banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Batan geminin kaptanı, kazayı anlattı.

Adriyatik'te dün meydana gelen kazada batan Reina-1 gemisi kaptanı Ahmet Bal, kendine geldikten sonra kazayı anlattı.

GÜNCEL 21.10.2011, 14:51
2496
Batan geminin kaptanı, kazayı anlattı.

Adriyatik'te dün meydana gelen kazada batan Reina-1 gemisi kaptanı Ahmet Bal, kendine geldikten sonra Arnavutça yayın yapan Gazeta Start'a kazayı anlattı.

Hastanede yavaş yavaş kendisine gelen ve kazayla ilgili ayrıntıları da hatırlayan kaptan, şunları söyledi:

"Kaza gece saat 01:00 de oldu. (TSİ 02:00) Birden feribotun 16 mil saat hızla üzerimize doğru geldiğini gördüm. Bizim hızımız ise sadece saatte 8 mil idi. Kaza anında kaptan köşkünde  3. kaptan vardiyada idi. Feribota sinyal verdi ama karşılık alamadı. Biz gemide alarm verdikten sonra panik oldu. Ben mürettebatı sakinleştirmeye çalıştım ama her şey bir anda oldu. Dümene gidip geminin rotasını değiştirecek zamanım yoktu". Kaptan, "Ankara gemisi bizi görmedi" iddiasında bulundu.

Kaptan, olayı anlatmaya şöyle devam etti: "Batmaya başladığımızda feribot mürettebatı kazazadelere ilk yardım için elinden gelen çabayı gösterdi. Ben ve 2. kaptan için çok zor anlardı. Bizi feribot mürettebatı kurtardı, sahil güvenlik daha sonra geldi. Ben kendimi kurtarabildim ve 2. kaptanı kurtarabildim diğer arkadaşlarımı bilmiyorum".

Kapana göre, alarm verildikten sonra bile geminin 3 kaptan, 6 gemici ve 1 aşçıdan oluşan mürettebatının tamamını kurtarmak mümkün olamadı.

Kaptan Ahmet Bal çok su yutmuş ancak sağlık durumu şu anda iyi. Bugün hastaneden taburcu edilecek.

Hastanede bulundukları süre içerisinde kaptan ve 2. kaptanı Arnavutluk'ta yaşayan Türkler, Tiran Türk Büyükelçiliğinden yetkililer ve ülkedeki Türk okullarının temsilcileri ziyaret etti.

 

 

Yorumlar (13)
Yusuf Bilici 11 yıl önce
Ankara gemisinin avukatı ise rotayı birden değiştirdiler "Pruvamıza döndüler" kaza bu yüzden oldu desin. Ayıptır ya iki geminin gittiği limanlar belli rotaları belli. Gerçeklerin biran önce ortaya çıkması lazım kardeşimle beraber 8 denizcimizi kaybettik Adriyatik denizinde acımız büyük suçlu kimse ortaya çıksın bir daha böyle kazalar yaşanmasın!
murat murat 11 yıl önce
her denizcinin başına gelebilecek bir kaza, ölenlere Allahtan rahmet, geride bıraktıklarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Yaralı meslaktaşlarıma da acil şifalar.

Umarım şirket personeline ve ailelerine sahip çıkar ve mağdur etmez

selametler

U.Y.Kpt

Özgür Ökten 11 yıl önce
Bu acılı günlerinde sorgulamak doğru olur mu bilmiyorum, ama birileri vardiyadaki 3. kaptanın DÇÖT kural 15'e göre yol vermek zorunda olduğu feribotu dümene gitmeye vakit yoktu diyecek kadar süre boyunca radarda, AIS'de ve gözle görememiş olmalarının sebebini soracaktır sanırım?Aynı şekilde feribot tarafına da sormak lazım tabi..

Önlerindeki onca teknolojik alet CPA alarmı vermemiş mi? Neredelermiş? Yok canım, pruvamızdan geçer herhalde mi demişler?Tüm bunların sebebi gemiye, teknolojiye ve şanslarına fazla güvenip gerekli seyir vardiya zorunluluklarına uyulmamasıdır..Temelinde ise eğitimsizlik ve denetimsizlik yatıyor tabi!
Kpt Ahmet KOSEOGLU 11 yıl önce
Ölenlere rahmet kalanlara ise geçmiş olsun dilerim.Gemilerin bir şekilde çatışmış olmaları sebebi ile iki tarafın da kusurları oldugu muhakkak. Soruşturmayı yapan kişiler zaten bu konuda bir hüküm vereceklerdir.

Murat Bey'in de belirttigi gibi umarız firmaları kaybedilen personelin ailelerini sahipsiz aç açık bırakmaz ve en azından bu konuda hassas davranırlar.Tekrar geçmiş olsun diliyorum.Tüm denizdeki arkadaşlarımıza kazasız belasız seyirler dilerim. Allah selametler versin.Kpt Ahmet KOSEOGLU

Melodi KARAYEL 11 yıl önce
REINA 1 gemisinde kayıp olan arkadaşım, kardeşim Kpt İlyas GÜNEY için endişeli ve derin üzüntü içindeyim.

Kuvvetle muhtemel objektif bakamayacağım lakin bu kazayı beynim almıyor, alamıyor...M/F Ankara'nın köprü üstü teknolojisini tahmin edebiliyorum... Günümüzde böyle bir çatışma nasıl olabilir anlayamıyorum. DÇÖT kuralları veri iken REINA 1 uymasa bile Ankara'nın zamanında ve doğru manevra yapması gerekir. Sonuçta sürati alabilen bir gemi.

VDR incelemesini bekleyeceğiz sanıyorum ki bu gibi durumlarda beklemek o kadar zor .. Üstelik teorik gerçekleri, mantığını reddetmeye çalışarak içindeki umudu yaşatmak...Denizde bir sen bir Allah, onun da meşgul haline denk geldin be İlyas'ım, kardeşim...Allah geride kalanlara sabır, şu an denizde olan tüm denizcilere de selamet versin.*

Çok şey bilelim ama her şeyi biliyorum demeyelim, bu meslek öyle bir meslek, ucunda yaşam da ölüm de olan hata affetmeyen.

SOLAS, COLREG, STCW, MARPOL.. İsmini bilir gibi bilmeli bir zabit/yardımcı zabit ve sürekli eğitişim içinde olmalı, oldurmalı.

osman özer 11 yıl önce
gemi çarkcılarından beytullah yımaz yeğenim olur acımız büyük dier mürettabatın da acılarını anlayorum çaresiz bekliyoruz firmayla görüşyoruz türk fıkateynin mürettabatıylada görüşyoruz ama sonuş neollur geminin içinde kalanvarmıvarsa alıncakmı bekleyen aileler nekadar ve ney bekler marmara denizine gül atmak istemiyoruz
YAKUP YILMAZ 11 yıl önce
mürettaatın isimleri yokmu ne olur yayınlamak zormu
Ozgur Aysal 11 yıl önce
Ilk Once Herkesın Bası Saolsun..Allah Kımseye Boyle Bır Acı Yasatmasın Tekrar..Ozgur Okten'ın YAzısını Katılıyorum..Bu Sartlarda O Ikı Vardıya Zabıtının Bırbırını Gorememesıne Imkan Yok bence..Hep Bır Bız GEcerız..YOl benım Dusuncesı Hakım Insanlarda..Kımse Kendısını TEhlıke ALtında GOrmuyor..Kendı Manevrasını Yapmıyor..Buranın Denız OLdugunu Denızın Saka-Artıstlıkk Kaldırmayacagını Anlamıyor..Herkese Gecmıs Olsun..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü