banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Boğaza Üçüncü Köprü Geliyor

Karayolları Genel Müdürü Hicabi Ece, İstanbul'a 3. köprü yapılması için proje incelemelerinin devam ettiğini belirterek, 1-2 ay içinde karar vereceklerini söyledi.

GÜNCEL 07.04.2005, 15:02
Boğaza Üçüncü Köprü Geliyor

BOĞAZA ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ GELİYOR

Karayolları Genel Müdürü Hicabi Ece, İstanbul'a üçüncü köprü yapılması için proje incelemelerinin devam ettiğini belirterek, 1-2 ay içinde karar vereceklerini söyledi. Ece ayrıca, 59. Hükümet'in 15 bin kilometre duble yol hedefinin 2-3 yıl sonra tamamlanacağını açıkladı.

Karayolları Genel Müdürü Ece, Genel Müdürlük binasında basını bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Karayolları'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Ece, "Hükümetin 15 bin kilometre duble yol hedefi, 2 veya 3 sene sonra tamamlanacak" dedi. Ece, yolcu ve yük taşımacılığının yüzde 95'inin karayolu üzerinden yapıldığını belirterek, "Gelişmiş ülkelerdeki kaza oranları ile ülkemizdeki kaza oranlarını karşılaştırdığımızda kaza, yaralı ve ölü sayısı ülkemizde çok fazladır. Türkiye, 100 milyon taşıt kilometre başına düşen ölü sayısı açısından gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, 7-8 kat daha fazladır. Türkiye'de 227 kaza 9.24 vatandaşın ölümü, 133.8 vatandaşın ise yaralanmasıyla sonuç buluyor. Bu kazaların büyük bir bölümü hatalı sollama ya da kafa kafaya çarpışma nedenine dayanıyor" diye konuştu.

Genel Müdür Ece, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen Marmaray Projesi'nin 3. köprüye engel teşkil etmediğini ifade ederek, alternatif projelerin değerlendirmesinin devam ettiğini söyledi. Ece, 3. köprünün güzergahının kuzey kesimde olacağına değinerek, "Projelerin değerlendirmesi 1-2 ay sonra biter. Bu projeler içinde Malezyalı şirketin projesi de var. Malezyalılar'ın projesi de değerlendirilecek" şeklinde konuştu.

Ece, trafikteki araç sayısının her geçen gün artış gösterdiğini, ancak Karayolları'nın genel bütçeden aldığı payın da bu oranda azaldığını söyledi. Ece, 2004 yılında trafiğe 1 milyon aracın katıldığını hatırlatarak, "Teşkilatımızın kuruluş yıllarında yüzde 14'ler oranında olan bütçe ödenekleri, günümüzde yüzde 1.5 seviyelerine kadar düşmüştür. Trafik araç sayısı 1990'lı yıllarda 4 milyon seviyesindeyken, günümüzde 10 milyonu geçmiştir" diye konuştu.

Kaynak:Dünya Online

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102