banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Batık Gemi Tehlike Saçıyor

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Narlı Mahallesi İskelesi'nde batan PASHA isimli kuru yük gemisi tehlike saçıyor.

GÜNCEL 07.05.2014, 00:38
Batık Gemi Tehlike Saçıyor

Batık Gemi Tehlike Saçıyor

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Narlı Mahallesi İskelesi'nde batan gemi tehlike saçıyor.

Geçen yıl eylül ayında Balıkesir'in Marmara Adası’nın 3 mil açığında yük kayması sebebiyle 50 derece sancak tarafına yatan ve ambarlarında sunta, güvertesinde ise konteyner bulunan PASHA isimli kuru yük gemisinin, Erdek ilçesine bağlı Narlı Mahallesi İskelesi'ne çekilmesinin ardından bağlı bulunduğu iskelede batması ve bugüne kadar kaldırılamaması, mahalle sakinlerini endişelendiriyor.

Geçimini balıkçılık ve turizmden sağlayan Narlı sakinleri, batık geminin çıkarılma çalışmalarının belirsizliğini koruduğunu, yazın meydana gelebilecek boğulma vakalarından endişe ettiklerini söyledi. İskeledeki batık geminin çıkarılmasını isteyen mahalle muhtarı Burhan Çandar, "İskelede batık vaziyette bulunan gemi yüzünden balıkçı tekneleri limana yanaşarak mahalle esnafından alışveriş yapamıyor. Esnaf mağdur oluyor" dedi. Muhtar Çandar, halkın geçimini turizmden sağladığını, turizm sezonunun başlamak üzere olduğunu hatırlatarak, "Bu gemi 2013 yılı Eylül ayında battı. Bugüne kadar kaldırılamadı. Önümüzde yaz mevsimi var. Bu geminin ne olacağı belli değil. Burada çocuklar iskeleden atlayarak geminin ambarlarına girebilir. Boğulma vakaları olabilir. Bunların sorumlusu kim olacak? İskeleden atlayan çocuklar gemiye girmek isteyecek. Bunu kim önleyecek? Bu geminin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Mahalle sakinleri ise, geminin turistlerin denize girdiği Narlı koyunu kirlettiğini iddia ederek, "Batık gemi denizimizi kirletiyor. Yazın turistler gelecek. Gemi sahile mazot akıtıyor. Denize giremeyecekler. İskeleden atlayan çocuklar boğulma tehlikesiyle karşı karşıya" diyerek yetkililerden batık geminin bir an önce iskeleden kaldırılmasını talep etti.

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?