banner191

banner148

banner179

banner176

'Başbakan Tankerleri O Kanaldan Geçiremez'

İTÜ Gemi Mühendisliği Hocası Prof. Reşat Baykal Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak “Başbakan Montroe Antlaşması dururken uluslararası tankerleri o kanaldan geçiremez” dedi

GÜNCEL 29.04.2011, 10:39
'Başbakan Tankerleri O Kanaldan Geçiremez'

Başbakan Erdoğan dün açıkladığı İstanbul Kanal projesini anlatırken, “1979’da İstanbul Boğazı’nda patlayan Rumen tankerini unutamadığını", İstanbul Kanal projesini aklına getirenin de bu kaza olduğunu, İstanbul Kanal yapıldıktan sonra Boğaz’ı tehlikeye sokan tankerlerin artık yapılacak "Kanal"dan geçeceğini söylemişti. Başbakan’ın sunduğu bu bakış açısını İstanbul Teknik Üniversitesi’nin efsanevi hocalarından, İTÜ eski rektörü ve dünyaca tanınan bilim adamı Prof. Reşat Baykal ile konuştuk.  Prof. Baykal’ın değerlendirmeleri şöyle:

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA DON BİÇME
Bir proje açıklandığında onun her detayının belli olmuş olması gerekir. Oysa Başbakan’ın açıkladığı projede belli olmayan çok sayıda husus var. Buna proje denemez o nedenle. Daha ziyade bir doğmamış çocuğa don biçme durumu var.

GEMİLERDEN PARA ALINACAK MI?
Mesela kanaldan geçecek ulusal ve uluslar arası tanker ve gemilerden ücret alınacak mı? Buna dair bir şey söylemedi Başbakan. Bir projenin bu tür detaylar belli olmadan sunulmaması gerekir.

BAŞBAKAN MONTROE ANTLAŞMASINI ÇÖZDÜ MÜ?
Yine, mesela, diyelim ki Başbakan ücret almayı planlıyor gemi ve tankerlerden. O zaman da şu soru çıkıyor meydana; Başbakan  Montroe Antlaşmasını çözdü mü? Çünkü Montroe Antlaşması’na göre İstanbul  Boğazı’ndan geçen gemi ve tankerler ücret ödemek zorunda değil. Kılavuz alma zorunlulukları dahi yok.

NAVLUNLAR YÜKSEK
Uluslararası tanker ve gemilerin tonajlarına göre ödedikleri  ücretler hayli yüksek. Bu durumda ücretsiz geçebileceği İstanbul Boğazı dururken neden yeni kanaldan geçsinler? Bunun bir açıklaması var mı?

ÜCRET  ALAMAYACAKSA  YENİ BİR KANALA NEDEN BU KADAR PARA YATIRILSIN ?
Ve de gündeme gelen bir başka soru da şu bu kapsamda; Başbakan eğer yeni kanaldaki gemi ve tanker geçişlerinden para alamayacaksa, bu kadar çok para yeni bir kanala neden yatırılsın?

BAŞBAKAN PANAMA’YI KÜÇÜMSÜYOR AMA…
Başbakan İstanbul Kanal projesini açıklarken Panama ve Süveyş Kanallarını küçümser tarzda konuştu. Oysa Panama Kanalı’nın yanında açıkladığı İstanbul Kanal’ın sözü bile edilmez. Panama Kanalı o kadar büyük ki, Kuzey ve Güney Amerika’nın ortasından geçiyor ve iki okyanusu birleştiriyor.  Başbakan sanırım bahsettiği konuya tam hakim değil.

PANAMA, SÜVEYŞ PARA ALIYOR
Ayrıca, Panama ve Süveyş kanallarından geçen gemi ve tankerlerden yüksek ücret alıyor bu ülkeler. Bu ücreti İstanbul da alabilecek mi? Bu belli değil.

PATLAMA İSTANBUL  KANALDA DA OLABİLİR
Bu konular belli olmadan, Başbakan’ın yeni projesini  İstanbul Boğaz’ındaki tehlikeler üzerine oturtması da çok anlaşılır değil. Çünkü yeni kanal İstanbul Boğazı’nın çevresindeki nüfus yoğunluğu dikkate alındığında biraz daha  güvenli olabilecek olsa da, patlamalar yeni kanalda da olabilir.

PROF. REŞAT BAYKAL KİMDİR
1940  yılında Ardahan'ın Hanak ilçesi Ortekent beldesinde doğdu. Ankara Atatürk lisesi, İTÜ Makine Fakültesi Gemi Bölümü mezunudur. 1968'de doktorasını alan Baykal 1969-1971 yılları arasında Glasgow Strattclyde Üniversitesi'nde araştırma çalışmaları yürüttü. İTÜ Gemi inşaat ve Deniz Bilimleri fakültesi dekanlığından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü yaptı. Alanında çok sayıda kitabı ve çevirisi bulunan Baykal halen İTÜ'de öğretim üyeliğine devam etmektedir.

Yorumlar (16)
9 yıl önce
Şu hali ile dekoratif bir önem arzediyor. Başbakanlık bu projenin milletlerarası (Rusya!!!) hukuki altyapısı konusunda açıklama yapmak mecburiyetindedir. Yapmaz ise ciddiyetsizliğin daniskasıdır. Akıllarda şu var ise ulan zaten altın Frang almaya hakkımız var bu kanal geçişinden altın frang keseriz, ben bundan korkarım ürkerim.
makina zabiti 9 yıl önce
bu kanal türkiye için gerekli olmadığı düşünüyorum .FAkat yapılacaksa kanal gemileri ücrert alarak geçirebilir; boğazdan geçmek isteyen gemileri demirde kalma süresi uzatabilirler gemi açıkta 10 gün kalsa mecburan kanal geçmeyi tercih eder
HAKAN bakarsan 9 yıl önce
Araştırmadan konuşanlar kervanına maalesef birde prof ünvanlı denizcilik bilgisinden(suanki uygulamlarla ilgili)yoksun birinin daha katıldığını üzülerek görmekteyim.

Sayın Reşat beye bu mülaakatı vermeden önce boğaz giriş-çıkışlarında Tankerlere uygulanan prosedürleri incelemesini tavsiye ederdim.

Şöyleki:Büyük tonajlı tankerler Marmarada Bakırköy-Ataköy önlerinde Karadenize çıkışta yaklaşık 1 hafta boğaz giriş sırası beklıyor.Donuste aynı uygulama Karadenizden Marmaraya gelen tankerlerdede uygulanmakta.Ortalama 10 gun kaybeden bır ulcc tankerin yuksek piyasada Day T/C yaklasık 130-150.000 usd idi.Suan 25-45.000 usd bandında ve yükseliş trendinde.Demekki ortalaması 70-90.000 usd kira sı olan bir gemi boğaz giriş çıkısında 10 gün kaybederse yaklasık olarak 800-900.000 usd kaybeder.sayet siz o gemiyi örneğin 100.000 usd karşıgı bu kanaldan geçirtirseniz armatörüde kiracısıda ,değil 100.000 usd yi.200,300.000 bin usd yi dahi kabul eder.Kaldıki Başbakan açıklamasında suveysin getirisnden bahsederek bu kanaldanda geçişlerin ücretli olacağının sinyalini vermiştir.

Möntre anlaşmasına göre boğazlar uluslararası su kabul edilmekle beraber,Deniz trafik düzenlemesi ve basit sağlık kontrollerinin yapılma yetkisi Türkiye cumhuriyetindedir sayın Profösörüm.Bu nedenle Devlet burada tankerlere kanalı kullanma mecburiyeti koyamaz belki ama demir süresini möntrönün kendisine vermiş olduğu bu hakkı kullanarak uzatabilir Tankerle Büyük tonajlı gemileri kanala yönlendirebilir.

Son olarak ve en önemlisi;Kanal var iken örneğin Bp,shell,yada mobilin yükünü taşıyan bir tanker boğaz geçişi esnasında arıza yaptı kaza yaptı ve kirliliğe sebep oldu.Bu firmaların suan en korktukları ve isimlerinin anılmasını istemedikleri tek konu budur.Çünki böyle bir durumda hisseleri milyonlarca dolar düşmekte,uluslararası piyasada imaj kaybı yasamaktadırlar.o nedenle böyle bir kanal açılması durumunda zaten emin olun bizzat o büyük petrol firmaları tankerlere kanalı kullanmaları yönünde baskı yapar hatta kontratlarına bunu kesinlikle koyarlar sayın profösörüm.

Lütfen açıklamalarınızı öğretim görevlisi kimliğiyle bağdaşacak şekilde araştırarak yapınız,siyasi cübbenizi bir kenara bırakınız.Yazınızın siyasi oldugunu neredenmi anladım.Başlığından.Başbakan tankerlerden para alamaz demişssiniz.Unutmayın o parayı başbakan değik Türkiye Cumhuriyeti alacak.Saygılarımla.

Avsar Yavas 9 yıl önce
Demirleme süresi uzayınca Rusya'da bu sefer bende doğalgazı kesiyorum (Hali hazırda Mavi Akım & ve Bulgaristan üzerinden gelen iki hat var) derse napcaz?Birde anladigim kadari ile kanal yapildiktan sonra etrafina gene yerleşime açilacak 2nci bir şehir yapilacak. Ayni tankerler bu şehirler için risk oluşturmayacakmı?Hali hazırda Istanbul ve Çanakkale Boğazı'nda gemi geçişi için milyon dolarlar harcanarak VTS (kılavuz kaptanalar ve AIS sistemi ile beraber) projesi yapıldı ve gayet verimli çalışıyor...Birde Türkiye bu geçişlerden en para almıyor ve kazanmıyor diyoruz (yada çok cuzi miktar kazanıyoruz...)ama gemi geçişinin dolaylı olarak İstanbul Ekonomisine dolaylı ve dolaysız önemli katkı sağladığını düşünüyorum.
Hilmi Sefer 9 yıl önce
boğazlardan ücretsiz geçirmek zorundayız gemileri. ancak bu antlaşma orada bir kanal yokken yapılmış bir antlaşma.

biz gemileri boğazdan geçirmek zorunda olduğumuz için belki geçmelerini engelleyemiyoruz ancak onları kanaldan geçmek zorunda bırakabiliriz. bunu çeşitli şekillerde yapmak mümkün. boğaz trafiğini aksatacak organizasyonlar, boğaz trafiğini yavaşlatacak her türlü faaliyet, zaman kendileri için para anlamına gelen şirketleri boğazı bırakıp kanaldan hızlıca geçmek seçeneğine çok rahat yönlendirebilir. dolasıyla uluslararası antlaşmaların bir sıkıntı çıkaracağını söylemek kanımca doğru değil.

ayrıca başbakanın projeyi açıklarken boğazda bekleme yapan gemilerin yıllık bekleme maliyeti 1.4 milyar dolardır diye beyan ettiği gerçek, yapılacak kanalın aslında uluslararası bir destek göreceği fikrini de beraberinde getiriyor. bu da uluslararası antlaşmaları devre dışı bırakacak, ve tankerlerin kanaldan geçmesi için yeni bir cazibe kaynağı olacaktır. kanaldan bekleme yapmadan geçmek para anlamına geldiği için buradan geçişler olacaktır.
Selim Sessiz 9 yıl önce
kanal istanbul projesinin ardından oluşacak hafriyatla boğazın ortasına başbakan için bir başkanlık sarayı yapalım

numan kurtulmuş
ahmet yıldırım 9 yıl önce
Adamın gemisini seyir güvenliği vesair der 20 gün filen bekletiriz, onlarda beklememek için kanaldan geçer, bizde kanalın parasını çıkarırız.. Onlarda aptallar ya, Şuan süveyş kanalına paralel çalişan hampetrol boru hattı gibi (ki 10 senedir Burgaz-Dedeağaç hattı üzerinde çalışıyorlar) bir şey yapmaları aklıllarına gelmez. Haa bide Kiler holding hisselerini aldık mı iş tamam di mi Sayın Hakan bey?
Gül ŞEN 9 yıl önce
1- proje kaç yıl sürecek?

2- projenin bedeli ne olacak?

3- bu bedel hangi kaynaklardan sağlanacak?

4- karada ve denizde ekosisteme etkilerinin ne olacağı öngörülüyor?

5- beklenen istanbul depremi sonuçları ile uğraşırken bu proje bir zaaf yaratır mı, kendisi ayrıca uğrayacağı hasarla faturasını kabartır mı?

6- kesilen karasal iletişimi sağlamak için yapılması gereken köprü sayısı nedir. trakya üzerinden gelen karakışlarda bu köprüler işletilebilecek mi? baştan itibaren tüneller yapılması öngörüldü mü?

7- kanalın geçiş alanlarında yoğun sis sorunu var mı? esenboğa hava limanı gibi bir efsaneye neden olur mu? yoğun sis nedeniyle boğaz trafiğinin, bilidiğin boğaza aktarılması sorunsalı yaşanacak mı?

8- montrö boğazlar sözleşmesi hükümlerine mi tabi olacak? güney osetya savaşı sırasında ortaya çıkan nato / rusya anlaşmazlığını göz önünde bulundurarak yanıt veriniz.

9- bu projenin alternatifleri nelerdir? kastettiğim buraya harcanacak parayı ve diğer kaynakları kullanarak başka ne tür işler yapabiliriz? illa o bölgede bir şey olsun demiyorum. tüm ülkede neler yapılabilir?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?