banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Bodrum'da Deniz Turizmi Masaya Yatırıldı

Turizm İşletme Belgeli Yabancı Bayraklı Yatlar Denize Elverişlilik Belgesi almalımı sorusuna cevap aranan toplantıya Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan Poyraz başkanlık etti.

GÜNCEL 24.03.2010, 21:37
Bodrum'da Deniz Turizmi Masaya Yatırıldı

Turizm İşletme Belgeli Yabancı Bayraklı Yatlar Denize Elverişlilik Belgesi almalımı!

23 Mart 2010 tarihi saat 13.00’de Bodrum Deniz Ticaret Odası ev sahipliğinde, Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan POYRAZ başkanlığında, Deniz Ticaret Genel Müdür Deniz Ticaret Genel Müdür Yrd. Turgay KAYA İzmir Bölge Müdürü Hızır Reis DENİZ, İzmir GSK Başkanı, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme, Güllük ve Datça Liman Başkanları ile IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum, Marmaris ve Fethiye şubeleri ve bareboat yatçılık firmalarının yetkilileri ile birlikte bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda; Deniz Turizmi yönetmeliği uygulamaları, yabancı bayraklı yatlara denize elverişlilik belgesi verilmesi, yat kayıt belgesi (transitlog) uygulamaları ve ayrıca, AIS Klas-B CS cihazı, Denize Elverişlilik Belgesi, Gemi Adamları Yönetmeliği ile Bodrum Liman Yönetmeliği’nde yapılması muhtemel değişikliklere ilişkin olarak sektörün sorunlarına çözüm amaçlı  bilgilendirme yapıldı.

Turizm İşletme Belgeli Yabancı Bayraklı Yatların, Ticaret Gemileri gibi denetimlerden geçirilerek Tonilato Belgesi ve Denize Elverişlilik Belgesi alması uygulaması düzenlemesinin yerine bir Turizm faaliyeti olan ve yabancı turistlerin denizi kullanarak ülkemize yaptıkları ziyaretlerin uygulama kolaylığı açısından sezon başlangıcında sektör ve denizcilik otoritesince çözüm içerikli çalıştayda konu ele alındı. Özellikle Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan POYRAZ’ın değerlendirmesinde, Turizm faaliyeti olan ve Turizm işletme belgeli olan yabancı bayraklı teknelerin Türk mevzuatlarının Ticari gemilerine uygulanan ağır kurallar yerine özel yelkenli teknelere uygulanan benzer kurallar dahilinde ele alınmasının uygun olacağını belirtti Konunun Turizm açısından Ticari bir iş olduğu, ancak ticari bir teknecilik gibi değerlendirilmemesi gerektiğini düşündüğünü ve bu anlayışla bir hafta içinde bürokrasiden uzak bir düzenleme ile kolaylaştırıcı çözüm oluşturacaklarını sektöre müjdelemiştir. Transitlog(Liman Çıkış Belgesi) belgesi için yine geçen yıla göre daha basit ve beyan üzerine kurumlar arasında çevrimiçi bir elektronik belgenin verileceğini belirtti

Diğer konular dahil tüm amaçlarının denizi kullanan yerli yabancı yatçılar için yerinde hizmet ve amacına yönelik belge vermek olduğu sonucu ile çalıştay tamamlandı.

 

Yorumlar (2)
Mehmet T. TUFANOĞLU 11 yıl önce
DENİZ ULAŞTIRMASI GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN Dr.Özkan POYRAZ BEY;

TİCARET GEMİLERİN BİLGİ İŞLEMLERDE,GEMİ BELGELERİNİ,PERSONEL LİSTELERİ VE EKLERİNİN TEK TEK SATIR SATIR GİRİLMESİ SAĞLIĞIMIZI VE ZAMANIMIZI YOK ETMEKTEDİR.

GÖZ AĞRILARI,YAKIN BAKMAKTA DOLAYI,BOYUN

AĞRILARINA,BOYUN FITIĞI OLMAKTAYIZ,BİLEK AĞRILARINDAN DOLAYI SIKINTI YAŞAMAKTAYIZ.

YUKARIDA YAZDIĞIM GEMİ DÖKÜMANLARININ LÜTFEN GEMİNİN BİLGİ DOSYASINA SKAYNER EDİLEREK DEPOLANMASINI SAĞLANMASINI İSTEMEKTEYİZ.

LÜTFEN İNSAN, SAĞLIĞIMIZ İÇİN BU KONUYU ELE ALMANIZI BUNA SKAYNER EDİLMESİ KONUSUNDA ÖNEM VERİLMESİNİ,UYGULAMANIN GETİRİLMESİNİ,ZAMANIMIZI DA YOK

ETMEMEK İÇİN GEREĞİNİN YAPILMASINI ÖNEMLE ARZ EDERİM..

SAYGILARIMLA.

Mehmet T.TUFANOĞLU

Sedat KAPTAN 11 yıl önce
Ozkan bey neden bu toplantilari tekneciler yani yatcilar ile yapmiyor bence yatcilarin goruslerini almasi daha onemlidir..Cunku ozkan bey herhangi bir kanunu uygulayacagiz diyor ve hic bir liman baskani ve Dnz tic.odasi baskani buna hic bir karsi yanit vermiyor ve bu yuzden tek kisi istedigini uyguluyor.....ornegin yunana calismayan yatlar neden AIS cihazi takiyor bizim sahillerde ve koylarda takipmi edecekler bizi bu kadar cokmu seviyorlarmis..Kisacasi yanlis toplanti yapiyorlar yatcilari dinlemesi gerekiyor.
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102