banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Bostancı açıklarında tekne yanıyor

Mavi Marmara Kooperatifi'ne ait SABRET adlı 750 yolcu kapasiteli ve içinde yaklaşık 100 yolcu bulunan tur teknesinde yangın çıktı.

GÜNCEL 02.04.2013, 17:39
Bostancı açıklarında tekne yanıyor

Bostancı açıklarında bir tur teknesinde yangın çıktı. Yangın sonrası tekneden dumanlar yükseldi. Tekne Bostancı İskelesi'ne yanaştı. Yolcular ise tahliye edildi.

Alınan bilgiye göre, Bostancı-Adalar seferini yapan, Mavi Marmara Kooperatifi'ne ait İstanbul Limanına bağlı 'Sabret' isimli 750 yolcu kapasiteli ve içinde yaklaşık 100 yolcu bulunan tur teknesinin makine dairesinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın büyük paniğe neden oldu.

İlk belirlemelere göre yangın nedeniyle yaralanan olmadığı ancak gemide hasar meydana geldiği öğrenildi. Olay yerindeki söndürme ve tahliye çalışmaları sürüyor.

Yangının söndürülmesi  ve yolcuların tahliyesi için İstanbul'dan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait huzlı tahlisiye botu ve yangın  söndürme özelliğine sahip römorkörlerolay yerine sevkedildi. Römorkörler yangına Bostancı açıklarında müdahale etti.

Yolcular: 'Boğuluyorduk'

 Bostancı açıklarında yangın çıkan teknedeki yolcular korku dolu anları anlattı. Yolculardan biri "Arka taraftan bir duman çıktı. Hepimize can yelekleri dağıttılar. Herkesi ön tarafa aldılar" dedi.

Bir başka yolcu ise "Duman içinde boğuluyorduk. Yangın söndürme cihazını kullanmayı bilmiyorlar" diye konuştu. Bir yolcu da "Tekne ağzına kadar insan doluydu" şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
Kerim AK 6 yıl önce
ÜLKEMİZDE MEDYANIN GELDİĞİ NOKTAYI ÜZÜLEREK GÖRDÜM.
İŞTE GERÇEK ;
Haberde söylendiğİ gibi Gemi boğazda sürüklenmedi,200 metre Bostancı mendireği açığında bulunuyordu.
Bu gemi henüz ÇOK YENİ,klas kurumu nezdinde inşaa edildi.Gemi hem klaslı hem SMC sahibi bulunmasına rağmen 3 aylık periyotlarda Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı’nca gündem dışı sörveye hatta GS uzmanlarınca yılda en az 2 kez denetime tutulmuştur,bunların kayıtları ilgili kurumlarda bulunmaktadır aynı zamanda kurum içi denetimi auditor tarafından 11 Ekim 2012 yapılmış bulunan 6 adet uygunsuzluk hemen giderilmiştir.
Gemi adamları STWC belgelerini her gemiadamı nasıl aldıysa o şekilde alınmıştır.
Gemide CO2 otomatik söndürme sistemi mevcut,mk. Dairesinde 4 nozul çıkışlı ve üst güvertede 3 büyük 50 kg tüpten oluşuyor ve hemen kullanılmış ,sadece sistem mk.dairesinin boşaltılması için 35 saniye süre tanıyor. Tüm makine dairesindeki açık kaportalar kapatılmış,dolayısıy la oksijen kesilmiş ve yangın boğulmuştur sadece akülerin amperlerinden dolayı kablolar için için yanarak erimiş.
Yolcuları tahliye eden ve operasyonu yöneten kişiyim.Kaptanın haber vermesiyle 200 metre Bostancı mendireği açığında bulunan gemiye hızlı botla 2 dakikada ulaştım .TÜM YOLCUYA CAN YELEĞİ GİYDİRİLDİ,panik engellendi,yoksa denize atlayanlar olurdu.724 YOLCU KAPASİTESİ OLAN GEMİDE 248 YOLCU (4 ÇOCUK 3 TAM ENGELLİ) SORUNSUZ VE EMNİYETLİ ŞEKİLDE TAHLİYE EDİLDİ daha sonra yolcu teknesi güvenli bir şekilde Bostancı Su iskelesine çekilerek itfaiye tarafından soğutma uygulanması sağlandı VE MAKİNA DAİRESİNDEKİ BİRİKMİŞ DUMAN VE GAZ TAHLİYE EDİLDİ.
10 DAKİKADA OLAY YERİNDE HAZIR OLAN 3 ADET KEGK AİT GEMİ,DAKSAR AİT 2 BOT VE YİNE DENİZ POLİSİMİZE AİT 3 BOT PERSONELİNE VE KURUMLARINA ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ.
BU OPERASYONU ÇOK BAŞARILI OLARAK NİTELEYEN RESMİ VE AKADEMİK TÜM KURUMLARA TEŞEKKÜR EDERİZ.
DENİZ HABERİN DOĞRU HABERİ ve BU İMKANI BİZLERE VEREREK SİZLERE GERÇEĞİ DUYURABİLDİĞİMİZ İÇİN DENİZ HABERE TEŞEKKÜR EDERİZ.
Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı GS uzmalarınca hazırlanan kaza raporudur.
SS MAVİ Marmara Deniz Yolcu Eşya ve Turizm Motorlu taşıyıcılar Kooperatifince İşletilen SABRET İsimli Yolcu Motoruna makine dairesinde çıkan yangın nedeniyle 03.04.2014 tarihinde Bostancı İskelesinde gerekli incelemeler yapılmıştır.
Bu İtibarla yapılan inceleme sonucunda 248 yolcusu ile SABRET isimli yolcu motoru Adalar Bostancı seferini yaparken Bostancı iskelesine yaklaşık bir gomina mesafede gemi kaptanı yangın alarmı çalması sebebiyle ,köprü üstünden yangının makine dairesinde olduğu tespit etmiş, buna istinaden de yangın alarmı vererek yolcuları sakinleştirerek, makine dairesinin kaportalarını kapatıp, sabit co2 sistemiyle yangına müdahale etmiş, bu arada 248 yolcu şirkete ait 2 adet yolcu motoruyla yolcular güvenli bir şekilde tahliye edilmiş, yolcularda herhangi bir yaralanma olmayıp, daha sonra yolcu motoru da güvenli bir şekilde Bostancı Su iskelesine çekilmiş olduğu öğrenilmiştir.
Yang ının iskele makine akü gurubundan çıkmış olduğu sanılmakta olup, bunun sonucunda makine dairesi elektrik kablolarının yanmış olduğu ve makinalarda gözle görülür hasar olmadığı, yaşam mahallinde kıç tarafta taban döşemesi sıcaklıktan dolayı kavrulmuş, güvertede hasar olmadığı tespit edilmiş ve olay esnasında herhangi bir çevre kirliliği oluşmadığı öğrenilmiştir.
Bilgilerinize arz olunur.
Kerim Ak 6 yıl önce
Gemi 1 yaşında hem klaslı hem SMC sahibi olmasına rağmen 3 aylık periyotlarda Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı’nca surveye hatta GS uzmanlarınca yılda en az 2 kez denetime tutulmuştur,bunların kayıtları ilgili kurumlarda bulunmaktadır aynı zamanda kurum içi denetimi auditor tarafından 11 Ekim 2012 yapılmış bulunan 6 adet uygunsuzluk hemen giderilmiştir. Gemi adamları STWC belgelerini her gemiadamı nasıl aldıysa o şekilde alınmıştır. Gemide CO2 otomatik söndürme sistemi mevcut,mk. Dairesinde 4 nozul çıkışlı ve üst güvertede 3 büyük 50 kg tüpten oluşuyor ve hemen kullanılmış ,sadece sistem mk.dairesinin boşaltılması için 35 saniye süre tanıyor. Tüm makine dairesindeki açık kaportalar kapatılmış,dolayısıy la oksijen kesilmiş ve yangın boğulmuştur sadece akülerin amperlerinden dolayı kablolar için için yanarak erimiş. Yolcuları tahliye eden ve operasyonu yöneten kişiyim.Kaptanın haber vermesiyle Bostancı mendireği açığında bulunan gemiye 2 dakikada ulaştım .TÜM YOLCUYA CAN YELEĞİ GİYDİRİLDİ,panik engellendi,yoksa denize atlayanlar olurdu.724 YOLCU KAPASİTESİ OLAN GEMİDE 248 YOLCU (4 ÇOCUK 3 TAM ENGELLİ) SORUNSUZ VE EMNİYETLİ ŞEKİLDE TAHLİYE EDİLDİ daha sonra yolcu teknesi güvenli bir şekilde Bostancı Su iskelesine çekilerek itfaiye tarafından soğutma uygulanması sağlandı.

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı GS uzmanlarınca hazırlanan kaza raporudur.


SS MAVİ Marmara Deniz Yolcu Eşya ve Turizm Motorlu taşıyıcılar Kooperatifince İşletilen SABRET İsimli Yolcu Motoruna makine dairesinde çıkan yangın nedeniyle 03.04.2014 tarihinde Bostancı İskelesinde gerekli incelemeler yapılmıştır. Bu İtibarla yapılan inceleme sonucunda 248 yolcusu ile SABRET isimli yolcu motoru Adalar Bostancı seferini yaparken Bostancı iskelesine yaklaşık bir gomina mesafede gemi kaptanı yangın alarmı çalması sebebiyle ,köprü üstünden yangının makine dairesinde olduğu tespit etmiş, buna istinaden de yangın alarmı vererek yolcuları sakinleştirerek, makine dairesinin kaportalarını kapatıp, sabit co2 sistemiyle yangına müdahale etmiş, bu arada 248 yolcu şirkete ait 2 adet yolcu motoruyla yolcular güvenli bir şekilde tahliye edilmiş, yolcularda herhangi bir yaralanma olmayıp, daha sonra yolcu motoru da güvenli bir şekilde Bostancı Su iskelesine çekilmiş olduğu öğrenilmiştir. Yang ının iskele makine akü gurubundan çıkmış olduğu sanılmakta olup, bunun sonucunda makine dairesi elektrik kablolarının yanmış olduğu ve makinalarda gözle görülür hasar olmadığı, yaşam mahallinde kıç tarafta taban döşemesi sıcaklıktan dolayı kavrulmuş, güvertede hasar olmadığı tespit edilmiş ve olay esnasında herhangi bir çevre kirliliği oluşmadığı öğrenilmiştir.
Bilgilerinize arz olunur.
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Gerçekten de yolcuların tahliyesi çok güzel yapılmıştır. Yazın tam yolcu olsaydı durum nasıl olurdu? Merak ettiğim konu bu gemilerde role talimleri yapılıyor mu? Personelin çalışmöa şartları nasıldır? Yani yangın söndüğrme araç ve gereçlerini yangını durumunda nasıl hareket edeceği koşullarını personel iyi biliyor mu? Allah selamet versin.www.refikakdo gan.com
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?