banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Boğazlar'a "Acil Müdahale Planı"

Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesini aşan İstanbul ve Çanakkale boğazları için Başbakanlık’ın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı isteniyor...

GÜNCEL 23.03.2011, 09:46
2089
Boğazlar'a

Boğazlar'a "Acil Müdahale Planı" Gerekli

Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesinin üzerine çıkan İstanbul ve Çanakkale boğazları için Başbakanlık’ın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı gerektiği belirtildi

Başbakanlık, petrol taşımacılığında kapasitenin üzerin çıkılan boğazlarla ilgili çarpıcı bir denetim raporu hazırladı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne gönderilen raporda, acil olarak atama yapılmazsa kılavuz kaptan sıkıntısı yaşanacağı, boğazda tehlikeli yük taşıyan gemilerin arttığı, acil müdahale planına ihtiyaç duyulduğu ve kurumlar arasındaki yetki karmaşasının çözülmesi gerektiği vurgulandı.

Küresel petrol ticaretinin yaklaşık yüzde 17'sine ev sahipliği yaparak dünyanın en tehlikeli suyollarından olma özelliği taşıyan İstanbul ve Çanakkale boğazları için hazırlanan raporda, önlemler sıralandı ve boğazlar için "kaza ve kirlilik riski en yüksek deniz alanları" ifadesi kullanıldı. Boğazlarda seyir güvenliğinin sağlanması için şu önlemlerin alınması gerektiği belirtildi:

1-KILAVUZ TEŞVİKİ:

Boğaz girişlerinden itibaren kılavuz ve römorkör hizmeti alımını teşvik etmek üzere gemilere verilecek kurtarma ve yardım hizmetlerine ilişkin kural ve ücretleri yeniden belirleyin.

2-YENİ KILAVUZ KAPTAN İSTİHDAMI:

Kılavuzluk hizmeti nitelik ve nicelik olarak geliştirilmeli. İstanbul Liman İşletmesi Müdürlüğü'ndeki 135 kılavuz kaptandan 79'u emekliliğe hak kazandı. İzmir'de ise 10 kılavuz kaptandan 8'i emekli olacak. Bu personel emekliye ayrıldığında hizmet kesintiye uğrayacak ve boğazlar büyük tehlike altına girecek. Acil olarak açıktan 20 personel ataması yapılsın ve bunlar eğitilsin.

3-TEHLİKELİ GEMİLER:

İstanbul Boğazı'nda tehlikeli yük taşıyan gemi sayısı arttı. Deniz kazalarına daha kısa sürede müdahale gerek. Kritik bölgelerde, römorkör yanaşabilecek ve çevre ekipmanların konuşlanabileceği ilave yer tahsisi yapılsın.

4-ACİL MÜDAHALE:

Gemi Trafik Hizmetlerinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik'te yer alan "acil müdahale planları" hazırlanarak Denizcilik Müsteşarlığı'na sunulsun. Sistemde kullanılan bilgisayar yazılımı geliştirilsin.

5-YETKİ KARMAŞASI:

Kaza sonrası kirliliğe müdahalede Çevre Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı arasında yetki karmaşası var. Bu sorun çözülsün. İstinye'deki kontrolmerkezi binası da dahil, trafik gözlem istasyon binalarındaki eksiklik ve aksaklıklar bir an önce giderilsin. Çanakkale Boğazı başta olmak üzere, deniz taşıtı, bot ve istasyonların durumu hizmete uygun hale getirilsin.

Yorumlar (3)
Derya Bilgin 11 yıl önce
* Kamu gücünün temsilcisi olan idare, faaliyetlerinde hukuka uygun davranmak zorundadır.

* İdarenin davranışlarının, kamu hizmetinden yararlananlarca önceden belirlenebilir olması gerekir. (İdarenin takdir yetkisinin olduğu durumlarda bile Anayasa’nın 10. maddesi gereği aynı durumda olanlara karşı aynı yönde uygulama yapması gerektiği şüphesizdir.)

* İdarenin, yargı denetimine açık ve bununla da bağlı olması zorunludur. İdarenin yargı denetimine açık olmaması durumunda, yargının ve hukuk devletinin varlığından söz etmek doğru olmaz. Aynı şekilde alınan yargı kararlarına uyulmaması, bağımsız yargı erkini anlamsız ve etkisiz hale getirmektir.

* İdarenin mali sorumluluğu ( Anayasa 125. madde); idarenin, kamu hizmeti görenlere verdiği zararlardan dolayı sorumlu tutulmasını ifade eder. Kural, idarenin kusurun varlığı halinde sorumlu olduğudur; ancak bazı hallerde idarenin kusursuz sorumluluğunu da kabul etmek gerekir.

Devletin kendi organlarının, yargı kararlarına uymadığı bir ülkede vatandaşın kurallara uymasını beklemek doğru olmaz. İdare tüzel kişisi olarak hukuk aleminde görevlilerinin eliyle işlem ve eylemlerde bulunurlar. Yargı kararını uygulamak veya uygulamamakta kamu görevlilerinin inisiyatifine kalmıştır. İşin esası ve çözümün temel direği; kendisine böyle bir inisiyatif tanıyan kamu görevlisine öyle yaptırımlar uygulanmalıdır ki yargı kararını uygulamadığı zaman kaçacak yeri kalamasın.
yaşar gültaçlı 11 yıl önce
bu işe temelden başlamak lazım.önce sağlık adı altında gemileri istediği yerde durdurabilen sahil sağlıktan başlamanız gerekli.ne çalıştıkları belli ne çalışmadıkları..tehlikeli bölgelerde durduruluyoruz.durmazsan ceza.arayıp durumu anlatıyosunuz biz emir kuluyuz diyolar.mürlerini arıyosun.hiçbirisinin denizcilikle alakaları yok.hepsi ya doktor ya işletme mezunu.denizcinin olmadığı bir denizcilik kurumu var ülkemizde.3.dünya ülkelerinde bile böyle bir rezalet yok.pilot sürat düşme tamyol gel der sağlık arar sürat düş der.

boğazlardaki tehlikenin bitirilmesi için önce bu rezaletten başlanmalı.

yaşar gültaçlıgil

u.y.kaptanı
Hasan Kaptan 11 yıl önce
Geçen hafta Yenikapı açığında demirde beklerken, Kadıköy sektörünün gemilere seyir hattında ışıksız gemi olduğu, dikkatli geçmelerinin anos edildiğini duydum.

İdarenin amacının, buna çarpan gemiye müdahale etmekten önce dead ship in orada bulunmamasını sağlamak, güvenli su yolu oluşturmak olmalı diye düşünüyorum.

banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü