banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Beylikdüzü Ro Ro Limanı İmar Planı Askıya Çıktı

Beylikdüzü'ne yapılması planlanan 'Ro-Ro Limanı' projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla askıya çıktı.

GÜNCEL 15.10.2015, 09:40
Beylikdüzü Ro Ro Limanı İmar Planı Askıya Çıktı

Beylikdüzü Ro Ro Limanı İmar Planı Askıya Çıktı

 Beylikdüzü'ne yapılması planlanan 'Ro-Ro Limanı' projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla askıya çıktı.

 Beylikdüzü'ne yapılması planlanan ve bu sayede trafiği de rahatlatması öngörülen Ro Ro Limanı projesinin imar planında yaşanan yeni gelişme doğrultusunda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli 'Uygulama İmar Planı Değişikliği' 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ile 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 7.maddesi uyarınca NİP-14293ve UİP-14291 plan işlem numarası alarak 30 gün boyunca askıda kalacak.

Limanın imar planı 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesi gereğince 12 Kasım tarihinde askıdan inecek.

İtirazlar var

Söz konusu projeyle ilgili Beylikdüzü'ndeki vatandaşların ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun itirazları sürüyor. Beylikdüzü Ro Ro Limanı'yla ilgili geçtiğimiz günlerde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu'yla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmıştı. Ancak toplantı Beylikdüzü'ndeki sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın katılımı sebebiyle mekan ve fiziki koşul yetersizliğinden ertelenmişti.

Dava açılabilir

İtirazlar tutanak altına alınmış aynı zamanda Beylikdüzü Kent Konseyi projeyle ilgili bir imza kampanyası başlatmıştı. Bu tutanakların kayda geçip geçmediği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınlayacağı toplantı tutanağında belli olacak. Gelişmeye bağlı olarak dava süreci başlayacak.

7 Saatlik yol 2 Saate inecek

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından hayata geçirilecek Beylikdüzü Ambarlı'da yapılması planlanan ro-ro limanıyla Marmara'nın kuzeyinde Ambarlı ve Topçular arasında çalışacak gemi, tur ve kamyonlar İstanbul trafiğini işgal etmeden Avrupa'dan Asya'ya geçebilecek. Beylikdüzü Ro-Ro Limanı projesi ile Ambarlı'dan yarım saatte yüklenecek gemilerin Topçular'a 2 saatte ulaşması hedefleniyor. Karayolundan ortalama 7 saat süren 300 kilometre uzunluğundaki mesafe ise 2 ila 2,5 saate inecek. Böylelikle kamyon ve tırlardan kaynaklanan yol yıpranmaları azalacak.

3 Yılda tamamlanacak

 Ambarlı Beylikdüzü Liman projesi başladığı takdirde 3 yıllık bir süre içinde tamamlanacak. Çift yönlü gerçekleştirilecek olan liman toplam 162 bin 373 metrekare alan üzerinde konumlandırılıyor. Biri 150 ve diğeri 230 metre olmak üzere 2 yanaşma yerinden meydana gelecek projede 150 metrelik yanaşma alanına 125 metrelik, 230 metrelik yanaşma alanına ise 180-200 metre uzunluğunda gemiler yanaşacak. 545 metre uzunluğunda tasarlanan Beylikdüzü Ro-Ro Limanı'yla çevre ve hava kirliliği de azalmış olacak.

'Beylikdüzü Belediyesi sürece dahil edilmedi'

Öte yandan geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; Ro-Ro Limanı sürecinde Beylikdüzü Belediyesi'nin sürece dahil edilmediğini ifade etmişti. İmamoğlu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'yle yazışmaların sürdüğünü ve Beylikdüzü'nde ikamet eden vatandaşla aynı fikre sahip olduğunu, limana sıcak bakmadığı konusunda da vurgu yapmıştı.

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü