Beşiktaş, İtalya'ya 4 LPG Gemisi Yapacak

Beşiktaş Grup CEO’su Yavuz Kalkavan; CNR Fuar Merkezindeki Europort Eurasia Denizcilik Fuarındaki Beşiktaş Tersanesi standında DenizHaber.Com'a açıklamalarda buılundu.

Beşiktaş, İtalya'ya 4 LPG Gemisi Yapacak

2009 ve 2010 yıllarında Yalova Altınova bölgesindeki Beşiktaş Tersanesinde inşaa edilicek olan gemiler 2010 yılı başından itibaren teslim edilecek.

İnşaa edilicek gemilerin toplam inşaa bütçesi 60.000.000 Avro olarak açıklandı.

Beşiktaş Grup CEO’su Yavuz Kalkavan;  CNR Fuar Merkezindeki Europort  Eurasia Denizcilik Fuarındaki Beşiktaş Tersanesi standında anlaşma imzalanmadan hemen önce DenizHaber.Com Genel Yayın Yönetmeni Fulya Tekin İstikbal’e  açıklamalarda bulundu.

Kalkavan  4 LPG gemisinin grubun Altınova’daki tersanesinde inşa edileceğini söyledi.

Yavuz Kalkavan;  Danıştay 6. Dairesinin dolgu alanı ile ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Bizim Altınova’daki tersane inşaatımız bitti. Oradaki tersanemiz 100 bin metrekare alan üzerine kurulu.  Ben burasıyla ile ilgili yeni imar planı’nın Bayındırlık Bakanlığı onayı aldığını biliyorum.  Bunun üzerinden de bir hayli zaman geçti. Bizim tersanemizle ilgili bizi etkileyen bir karar olduğunu sanmıyorum.  Ben bu olayın bürokrasisinin biraz dışındayım. Ben olaya sektörel bazda bakıyorum.  Bugün Altınova tersane alanının ortadan kaldırılmasının söz konusu olacağını sanmıyorum. Buradaki pek çok tersane çalışıyor ve istihdam sağlıyor.”

“Biz 2005 yılından bu yana Türkiye’de gemi inşa ettiriyoruz. Ereğli’deki Madenci tersanesinde 4 adet kardeş gemi inşa ettirdik.  Bu gemiler 2 yıldır Akdeniz’de başarıyla sefer yapmaktalar.  Bu nedenle Türkiye’de yeniden gemi yaptırmaya projenin tekrarını yapmaya  karar verdik.  Cide’ye gittik, ancak buradaki çalışmamızda başarılı olamadık çünkü tersane gemileri teslimde çok gecikiyordu. Pek çok defalar biz sözleşmeleri iptal etmeyi düşündük. Yavuz Kalkavan’ı zaten biliyorduk çünkü kendisi aynı zamanda bizim broker şirketimizin de ortağı. Kendisini çok uzun zamandan beri, Türkiye’ye ilk geldiğim günlerden bu yana tanırım. Bu aradaki zamanda Yalova’daki tersane yapılmıştı ve biz de projeyi onun tersanesinde tamamlamayı kararlaştırdık.  Aylar önce bunun imkânlarını araştırmaya başladık ve bugün imza aşamasına gelmiş bulunuyoruz.”

Mauro Evangelisti, Türkiye’ye 4  gemi daha yaptırmaktan dolayı mutlu olduklarını söylerken, krizde gemi yaptırmalarının bazı armatörlerin koşullar ne olursa olsun gemi inşa ettirebileceklerini de gösterdiğini belirtti.

Evangelisti, şirketlerinin tamamen özel teşebbüs şirketi olduğunu, 4 gemiyi öncelikle piyasada satmak için inşa ettireceklerini, ancak satamazlarsa kendi denizcilik şirketleri bünyesinde çalıştıracaklarını söyledi.

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Uzuneser
Murat Uzuneser - 10 yıl Önce

Beşiktaş tersanemize hayırlı olsun.

Darısı diğer tersanelerimize.

Sipariş iptalleri yaşanırken bu sözleşmeler krizin bitmesini sağlayabilir.

bülent  AYVAZ
bülent AYVAZ - 10 yıl Önce

BEŞİKTAŞ TERSNESİNİ COK YAKKNDAN TANIYORUM CALIŞMALARINI GURURLA TAKİP EDİYORUM İLK DOLGU DÖKÜLDÜGÜNDEN BUYANA HER ANINI BİLİRİM ALTIN OVANIN EN MÜKEMMEL TERSANESİ OLDUGUNU VE GEMİ İŞDADA EN MUDER BİR ŞEKİLDE DİZAYN EDİLDİGİNİ GEMİ BULOKLARIN YAPIMINDA TAŞORENLERİN COK RAHA HAREKET ETTİKLERİNİ BU YÜZDENDE MÜKEMMEL SONUC ALDIGINI BİLİYORUM BAŞARILARIN DEVAMINI VE DAHA COK YENİ PROJELERE İMZA ATACAGINI İNANIYORUM BEŞİKTAŞ TERSANESİ SADECE KALKAVAN AİLESİNE DEYİL TÜM TÜRKÜYEYE ARMAGAN OLSUN DİYORUM SAYGILAR B AYVAZ

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176