banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

'Beyaz Listedeki Yerimizi Kaybedebiliriz'

MHP Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ Denizcilik ile İlgi TBMM Genel Kurulunda Yaptığı Konuşmada 'Beyaz Listedeki yerimizi kaybedebiliriz' dedi.

GÜNCEL 19.11.2011, 01:37
2378
'Beyaz Listedeki Yerimizi Kaybedebiliriz'

MHP Isparta Milletvekili Nevzat KORKMAZ Denizcilik ile İlgi TBMM Genel Kurulunda Yaptığı Konuşmada 'Beyaz Listedeki yerimizi kaybedebiliriz' dedi.

Korkmaz; 'Ülkemiz limanlarında son üç yıl içerisinde Romanya Bayraklı gemiler hiç tutulmamışken ne yazık ki aynı hassasiyeti Romanya Denizcilik İdaresi Türk Bayraklı gemilere göstermemiştir ve son üç yıl içerisinde çok basit nedenlerle yedi gemimizi tutarak Türk ticaret filosunun maddi ve manevi kaybına sebep olmuşlardır. Bunun sonucu olarak Paris Memorandum’unda Türkiye bayraklı gemilerin yer aldığı beyaz listedeki yerini kaybedebileceği ihtimalî ortaya çıkmıştır.' dedi.

Nevzat Korkmaz; konuşmasında denizcilik sektöründeki serbestleşmeden bahsederken ise; 'Değerli milletvekilleri, 1980’li yıllardan sonra uluslararası kural ve kaidelere göre yönlendirilen ve yönetilen denizcilik sektöründe serbestleşmenin yolları aranmıştır. Memnuniyetle belirtmeliyiz ki 2581 sayılı Kanun ile sektörel serbestleşmeyi ilk başaran sektörlerden biri denizcilik olmuştur. Yaşanan bu süreçte mevcut yapının eksikliklerini daha iyi tespit eden yetkililer ve sektör temsilcileri, yaşanan değişimi planlamak, yönetmek ve çağdaş yapılanmayı sağlamak için denizciliğin tek bir çatı altında toplanması çalışmaları yapmışlardır. Ne var ki bakanlık kurulması talebiyle başlayan süreç, Başbakanlığa bağlı bir müsteşarlık olarak 1993 yılında yeni bir teşkilatlanma ile sonuçlanmıştır.1993 yılından 2011 yılına kadar her hükûmet döneminde denizcilik bakanlığı kurulması çağrıları dillendirilmiştir.' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin uluslararası denizcilik platformlarında hak ettiği yere gelebilmesi için dünya standartlarını ve teknolojik gelişmeleri yakalamış limanlara sahip olması bir zorunluluk olduğuna değinen Korkmaz; 'Bu bağlamda deniz ticaret filosunun gençleştirilmesi, gemi inşa ve yatçılığa hak ettiği önemin verilmesi gibi gerçeklerin bir an evvel hayata geçirilmesi elzem olmuştur. Belirsizliklerin yaşanmaya devam ettiği küresel krizin hem makro hem de mikro düzeyde değişimlere, yeni yapılanmalara ve yön değişikliğine yol açması kaçınılmazdır. Ancak istikamet neresi olursa olsun rekabet, kaldığı yerden tüm hızıyla devam edecektir. Rekabet gücünü geliştirmeye yönelik çalışmaların gündeme alınması ve bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.' dedi..


Türkiye’de yüzde 90 oranında tersaneler boş iken, Türk armatörleri dünya tersanelerine sipariş vermeye devam etmelerini eleştiren Nevzat Korkmaz; 'Bu gemileri Türkiye’de yapmak mümkündür ancak bunun altyapısını oluşturmak lazımdır ve bu sorumluluk da öncelikli olarak Hükûmetindir yani Çin’i, Japonya’sı, 50 bin dead weight tonluk gemi yapabiliyor da biz neden yapmayalım? Hükûmet destek ve teşvikleri oluşturduğunda, bu gemiler ülkemizde yapılabilir. 1980’li yıllarda 450 civarındaki Türk Bayraklı gemiyle Akdeniz âdeta bir Türk gölü gibiydi. Bugün bu koster sayısı 40 ila 50 kadardır. Bugün cezalandırdığınız armatörler bu gemilerle denizlerde Türk bayrağını dalgalandırmaya devam etmektedirler. Koster filosu yenilenmelidir, yeni teşvikler mutlaka getirilmelidir.' şklinde konuştu.


Korkmaz; 'AKP Hükûmeti ihracatımızın arttığını söylüyor; oysaki 1 dolarlık ihracat için 82 sent ithalat yapıyorsunuz. Bu durumda gerçek ihracatınız kıymetli arkadaşlar, 18 senttir. Yapılan bu ihracat da yabancı bayraklı gemilerle taşınınca, bu kazanç da yabancı armatörlere navlun olarak ödenmektedir. Peki, bu durumda kazancımız nedir? Türk gemi taşımacılığının deniz taşımacılığındaki oranlarını mutlaka yükseltmek mecburiyetindeyiz.' dedi.

Yorumlar (9)
11 yıl önce
SN VEKIL DOGRULARI ANLATMIŞ FAKAT EKSIK ANLATMIŞ,TURK ARMATORUNUN KRIZ ONCESI YATIRIM YAPTIGI GEMILERI REVISION VEYA YENILENDIGI BILINIYO AMA KRIZDEN BERI KAZANC ELDE EDEMEYIP TURK BANKALARININ ESAARETI ALTINA GIRMIS OLDUKLARI BILINDIGI HALDE NICIN DEVLET BANKALARA DUR DIYEMIYO ! YUKSEK FAIZ ODEMEK MECBURIYETMI BU ULKEDE !HANGI KOSTER FLOSUNUN YENILENMEISNDEN BAHSEDILIYO ! ONCELIKLE MEVCUT YAPILMIS YATIRIMLARA DESTEK OLMAK LAZIM ! TURK KOSTERCISIININ ELINDE GEMI KALMIYO CUNKU BIRCOGU BORCLU DURUMDA !KRIZDEN BERI ISLETME SERMAYESI ALMAK ICIN VEDE BANKALARIN YUKSEK KARLILIGINA DEVLETIN DUR DEMESI ICIN GEREK DENIZ TICARET ODASINDA GEREK DEVLET BANKA VE KURUMLARINA BIR COK BASVURUDA BULUNULDU AMA HIC BIR OLUMLU CEVAP ALINMADI !BU DURUMUN OZETI SUDUR; DEVLET BU SEKTORUN ARKASINDA LAFLA DURMAKTADIR IYI GUNDE GELIRLER OVGUYLE DENIZCILIKTEN BAHSEDERLER AMA FIRTINALI HAVADA KARADAN YARDIM GETIRMEZLER DENIZCILERE !İŞ DE BOYLE SAHIPSIZ BIR IŞ KOLUNU YAPMANIN NE MANTIGI VAR ! YAPTIGINIZ YATIRIMIN KARSILIGI MIN.5 SENEYDI KRIZ ONCESI ŞIMDI KARSILIKLAR 30 SENEYI BULUR !PEKI TURK GIRISIMCISI AKILSIZMIDA BU MESLEGE YATIRIM YAPCAK HEM KAHIR ÇEKECEK HEM SERMAYESINI HERSEYINI ORTAYA KOYACAK KARSILIGINDA BANKAYA ONA BUNA BOYUN EĞECEK !NICIN DEVAM EDECEGIDE BELLI MILLI DUYGULAR VE YURT DISINDAN ALDIGI DOVIZI TURK EKONOMISINE KATDIGI ICIN MANEVI OLARAK KENDINN FAYDALI OLDUGUNU DUSUNUP DE BU MESLEGI DEVAM ETTIRMISDIR...

Müh.kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Allah'ıma şükürler olsun ki bir milletvekili TBMM Genel Kurulunada beyaz listeden bahsediyor hem de denizi olmayan Isparta milletvekili beyaz lşisteden bahsediyor. İnanılır gibi değil. Biz zaten Denizcilik Müsteşarlığı ilga olunca beyaz listede tutunmak şansımızı kaybettik. Neymiş beyaz listede kalmak? Çok mu lazım? Devlet armatörlerimizi zaten bayrağımızdan kaçırmak için bilmeden, bürokrasi ataletiyle elinden geleni yapıyor. Kara listede olsak ne yazar.Çünkü zaten yakında Türk Deniz Ticaret Filosu diye bir şey kalmayacaktır. İDO, Şehir Hatları gibi gemiler yakında yabancı bayrak çekerse şaşırmalaylım. Bunu adı da vizyon oluyor, global vizyon oluyor.

Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
11 yıl önce
TÜRK BAYRAĞINI BEYAZ LİSTEYE ÇIKARAN "GSK UZMANI" ARKADAŞLARDIR. BU ARKADAŞLARIN UNVANLARINDA "UZMAN" YAZMASINA RAĞMEN 666 NOLU KHK'DA DİKKATE ALINMAMIŞLARDIR. BUNUN SEBEBİ İSE 655 NOLU KHK'DA GEREKLİ DEĞERİN KENDİLERİNE VERİLMEMİŞ OLMASIDIR. VELHASILI BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE "BEYAZ LİSTE" GSK UZMANLARINA BAĞLIDIR.
kpt.şevket özdemir 11 yıl önce
yapılan yorumlar çok güzel aynen katılıyorum.özellikle koster camiamizin durumu içler acısıdır.buna krız öncesinde yatırım stratejisine bakılmadan yapılan yatırımlar eklenince maalesef çöküş başlamış ve krizle birlikte dip yapmıştır.

buralardan zaman zaman dilim döndüğünde anlatmaya çalışıyorum.

siyasetçilerimizin yatırımlara yardımcı olma çalışmaları verilen kredilerin geri dönüşümünün kaç milletvekilliği getirecek oy olarak düşünmeleridir.deniz ise oyu az yatırımı pahalı bir iş koludur.hele buna son zamanlarda getirilen brokratik formalitelerde eklendiğinde armatörlük yapılmaz hale gelmiştir.düşünün ofisinde bir tlf ile personel temin eden bir kişi armatörden çok daha fazla para kazanıyor.(NOT:SAKIN BİRİLERİ KENDİSİNİ ARMATÖR YERİNE KOYUPDA ÇIKARI ZEDELENDİĞİNDEN CEVAP YAZMASIN)denizcilik A dan Z ye bir çatı altında örgütlenip herkes kendi işine çalışıyor anlayışı yerleştirilmeden ve devletimize müracaatta arkamızdaki demokratik güç budur,bu gücü yabana atamazsınız arkadaş deme noktasına gelmeden üzgünüm ama iyi gün dostlarını çok görüp kötü günde ise başınızın çaresine bakından başka pek bir söz duyacağımızı sanmıyorum.zaten yetkililerde bunu açık olmazsada dile getiriyorlar.

zaten başbakanımızda denizcilerle yaptığı bir toplantıda yeni duruma herkes ayak uyduracak,uyduramayanlar ise gidecek dememişmiydi.bol kazançlı kazasız günlere allah selamet versinhüsamettin canbilen 11 yıl önce
serbest ekonomik sistemi benimsemiş bir düzende yaşıyorsak devletin kesesinden geçinmeyi bir tarafa bırakacaksınız.

BÜLENT ULUSU hükümeti armatörlere tarihte görülmemiş desteği verdi ve neticesinde kimler ne kazandı bizler biliyoruz.Devletin yakasından düşün artık!!! Para kazanmıyorsanız bırakın kazananlar yapar. TC bayrağı illa takacaksınız diye yakanıza sarılan yok.Faydası olmaz ise zaten TC bayrağını asmazsınız.Kostercilik Akdeniz ve Karadeniz çanağında iş yapıyorsa buradaki yük üreten İtalya-İspanya-Yunanistan Krizde olduğuna göre batı Akdeniz 5 sene geberik.Kuzey Afrika ise düzeni kurmak için çabalarken yatırım yapacak hali yok zira paralar batılı bankalarda ve bunlarında parayı vermeye niyeti yok.Siz şimdi Koster filosuna nasıl yük bulacaksınız onu bana bir deyi verin bakalım?Belçika ve Hollanda kosterleri buralara kadar gelip yük getiriyor giderkende Marmara adasından mermer parçası götürüyorlar.

İspanya artık PSC kontrol işini soyguna çevirdi.40 000 Euro ceza kesiyorlar sırasıyla İtalya ve Yunanistan gelir herhalde.

Rusya ve Ukrayna ise malum gümrük polis Ekoloji otoritesinin kestiği uydurma cezalar/bahşişler armatörün belini büküyor.

7-8 milyon USD kapital maliyeti ile nasıl gemi işletip para kazanacaksınızda yeni koster filosunu inşaa edeceksiniz?Devletin işi gücü kalmadı da batan armatörleri mi subvanse edecek?

Bu iş Dünyada en fazla spekilasyona açık iş koludur. Hiçbir tahmin ve öngörü tutmamaktadır.Böyle bir sektöre devletin yatırımcıya garantör ve destek olmasını istemek kumar ortaklığı istemekle eş anlamlı olacaktır.Kore ,Japonya ve Çin tersaneleri verimlilik ve tecrübe açısından bizden en az 30 sene ilerdedir. Çin ise maliyet ve müthiş para gücü sayesinde bizi üçe katlar 8 e böler. Hamasi nutuklarla bir yere gidilmediği aşikar.

Pendik tersanesinde İnşaa edilen 2 adet panamax gemi 10 senende inşaa ediliyorsa varın gerisini siz hesap edin.(DB Deniz Nakliyat için)murat birecik 11 yıl önce
degerli yorumcular;kesinlikle bir kategorizasyon yapmak zorundayız! şöyle ki;gemi inşa (tersane ve ilgili segmentleri) sektörünü, gemi/deniz işletmeciliği (armatör ve ilgili segmentleri) sektöründen,

gayri kabili rücu ayırmalıyız!2003 senesi itibariyle, bu ayırımı bddk yapmalıydı!!!bddk denetleneni tüm bankalar, tersane tersane dolaşıp,

para dağıtmadılar mı? işbu krediler ile, tersaneler, kendi

hesaplarına gemi yapmadı mı? şimdi, bu gemiler, maliyetin

yarı fiyatına, aynı bankalar tarafından satışa arzedilmedi mi?yani; gemi/deniz işletmeciliğine tahsis edilmiş kredi stoku,

tersanelere tahsis edildi. şimdi de para yok!durum bundan ibarettir...saygılarımla

murat birecik

10 yıl önce
ne beyaz bayragı, ne GSK sından bahsedıyorsunuz ? bu soruları veya bunların cevaplarını neden gercek armatorlerden degılde, dısardan seyredenlerden alıyorsunuz ? neden gemıyı tutuklanan armatorlerden degılde, bu sayfalarda bılıp bılmeden yazan kısılerden meded umuyorsunuz.bız battık kardesım. gelen vurdu gıden vurdu.adamın gemısı ıtalya da tutuklanıyor, gemı iacs da değil, gemıye bayrak devletı sorveyı gıtmesı gerekıyor ama sorveyı yok veya sıstemnı buna gore degıl, tutup TL yı yetkılendırıyor. TL de tutuklama oldugu ıcın once gemıye gıtmek ıstemıyor, sonra mecburek gıdıyor ama sadece sertıfıka vermemek ıcın yazıyorda yazıyor. ya orada tutuklanan Türk bayraklı gemı ve onu oradan kurtarmaya gıdıyorsun bır de uzerıne sen neden yazıyorsun be adam.

netıce gemı 20 gundur ıtalya nın bır lımanında tutuklu. İtalya kanunlarına gore yakıt alamıyor. mıllet sefıl, mustesarlık da sıcakda kefıy yapıyor.sonra gırıste evrak verırken 20 tl vermeden evrak ıcerı gıtmıyor dıyınce de herkes namus musffetısı oluyor.battık abı battık
10 yıl önce
durum bu iken araya tersanecı felan gırmesın. once armatoru kurtar kı sonra sıra tersaneye gelsın. halen armator den nemalanmaya çalısanlara hayret edıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü