banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Beyrut Limanı Patlamasının Ardında Sahipsiz Bir Gemi mi Yatıyor?

Patlamanın ardında yatan esrarengiz geminin Lübnan'ın Beyrut kentinde bulunan sahipsiz bir kargo gemisi olan RHOSUS olduğuna dair spekülasyonlar hızla yayılıyor.

GÜNCEL 06.08.2020, 10:31 06.08.2020, 12:01 Halit Emre İbrahimoğlu
519
Beyrut Limanı Patlamasının Ardında Sahipsiz Bir Gemi mi Yatıyor?

Mikhail Voytenko isimli gazetecinin Maritime Bulletin’de verdiği detaylara göre patlamanın ardında Lübnan'ın Beyrut kentinde bulunan kargo gemisi RHOSUS isimli esrarengiz gemi var.

Amonyum nitrat yüklü Rhosus isimli bu geminin önceden Rus iş adamı İgor Grechushkin’e ait olduğu geminin kaptanı tarafından da doğruladı.

Ancak RHOSUS’un sahibiyle hiçbir şekilde iletişim kurulamadığı, mürettebat maaşları yatırılmadığı ve kumanya sağlanmadığı için geminin açıkça terk edildiği görülmekteydi.

7 sene önce Batum’dan yüklenen 3 bin ton amonyum nitrat ile Mozambik’e doğru yola çıkan Rhosus yük gemisinin bir arıza nedeniyle Lübnan limanına uğramak zorunda kaldığı ve burada gemiye birtakım denetimlerden sonra bulunan eksiklikler dolayısıyla el konulduğu biliniyor. 2014 yılından beri gemi Beyrut'ta sahipsiz bir şekilde mahsur kaldı. Buna ek olarak yükün alıcısı da yükün sorumluluğunu almadı.

Patlayıcı yükün ise limandaki bir depoya istiflendiği ve senelerdir orada bekletildiği açığa çıktı.

Birçok yerel ve uluslararası haberlerden edinilen detaylara göre ise patlamaya bu geminin yükü sebep oldu.

Yorumlar (1)
Ergun Nuroğlu 11 ay önce
Bürokrasinin bu kadar ağır işlemesi, bence kazanın en önde gelen sebebidir. Bu gibi durumlarda çok hızlı işleyen, kanuni alt yapısı buna izin veren bir uygulama ile bu tip yük ve gemilerin bir an önce satışının yapılabilmesi çok önemlidir. Aynı sorunları ülkemizde de yıllarca yaşadık. 8-10 yıl önce devreye giren yeni bir kanunla bu işlerin çözümü nispeten hızlandı. Yeterli mi? Değil. Bürokratların daha hızlı karar vermesini hızlandıracak güvencelere ihtiyaç var.
17
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü