banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

"Boğaziçi ve Kayık Kültürü" Kitabı

İstanbul kültür tarihi üzerine çalışmaları ile tanınan Araştırmacı Mehmet Mazak tarafından yeni bir eser yayınlandı..

GÜNCEL 09.05.2010, 10:27
2036

Boğaziçi ve Kayık Kültürü

2010 yılı içinde Deniz Kültürü adı altında aylık seminer ve söyleşiler gerçekleştirerek sektörün kaybolan değerlerinin yaşatılmasını sağlayan, aynı zamanda İstanbul kültür tarihi üzerine çalışmaları ile tanınan Araştırmacı Mehmet Mazak tarafından yeni bir eser yayınlandı..

“Boğaziçi ve Kayık Kültürü”, adında yayınlanan eserin önsözünde Araştırmacı Mehmet Mazak eserle ilgili şu düşüncelere yer vermiş: “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizin insan hayatında çok ciddi bir yeri vardır. Marmara, Boğaziçi ve Karadeniz ile bir yarımada üzerine kurulu olan İstanbul, tarihin bütün dönemlerinde bir deniz ve liman şehri olmuştur. Üç tarafı denizlerle çevrili bu kadim şehre Arap dünyasında Ümm-i Dünya, dünyanın anası denmiştir.  Üç imparatorluğa payitahtlık etmiş olan İstanbul’un billurlaşmış deniz kültürünün toplumumuza anlatılması gerekmektedir. Okyanusa düşen yağmur taneleri misali asırlardır Türkler elinde nadide bir mücevher gibi el emeği ile işlenen İstanbul ve bu şehrin deniz kültürü toplumumuz tarafından öğrenilmeli ve yaşanmalıdır. Bu düşünceler ışığında yıllardır Osmanlı dönemi Boğaziçi ve Kayık kültürümüz üzerine kaleme almış olduğum makalelerimin tek bir kitapta toplanması fikrinden yola çıkılarak “Boğaziçi ve Kayık Kültürü” kitabı ortaya çıkmıştır.

İstanbul, Marmara kıyılarına serpilmiş semtleri, Altın boynuz Haliç’i ve dünyanın en değerli gerdanlığı Boğaziçi ile kâinatın gözbebeği konumundadır. İstanbul’un denize buse eden kıyı semtlerinde yer alan iskeleler ve semtler arası insanları taşıyan deniz nakil vasıtaları eserin içeriğini oluşturmaktadır. Boğaziçi medeniyetimizi oluşturan aktörlerin ilk başlarında yer aldığını düşündüğüm kayık ve deniz eğlenceleri ve bunların oluşturduğu görsel ahenk ve tablolar eserimizde yer almaktadır.

Bu eserde Boğaziçi kültürüne buharlı vapurların henüz girmediği dönemin renklerini yansıtmaya çalıştık. Boğaziçi’nin asude iklimini ve insanlarımızın ruhunu dinlendire bildiği dönemin gizemli tablolarını size sunmaya özen gösterdim. Boğaziçi medeniyetimize kayık ve kayıkçılık kültürü perspektifinden bakarak tarihte su üzerinde yazılan hikâyeleri sizlerle paylaştım. Bu eseri İstanbul sevdalılarına ve deniz kültürüne gönül verenlere armağan ediyorum.”

Boğaziçi ve Kayık Kültürü
Yazarı:Mehmet Mazak
Sayfa Sayısı:208
Yayınevi:Yeditepe Yayınevi
Yayın Tarihi: Mayıs 2010

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü