci çeyrek bilançosunu açıklaması bekleniyor.

Sızıntıyı önleme ve temizleme çabalarına tahminen 25-30 milyar dolar ayırmak zorunda kalan şirketin bu dönemde büyük zarar ettiği tahmin ediliyor.

Beklentinin gerçekleşmesi durumunda bu bilanço İngiltere tarihinde bir şirketin açıkladığı en büyük zarar olacak.

Öte yandan şirketin İcra Kurulu Başkanı Tony Hayward'ın görevi bırakmaya hazırlandığı haberleri üzerine dün şirket hisseleri yaklaşık yüzde 5 artış gösterdi.

Kriz yönetimi konusunda özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde eleştirilerin hedefi olan Hayward'ın yerine Meksika Körfezi'ndeki temizlik faaliyetlerini yöneten ve bu sektörde 30 yıllık tecrübeye sahip olan Bob Dudley'nin getirilmesi bekleniyor.

Hayward'ın emeklilik ikramiyesinin ise yaklaşık 900 bin dolar olması bekleniyor.

BP, Meksika Körfezi'ndeki sızıntı sonrası büyük zarar etmiş, şirketin hisse senetleri yüzde 40 oranında değer yitirmişti.

Dünyanın en büyük çevre felaketlerinden birine yol açan petrol sızıntısı, 20 Nisan'da 11 işçinin ölümüne neden olan bir patlama sonrası, BP'nin işlettiği petrol platformunun çökmesiyle başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, ülkenin güney eyaletlerinde deniz kıyısını tehlikeye atan sızıntıyı "ABD tarihinin en büyük çevre felaketi" olarak nitelendirmişti.

Çevre kirliliğinin BP'ye maliyeti 4 milyar dolara yaklaştı.

Yorumlar (0)
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü