banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Bomba Uzmanları Gemide!

Gazze’ye yardım götürürken İsrail askerlerinin yaptığı baskınla 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisinde inceleme başlatıldı. İskenderun Limanı’na demirleyen gemide uzmanlar,

GÜNCEL 11.08.2010, 01:05
1989
Bomba Uzmanları Gemide!

Bomba uzmanları gemide! 
 
İsrail baskınıyla 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisinde inceleme başlatıldı

Gazze’ye yardım götürürken İsrail askerlerinin yaptığı baskınla 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisinde inceleme başlatıldı. İskenderun Limanı’na demirleyen gemide uzmanlar, bomba aradı, radyasyon taraması yapıldı...

İSRAİL askerinin dünyanın gözleri önünde gerçekleştirdiği kanlı baskınla el koyduğu Defne Y., Mavi Marmara ve Gazze adlı insani yardım gemilerinde, dönüşlerinde demirledikleri İskenderun Limanı’nda bomba imha uzmanları ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) bir uzman ekip tarafından radyasyon incelemesi yapıldı.

Ekibin ‘risk yoktur’ raporu vermesi üzerine de Cumhuriyet Savcıları, özellikle 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisinde İsraillilerin kanlı baskınını delillendirmek için ipuçları aramaya başladı.

Römorkörlerle çekilerek İsrail’den geçen cumartesi günü geceden itibaren aralıklarla İskenderun Limanı’na getirilen İHH’nın üç insani yardım gemisi 10-9 ve 7 nolu rıhtımlara demirledi. Resmi ve sivil polislerin güvenlik önlemli alarak kimseyi yaklaştırmadığı gemilerin çevresinde de su yüzüne olası sızıntılara karşı acil müdahale kapsamında bariyerler yerleştirildi.

Radyasyon taraması

İskenderun Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Ercan’ın da aralarında bulunduğu 4 Cumhuriyet Savcısı ve Ankara ve İstanbul’dan gelen toplam 18 kişilik ekip tarafından adli inceleme yapılacak olan gemilerde her ihtimale karşı bugün sabah polisin bomba imha uzmanları araştırma yaptı.

Gemide özel eğitimli köpek ‘Cesy’ de aramaya eşlik etti. Eğitimli köpek, Mavi Marmara gemisine ağır bozuk gıda kokusu nedeniyle çıkmak istemedi, eğitmeninin ikinci denemesinde gemiye girip çalışmalara katıldı. Ardından da İskenderun’a gelen TAEK ekibi özel kıyafetlerini giyerek önce Mavi Marmara gemisi, ardından da diğer ikisine çıkarak radyasyon ölçümü yaptı.

Öğle saatlerinde TAEK ekibinin ‘Risk yoktur’ raporunun ardından Başsavcı Ercan’ın başkanlığındaki 18 kişilik ekip, Mavi Marmara adlı gemiye çıktı. Merdiven olmayınca ekip, iş makinesiyle gemiye çıkartıldı. Cumhuriyet Savcıları ve adli uzmanlar, özellikle 9 kişiye mezar olan Mavi Marmara gemisinde İsraillilerin kanlı baskınını delillendirmek için ipuçları aramaya başladı. 3 gün sürmesi beklenen bu çalışmaların ardından da gemiler bir kez de Birleşmiş Milletlerin oluşturduğu heyetinin incelemesine açılacak.

CESY, ‘KOKUYOR’ DİYE İÇERİ GİRMEK İSTEMEDİ

Gemide özel eğitimli köpek ‘Cesy’ de aramaya eşlik etti. Eğitimli köpek, Mavi Marmara gemisine ağır bozuk gıda kokusu nedeniyle önce çıkmak istemedi, ancak eğitmeninin ikinci denemesinde gemiye girip çalışmalara katıldı.

İHH GEMİYE ALINMADI

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç, başkan yardımcısı Ahmet Sarıkurt ve avukat Ramazan Arıtürk ile diğer yetkililer de liman giriş kapısı önüne geldi. Bu kişilere limana giriş izni verilmedi.

Liman kapısında açıklama yapan Hüseyin Oruç, savcıların muhtemel 3 gün sürecek olan incelemelerinin ardından gemilerin teknik durumlarının tespiti amacıyla araştırma yapılacağını, gemilerin motorlarının çalışıp çalışmadığını, teknik donanımlarının yüzmeleri açısından uygun durumda olup olmadığının tespit edileceğini, gerekirse tersaneye çekileceğini bildirdi. Bu durumların ekspertiz raporları sonucunda ortaya çıkarılacağını ifade eden Oruç, “Bu gemileri yeniden faal hale getireceğiz” dedi.

Oruç, Türkiye ve uluslararası mahkemelerde davaların sürdüğünü de ifade etti.

Kanlı baskının tanıkları gemide

Mavi Marmara gemisinde kanlı baskının canlı tanığı iki gazeteciye İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan tarafından incelemeleri yapılan gemiye kamerasız ve fotoğraf makinesiz çıkmalarına izin verildi.

Mavi Marmara Gemisinde bugün sabahtan itibaren TAEK ekibinin radyasyon ve kimyasal taramasının ardından İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı idaresindeki 18 kişilik uzman ekibin incelemeleri gün boyu sürdü. Mavi Marmara gemisinde gözle görülür temizlik yapıldığı, bazı kurşun izlerinin ve deliklerinin macunlanıp, kapatılarak üzerlerinin boyandığı belirtildi. Bu arada yüzlerce mermi izinin bulgusuna ulaşıldığı gemide, ekibin çalışmaları devam ederken kanlı saldırının canlı tanıkları Sabah Gazetesi Muhabiri Mediha Olgun ile Star Gazetesi Muhabiri Halil Bilek’in ısrarı üzerine Başsavcı tarafından gemiye çıkmalarına izin verildi.

İki gazeteci gemiyi uzman ekip ve Başsavcı Mustafa Ercan ile fotoğraf makinesiz olarak gezdi. Ayrıca o saldırının canlı tanıkları olması nedeniyle bilgilerine başvuruldu.

Yaklaşık 20 dakika süren gezi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Star Muhabiri Halil Bilek, farklı bir gemiyle karşılaştıklarını kaydederek, “Tertemiz bir gemi sunmuşlar. Lavaboları bile temizlemişler, ortalıktaki kan izleri temizlenmiş ama yeleklerde kan izi var. Kısmi temizlik yapmışlar, kanları temizlemişler. Gemide kurşun çekirdeğinin dışında şarjör bile var. Epey acemice çalışma yapmışlar” dedi.

Kanlı baskının yaşandığı gemiye tekrar binmenin, içeriyi görmenin hiç de hoş olmadığını vurgulayan Bilek, yaklaşık üç dört gün beraber yaşadıkları insanların öldükleri yerler olduğunu, o açıdan pek hoş olmadığını söyledi. Bilek, kanlı kıyafetlerin topluca bir yere yığılı olduğunu, basın odasındaki koltukların masaların üzerine, restoranlarda veya lokantalarda kapatma zamanı uygulanan sistem gibi istiflendiğini söyledi.

Sabah Gazetesi Muhabiri Mediha Olgun da, Mavi Marmara gemisine çıktığında o anı yeniden yaşar gibi hissettiğini belirterek,

“Saldırı anını tekrar yaşıyorum gibi hissettim. Her tarafta kan izi vardı. Gemi hiç bu kadar temiz olmamıştı. Köşede yığılmış olarak eşyalar vardı. Toparlanmış bir temizlikçiye gitmiş kadar temizlerdi, hepsi poşetlenmişti. Onların içinden bir şey çıkar mı, bilemiyorum, her yeri çok iyi aramışlar. Bazı yerlerde kurşun kovanları bulunmuş, bunlar da halatların çok yoğun olduğu bölgelerde çıkmış oraları çok iyi arayamamışlar.

Kaptan köşkünün orada da kurşun izi vardı. Lavabolar tertemiz. Gayet güzel bahar temizliği yapılmış gemide, inanamadım, bu kadar temiz beklemiyordum. Doğal olarak kurşun izleri temizlenmiş de, bazıları kapatılmamış. Tuvaletleri temizlemişler, bizi götürdüklerinde yerler, tuvaletler pis sudan geçilmiyordu, paçalarımızı çemreyip de gidiyorduk tuvaletlere, şimdi mis gibi. Viledalarla çok iyi, sağlam bir temizlik yapılmış” diye konuştu.

Ne hissettiğinin sorulması üzerine duygulanan Mediha Olgun şunları söyledi:

“Sormayın ya... çok korkunçtu. Yani şey gibi tekrar aynı şeylere dönüyorsunuz. İlginç bir şey zaten biz bunun gerçek olduğuna yeri geliyor inanmıyorum, hala açıkçası bir kabus gibi geliyor bana. Dışarıdan bakıldığında bazı insanlar küçümsüyorlar bunu, öyle tavırlar da var ama beklemediğiniz bir anda her şey şölen havasındayken, bu şekilde bir saldırı, sabahın köründe yarı uyur, uyanık halde yakalandığınız bir saldırıyı gerçekten unutmak hiç kolay değil.”
 

Yorumlar (0)
24
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü