banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

‘Boğularak Değil, Donarak Öldüler’

Sabah tekne ile karşılaştıklarında kamarasının kırık olduğunu söyleyen balıkçı Emrecan Kolcu, “Büyük ihtimalle mültecileri gece kaçırdıkları için ışık yakmamışlardır.

GÜNCEL 04.11.2014, 07:37
‘Boğularak Değil, Donarak Öldüler’

‘Boğularak Değil, Donarak Öldüler’

Sabah tekne ile karşılaştıklarında kamarasının kırık olduğunu söyleyen balıkçı Emrecan Kolcu, “Büyük ihtimalle mültecileri gece kaçırdıkları için ışık yakmamışlardır. Gemi bindirmiş olması, yani çarpmış olması yüksek ihtimal. Çünkü teknenin yanı da arkası da kırıktı. Havadan olma ihtimali çok düşük. Kayalıkların çok açığında 3,5-4 mil açıkta oldu. Kayalıklara çarpma ihtimali yok. Tekneyi kullananlar hakkında ya da nereye gittikleri hakkında hiç kimsenin bir bilgisi yok. Sadece Afganistan asıllı oldukları belli.” ifadelerini kullandı.

Kolcu, tekne kaptanını bulamadıklarını ve yolcuların soğuktan donarak öldüğünü belirterek, “Teknenin içinde çok boş can yeleği vardı. Can yelekleri büyük ihtimal çocuklara giydirilmiş. Panikle atlamışlar. Olay tahminen 3,5-4 gibi olmuştur. Çünkü hipotermi geçirmişler. Donarak ölmüşler deniz üstünde. Boğularak ölmemişler. Hepsinin can yeleği üstünde. Hepsi kaskatı kesilmişler, elleri can yeleklerine bağlı şekildeydi.” dedi. Kolcu, “Gün açılırken balıkçılar denizden ağı çektikleri sırada denizin üstündeki insanları görmüşler. Kiminin üzerinden can yeleği çıkmış, kimilerinin üzerinden çıkmamış. Telsiz anonsuyla biz de oraya hareket ettik. Bütün balıkçı teknelerine Sahil Güvenlik yardım çağrısında bulundu. Herkes aramaya çalıştı. Biz de elimizden geldiği kadar yardım ettik. Baktık, bir iki tane canlı gördük. Titreyenler vardı. Bir iki tanesi ölmüştü zaten. Anladığım kadarıyla aileydi. İki tane de çocuk vardı.” dedi.

Yorumlar (0)
12°
açık
banner102