banner191

banner148

banner179

banner176

Boğazdan Geçen Gemi Artık Savaş Gemisi

Ekonomi devi Çin, İstanbul Boğazı'ndan otel diye geçirdiği dev gemiyi uçak gemisine dönüştürdü.

GÜNCEL 26.09.2012, 11:22
Boğazdan Geçen Gemi Artık Savaş Gemisi
Karadeniz'de Ukrayna tersanelerinde üretilen uçak gemisi, boğazlardan "Yüzen otel" olacak gerekçesiyle geçirilip uzun pazarlıkların ardından geçiş izni kopartılan Varyag, resmen uçak gemisi oldu.

2001 YILINDA BOĞAZDAN GEÇİRİLMİŞTİ
 
Çin'in platformunu Ukrayna'dan satın aldığı Varyag, düzenlenen bayrak töreninin ardından ülkenin ilk 'uçak gemisi' olarak donanmaya teslim edildi. Dümensiz ve motorsuz şekilde Ekim 2001'de Türkiye boğazlarından geçirilen geminin yenilenme projesine 2002'de başlanmıştı.

Varyag, Liaoning eyaletinin Dalian limanında düzenlenen törenle Çin'in ilk uçak gemisi olarak ilan edildi. Çin bayrağı güverte tepesine dün yerel saatle 16.40'da çekildi. Çinli uzmanlar, Varyag'ın önümüzdeki Ekim ayının başında ordunun hizmetine girmesinin beklendiğini açıkladı. Çin hükümeti, ülkenin resmi kuruluş yıldönümü 1 Ekim 1949'da Varyag gemisiyle gövde gösterisi yapmayı planlıyor. Geminin ise 2017 yılında tam olarak deneme süresini tamamlayacağı ve tam donanımlı bir savaş gemisi olacağı öngörülüyor.

ÇİN'İN İLK UÇAK GEMİSİ
 
Çin'in ilk uçak gemisi olan Varyag, Ukrayna'dan alınıp yenilendikten sonra geçen yılın 10 Ağustos tarihinde ülkenin kuzeydoğusundaki Dalian limanında suya indirilmişti. Kuznetsov sınıfından olan Varyag, 306.5 metre uzunluğunda ve 72 metre genişliğinde. Geminin J-15 savaş uçağı, JT-9 deniz eğitim uçağı ve Z-8 tipi helikopter gibi unsurları taşıyabileceği belirtiliyor.

Geminin yeni isminin ise Çin ordusunun hizmetine başlamasının ardından ilan edileceği öğrenildi. Geminin ismi yaygın kanının aksine "Pekin" veya "Maozedong" olmayacak.

DÜNYADA 21 AKTİF UÇAK GEMİSİ VAR
 
Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından Ukrayna'nın sahip olduğu gemi, 1998 yılında açık artırmayla "eğlence amaçlı kullanılacağı" iddiasıyla Çin'e satılmıştı. Dümensiz ve motorsuz olarak Ekim 2001'de İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçen geminin yenilenme projesine 2002'de başlanmıştı. Şu anda dünyada ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya, Hindistan, Brezilya ve Tayland'a ait toplam 21 aktif uçak gemisi bulunuyor.
Yorumlar (1)
NACİ GUCLU 8 yıl önce


VARYAG COK CİLELİ BİR İNSAANIN SONUCUNDA HENUZ TAMAMLANMADAN

SOVYETLER BİRLİGİNİN DAGILMASI SONUCUNDA RUS DONANMASININ BİRCOK GEMİSİ GİBİ UKRANYADA KALMISDI.HATTA UZUN SENELER PARCALANAN RUSYANIN DİGER BOLUMLERİ BU GEMİLER UZERİNDEN HAK

İSTEMİSLER VE BASKI YAPMISLARDI.VARYAG IN İNSAASI RUSLARIN

SAVAS SANAYİSİNDEKİ MEDARI İFTARI VE O DONEMİN EN GELİSMİS

UCAK GEMİSİYDİ.BU SEBEPDEN DOLAYIDA AMERİKANIN NATOYU KULLANARAK

ULKEMİZE YAPTIGI BASKILAR SONUCUNDA SATILDIKDAN DAHİ SONRA 5 YIL

BOGAZLARDAN GECMESİ ENGELLENMİSDİ.O DONEMLERDE COCUKLAR DAHİ BİLİYORLARDIKİ;CİN BU GEMİYİ KOPYA ETMEK AMACIYLA SATIN ALMISDI

O DONEMLERİN KEHANETLERİ SİMDİ TEKERRUR ETTİ VE CİN COK BASARILI BİR CALISMA CIKARTARAK AMACINA ULASMIS VE BUYUK GUCLERIN KARSISINDA BENDE VARIM DİYEBİLMİSDİR.BU GUZEL SONUC KARSISINDA DUNYA DEVLERİNİN GUCLERİ ESİTLENEREK USA NIN KABADAYILIGINA VE HAKSIZLIKLARINA KARSI CIKABILECEK BİR ALTEALNATİF ORTAYA CIKMISTIR.

BEN ULKEMİZ İCİN DİLİYORUM; BU BUYUK PASTADAN BASARILI TERSANELERİMİZDE URETİLEBİLECEK ASKERİ GEMİLERİN GEREK DONANMAMIZA GEREKSE DUNYA PAZARINA ACILARAK YENİ İNSAACI ARKADADASLARIN VE SERMAYECİLERİN DAHA DA COK SEY OGRENEREK

GEREK EKONOMİK GEREKSE TEKNİK ACILARDAN İLERLEYEBİLMEK İLKEMİZ

OLMALIDIR.ESENLİKLER DİLERİM
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?