“Bosphorus Sailing Fest”e Rekor Katılım

14 Nisan Cumartesi günü İstanbul Boğazı’nda her türlü yelkenli teknenin katılımına açık olan Bosphorus Sailing Fest’e toplam 105 tekne kayıt yaptırdı.

“Bosphorus Sailing Fest”e Rekor Katılım

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından, Türkiye’de denizcilik ve yelken kültürünün yaygınlaşmasına ve yelken sporunun gelişimine katkısı olması amacıyla ikinci kez gerçekleşecek “Bosphorus Sailing Fest” 2012 yılında Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda düzenleniyor.

14 Nisan Cumartesi günü İstanbul Boğazı’nda her türlü yelkenli teknenin katılımına açık olarak lisans zorunluluğu olmadan gerçekleşecek BMW Bosphorus Sailing Fest’e toplam 105 tekne kayıt yaptırdı. 

Yelken tutkunları ve lisanslı yelkenciler (IRC sınıfları) olmak üzere iki ayrı kategori de düzenlenecek yarışta, Yelken Tutkunları 63 , IRC sınıfında ise 42 tekne start alacak. Toplam yarışçı sayısı ise 700 kişiyi buldu.

 

Yarış parkuru olarak IRC sınıfları, Bebek koyundan start alıp Büyükdere koyundan geri dönerken,  Yelken tutkunları, Büyükdere koyundan start alacak ve tüm tekneler Bebek koyunda finiş  yapacaklar. 

Bebek koyundan saat 12:00’de verilecek yarış startını TYF Başkanı Nazlı İmre ile Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız verecek.

IRC sınıfları arasında birinci olan ekip BMW Kupası sahibi olacak ve 29 Mayıs - 3 Haziran tarihlerinde 8 ülke sporcularının katılımı ile   İstanbul’da yapılacak “BMW Sailing Cup International “ Dünya Finalinde yarışma hakkı kazanacak. Yelken Tutkunları  birincisi ise 2010 yılında ilk kez verilen  Trophy’nin sahibi olacak.

Bebek Türkan Sabancı Parkı’nda kurulacak festival alanında, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından tanınan  yelken sınıf tanıtımları, yelken eğitimleri, yelken boyama, ebru, çini, cam atölyesi  gibi  çocuk yetişkin aktiviteleri, Power FM DJ showları  ile 7den 70’e tüm deniz ve yelken severler bir araya gelecek.
Yelken duayenleri  sohbet bölümünde   ünlü aktör Mehmet Aslantuğ,  Atlantik okyanusunu tek başına geçerek bir ilke imza atan milli  yelken sporcusu Tolga Pamir, Van Yelken Kulubü  sporcuları yer alırken, Dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan da canlı resim performansı ile izleyicileri büyüleyecek.  Festival yarışın tamamlanmasının ardından Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Star konseriyle sona erecek.

BMW Bosphorus Sailing Fest, ödül töreni 17 Nisan gecesi, saat 20:00 – 22:30 arasında Borusan Oto Dolmabahçe’de gerçekleştirilecek.

Festivalin medya sponsor CNN TURK festival ve yarış özel görüntülerine yer verecek.

Borusan Otomotiv, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından yaratılan Boğaz Yelken Festivali’ne ana sponsor olarak tüm dünyada BMW’nin olduğu gibi Türkiye'de de yelken sporuna destek vererek spora olan tutkuyu artırmayı hedefliyor. Ayrıca Borusan Otomotiv TYF’ye sağlanan Eğitime Katkı Payı ile geleceğin yelkencilerine yatırım yapıyor.

BMW BOSPHORUS SAILING FEST 2012 PROGRAM

10.00 –    Festival alanı açılış aktiviteler başlangıç - Müzik

Gün boyu devam edecek Etkinlikler; Çocuk ve yetişkin aktiviteleri;  yelken boyama, ebru, çini, cam ocağı, düğüm atma, t-shirt boyama, Yelken sınıf tanıtımları 

11.00 – 12:00   Edhem Dirvana moderatörlüğünde festival ve yarış hakkında bilgilendirme
 
12.00   Yarış startı ve görüntülerin canlı olarak park içindeki ekrana yansıtılması
 
12.30 – 13:10 Söyleşi;  TYF Başkanı Nazlı İmre 

Borusan Otomotiv  İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız

Yarışa bağlantı, IRC’lerin  Büyükdere şamandıra dönüşü ve Yelken Tutkunları startı

13.10 - 13.40  Söyleşi ; Ünlü aktör  ve Yelkenci  Mehmet Aslantuğ

Van Yelken Kulübü Sporcuları, Garda Optimist Yarışı  1.cisi Ömer Işık 

13.40 - 14.00  Söyleşi; Atlantik okyanusunu tek başına geçerek bir ilke imza atan milli  yelken sporcusu Tolga Pamir

2012 Olimpiyat Oyunları’nda görev alacak Uluslararası hakem  İlker Bayındır

14.00 - 14.20  Yarışa bağlantı, finiş görüntüleri 

15.00 - 15.30  Özel Performans : Dünyaca Ünlü görme engelli Eşref Armağan’dan  sahnede yelkenli resim çizimi

15.30 - 16.30   Müzik yayını

16.30 - 17.30   Ayhan Sicimoğlu Konser

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176