banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Batan Ro-Ro Gemisi Parçalanarak Çıkarılacak

“Hayat N” gemisinin deniz dibinden yüzdürülerek çıkarılması işleminden gövde saçlarında yırtılma olması nedeniyle vazgeçildi, gemi deniz dibinde parçalanarak çıkarılacak.

GÜNCEL 28.04.2009, 18:03
3350
Batan Ro-Ro Gemisi Parçalanarak Çıkarılacak

Batan Ro-Ro gemisi parçalanarak çıkarılacak     
 
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde 14 Eylül 2008'de batan “Hayat N” adlı ro-ro gemisinin deniz dibinden yüzdürülerek çıkarılması işleminden gövde saçlarında yırtılma olması nedeniyle vazgeçildiği, geminin deniz dibinde parçalanarak çıkarılacağı bildirildi.

Kazadan bu yana Bandırma Limanı çıkışında denizin dibinde yan yatmış halde duran “Hayat N” adlı ro-ro gemisinin çıkarılması işini üstlenen Solar Aras Denizcilik Şirketinin çalışmaları devam ediyor.

Batığın bulunduğu bölgeye 2 ay önce yerleştirilen yüzer platformda çalışmalarını sürdüren ve gemiyi yüzdürerek Erdek ilçesine bağlı Tatlısu köyündeki tersaneye çıkarılmasını amaçlayan 20 dalgıç, önce 8500 grostonluk geminin gövdesindeki açık yerleri kapattı.

Geminin altına yerleştirilen motorlu pompalarla, baş ve arka bölüme konulan 2 adet “keson” denilen bacadan, 8 Nisanda gemideki suyu tahliye etmeye başlayan, suyun dışarı atılmasıyla geminin kapalı bölümlerine hava doldurup enkazı yüzdürerek çıkarma işlemini yapmayı amaçlayan ekibin, geminin altına yerleştirilen 27 adet motopomp hortumlarla gerçekleştirilen suyun tahliye işlemini durdurduğu belirtildi.

Yetkililer, gövde saçlarında yırtılma olması nedeniyle gemiyi yüzdüremeyeceklerini anladıklarını, yeniden bir “aksiyon planı” yapılacağını ve Hayat-N'nin deniz dibinde parçalanarak çıkarılacağını kaydetti.

Marmara N Denizcilik AŞ'ye ait “Hayat N” adlı ro-ro gemisi, 14 Eylül 2008 akşamı, Bandırma-Ambarlı seferini yapmak için Bandırma Limanı'ndan ayrıldıktan kısa süre sonra batmıştı.

İçinde 73'ü kamyon/tır, 2'si personele ait otomobil olmak üzere 75 araç, 68 kamyon sürücüsü ve 27 mürettebat bulunan geminin batması sonucu, kamyon sürücüleri Özer Erdoğan, Necati Kalın, Murat Karaca ve Şevki Gönüllü hayatını kaybetmişti. Batan gemide kaldığı tahmin edilen Yahya Özoğlu'nun cesedine ulaşılamadı.

Olayın ardından gözaltına alınan gemi kaptanı Mithat Altın ile 2. kaptan Uğur Kalkavan tutuklanmış, 3. kaptan Hüseyin İncereis tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Tutuklu sanıklar, 8 Nisandaki duruşmada tahliye edilmişti.(aa)

 

Yorumlar (2)
necmi kaptan 13 yıl önce
ben aynen gökmen kaptanın söylediklerine katılıyorum .insanların yapacağı en güzel iş insanın kendisinin anladığı iştir.ukraynadan alınan balıkçı teknelerini romorköre çevirmekle hurda vinçleri yarım yamalak çalıştırmakla salvage işi olmaz sayın mustafa kaptan isterseniz bu işi anlayanlara bırakın
Gökmen Kaptan 13 yıl önce
Mühendislik ve metodoloji diye bir disiplin var. Ama maalesef Türk Salvage şirketlerinin çoğu bundan bihaber. Dipteki her enkaz öyle havayla balonla çıkmaz. Eline her Tugboatu floating crane'i dalgıcı geçiren bu işlere soyunmasın.Ama iyi şirketlerde var. Mesela Salvage'ı en sağlam yapan Armada'dır. Adamlar 70m'de batık işi bitirdi. Hem de Türk Bürokrasisine rağmen. Diğerlerine örnek olsun. Doğru teknikle tam zamanında iş bitirme.
20
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü