banner191

banner148

banner179

banner176

'Bayan kaptan Olmak Her Yerde Zor!'

"Uzakyol Vardiya Zabiti" olarak görev yapan Samsunlu kaptan Dilay Sinem Özyurt, kimi zaman 8 ay boyunca evine uğramadan uluslararası sularda görev yapıyor.

GÜNCEL 21.10.2012, 01:18
'Bayan kaptan Olmak Her Yerde Zor!'

Denizlerin "Sinem" Kaptanı 

Daha çok "erkek işi" kabul edilen denizcilikte "Uzakyol Vardiya Zabiti" olarak görev yapan Samsunlu kaptan Dilay Sinem Özyurt, kimi zaman 8 ay boyunca evine uğramadan uluslararası sularda görev yapıyor.

25 yaşındaki Sinem Kaptan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık iki yıl önce Türk Deniz Eğitim Vakfı'ndan (TÜDEV) mezun olduktan sonra Uzakyol Vardiya Zabiti rütbesiyle gemi kaptanı olarak göreve başladığını söyledi.

Deniz tutkunu bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Özyurt, "Dayımın büyük balıkçı tekneleri var. Annem ise balıkçılık yapıyor. Her zaman denizle iç içe yaşadım. Denizi sevince de denizci olmak istedim. Ailem ilk başta kaptan olmama karşı çıktı ancak benim ısrarımı görünce durumu kabullendiler" dedi.

-Okyanus aşırı seferlere çıkıyor-

Uzakyol kaptanı olarak 18 bin grostonluk konteyner yük gemisinde kaptanlık yaptığını anlatan Özyurt, göreve başladığında ilk seferini İtalya ve Malezya'ya yaptığını açıkladı.

Açık denizlerde yol alırken çoğu zaman bayan olduğunun farkına bile varmadığını, erkek gibi çalıştığını dile getiren Özyurt, şunları söyledi:

"Bir bayan olarak yaşadığım en büyük zorluk, insanların beni bayan olarak değerlendirmeleriydi. Okyanus aşırı seferlere çıkıyoruz. Uzun yolda kaptan köşkü hem evim hem de iş yerim oluyor. Bazen 8 ay evime gelemediğim zamanlar oldu. Bazen dev dalgalarla boğuşuyor, günlerce başka hiçbir gemiye rastlamadan denizde seyrediyoruz. Bazen fırtınalarda, dev dalgalarda sallandığımız oluyor. İlk başlarda korkuyordum, zamanla alıştım. Gemide 21 mürettebat bulunuyor, tek bayan benim. Erkekler, ben emir verince şaşırdılar ama daha sonra dediklerimi yapmaya başladılar."

-"Kadınsal her şeyi unuttum"-

Kadınsal her şeyi unuttuğunu vurgulayan Özyurt, "Makyaj yapmıyorum, kuaför zaten yok. Gemide sohbet edecek bir başka bayan yok. Denizin ötesine ulaşabilme, öteki dünyaları görebilmek arzusunu seviyorum. Kaptanlığa ilk başladığımda en büyük üzüntüm sevdiklerimden ayrı kalmak oldu. Sevdiklerinizin önemli günlerinde yanlarında olamamak ağır geliyor ancak zamanla alışıyorsunuz. Cebinizde paranız var, her şeyi alabilecek konumdasınız. Denizin ortasında olduğunuz için paranızı harcayamıyorsunuz. Bir çikolataya ya da bir sakıza hasret kalıyorsunuz" diye konuştu.

-"Dünyanın her yerinde bayan kaptan olmak zor"-

Gittiği limanlarda görev yapan yetkililerin kadın bir kaptanla karşılaşınca şaşırdıklarını dile getiren Özyurt, şunları kaydetti:

"Yabancı ülke limanlarındaki kaptanlar ve denizciler algılamakta zorluk çekiyor. Malezya, Endonezya, Singapur, Çin, Japonya, Rusya, Filipinler, Tunus, Mısır, İspanya, İtalya gibi gittiğim her yerde mutlaka bir şaşkınlıkla karşılandım. Birçoğu yanıma gelip kaptanla görüşmek istediğini söyledi ama benim kaptan olabileceğimi akıllarına bile getirmediler. Sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde bayan kaptan olmak zor. Hele benim yaşımda biri olunca daha da zor. Bütün zorluklara rağmen mesleğimi çok seviyorum."

Yorumlar (10)
eclipse83 8 yıl önce
gurur duydum,imrendim.binkere helal olsun.ben bir kaptan eşiyim ve bu mesleğin ne kadar zor olduğunu biliyorum.cesaretinden ötürü kutlarım kaptanım.Allah yolunu açık etsin,kem gözden korusun Rabbim.Allah selamet versin.
b.dok 8 yıl önce
uzakyol vardiya zabiti diyor alt paragraftada uzakyol kaptanı olarak 18000 tonluk konteyner gemisinde kaptanlık yaptığını söylüyor kesinlikle kaptanlık yapamaz vardiya zabitliği yapabilir.yanlış anlattı yada röpörtajı yapan yanlış yazdı öyle kolay kaptan olunmuyor bu gerçeği herkes görmeli bilmeli güverte zabitleri gemi kaptanı değildirler iyi akşamlar
Master 8 yıl önce
Dilay kaptan mesleğinde başarılı,işini seven ve çok saygılı,hanımefendi bir bayandır.kendisi çalıştığım gemide 3.kaptandı.haberi yazan abartmış zaten bu mesleği bilen,icra eden herkez 25 yaşında KAPTAN (SÜVARİ) olunmayacağını bilir.geleceğin süvari hanımı yolun çok açık,başarıların daim,denizlerin sakin olsun.
sailore 8 yıl önce
Cok takdir ediyorum başta siz ve sizin gibi bu mesleği hakkıyla yapan tüm denizcilerimizi.mesleği bırakmış biri olmama rağmen deniz sevgim hiç bitmedi.yolunuz ve bahtınız açık olsun,gurur duydum.
Ö.KARAÇELİK 8 yıl önce
Allah Selamet Versin efendi kaptanım, Pruvan neta yolun açık olsun.. ;)
DİLEK 8 yıl önce
AFFERİN KIZ SANA HER YİĞİDİN HARCI DEĞİL DENİZLERE AÇILMAK NE OLIRSAN OL İSTERSEN MİCO OL FARKETMZ DENİZCİ DEĞİLMİSİN BRAVO ARKADAŞLAR KIDEM KAVKASINA DÜŞMÜŞ MİCO OLSA NE OLUR YANİ AYIPMI

zehra 3 yıl önce
bende kaptanlık okuyorum size çokmu zor olacak
b.dok 8 yıl önce
burada ismi geçen bayan kaptan değil güverte zabitidir.uzakyol vardiya zabitidir.3.veya 4. kaptandır.okulu bitirince gemi kaptanı olunmuyor.insanları yanlış yönlendirmeyin.bu arkadaş limanda vardiya zabiti olabilir gemi kaptanı olması için 3. kaptan olacak 2 kaptan olacak tabi sınavları verecek sonra uzakyol kaptan sınavını verecek yeterlilik belgesini aldıktan sonra ona kaptanlık verecek bir firma bulacak öyle kolay kolay kaptan olunmayacağını insanlar bilmeliler selamlar
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
haklısınız ama sonuçta uzakyol vardıya zabitıde 3. veya 4.kaptan olmuyormu .sonuçta oda kaptan yanı dımı....cunku 3.kaptan. adı ustunde.kaptan dedıdıgınız kısıde 1.kaptan...gemıde 3.kaptan olmazsa gemı kalkmıyor dımı..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?