Bankalar Denizcilikten Rekor Zarar Edecek

Standarts&Poors kredi değerlendirme kuruluşu denizcilik sektöründeki krizin daha evvelkilere nazaran “daha derin olacağını ve daha uzun süreceğini” tahmin ediyor.

Bankalar Denizcilikten Rekor Zarar Edecek

Bankalar Denizcilikten Rekor Zarar Edecek

Lloyds List Gazetesinde dün yayınlanan Tony Gray imzalı habere göre bankaların denizciliğe vermiş oldukları borç portföylerinde rekor kayıplar oluşuyor. Bunun nedeni ise  geriye ödemelerde temerrütlerin artması  ve ipotekli varlıkların fiyatların dibe vurmasıyla artan baskısı.

Raporda, “Denizcilik endüstrisi zorlu bir durgunluk döneminden geçerken, bazı bankaların artan sayıdaki çalışmayan denizcilik aktiflerini yönetmek ve ipotekli denizcilik varlıklarıyla uğraşmak durumunda olduklarını not ediyoruz” denildi.

Raporda ayrıca, “Bu durum görüşümüze göre kötüleşen küresel kredi durumunun sonucu olarak bankaların daha geniş borç portföylerinde bulunan varlık kalitelerinin de beklenen zayıflaması sonucunda  muhtemelen daha da kötüye gidecektir”  görüşüne yer veriliyor.

Rapor sonuç bölümünde yıllık kayıpların “daha önce denizcilik kredilerinde %2 yi nadiren aşan kayıp dip seviyelerini geçeceğine” yer verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 10 yıl Önce

bu üç konu da biribirine girmiş durumda... ve fakat, bankalar -özellikle ve kasten- kötü yönetilmenin bedelini hala ödemiyor!!!işbu satırların yazarı; 2001 yılında ''tufton'' destekli, rowship'e; gemyat-sedef-selah konsorsiyumu lideri olarak 3 adet stand-by gemi kontratını yürütürken, allah razı olsun, eksim bank'dan başka kimse yüzümüze bakmıyordu. eksim bankımız, konuyu o kadar güzel anlamıştı ki -ve de cato brahde ile graham thomson o kadar güzel anlatmıştı ki- eksim bankın o güzel insanları, islam kalkınma bankası ile gereken operasyonu yürütebilmişlerdi.aradan beş yıl geçti ve bir de baktık ki, bankalarımız, ticari kredileri -tüm projelere- yağdırdılar!!! ve hiç kimse demedi; 1250.-usd sac fiyatı ile gemi mi yapılır arkadaş, diye...bugün ise, ing'nin (eski oyakbank) en önemli bölümünü, risk değerlendirme oluşturuyor, ve hasta öldükten sonra!saygılarımla

murat birecik

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176