banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Baltık'ta ""Atık Su" Artık Yasak

Uluslararası Denizcilik Örgütü, 1 Ekim'den itibaren yolcu gemileri ve feribotlardan Baltık Denizi’nde iken atık su atılmasının yasaklanmasını kararlaştırdı.

GÜNCEL 02.11.2010, 08:31
1860
Baltık'ta

BALTIK'TA "SEWAGE" ARTIK YASAK

Uluslararası Denizcilik Örgütü, 1 Ekim'den itibaren yolcu gemileri ve feribotlardan Baltık Denizi’nde iken atık su atılmasının yasaklanmasını kararlaştırdı.

Eylül ayı içerisinde Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization – IMO)’nün Londra’da düzenlenen toplantısında yolcu gemileri ve feribotlardan Baltık Denizi’ne  sewage boşaltılmasının yasaklanması konusu tartışıldı ve  çözüm  01 Ekim 2010 tarihinde geldi.

Uluslararası Denizcilik Örgütü, 01 Ekim 2010 tarihinde yolcu  gemileri ve feribotlardan Baltık Denizi’nde iken sewage  atılmasının yasaklanmasına karar verdi.

Bu karar, Dünya Vahşi Yaşam Vakfı (World Wildlife Fund – WWF)’nın 2007 senesinde başlattığı ve üç yıldır ara vermeksizin sürdürdüğü Baltık Denizi’ne sewage boşaltılmasının durdurulmasına yönelik başlattığı kampanyanın ardından geldi.

Günümüzde Baltık Denizi’nden 350 yolcu gemisi geçmekte olup bu sayı her gün artmaktadır. Bu gemiler sewage sularını denize basmaktadırlar ve bu durum sudaki azot ve fosfat miktarının artmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte atılan sewage sularında bakteri, virüs ve ağır metallerin bulunduğu tespit edilmiştir. Sudaki azot ve fosfat miktarının artması deniz biyolojisine ve sahil şeridine zarar vermektedir. Zararlı bakteriler salgılayan algler oluşarak bölgede aşılması güç problemlere sebep olmaktadır.

Alınan karar 2013 senesinde tüm yeni gemiler için zorunlu olurken 2018 senesinde tüm gemiler için geçerli olacak. Bu süreç esnasında ise Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından oluşturulan özel bir grup bölgedeki limanların imkanlarını geliştirmek için çalışmalar gerçekleştirecek. Böylelikle gemiler sahip oldukları sewage sularını limanlarda kurulan tesislerden faydalanarak boşaltabilecekler.

Uluslararası Denizcilik Örgütü toplantısında “Baltık Denizi için bu önemli bir dönüm noktası” ifadesini kullanan Dünya Vahşi Yaşam Vakfı çalışanlarından Mattias Rust, Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin, liman olanaklarını arttırması konusunda sorumlulukları bulunduğunun altını çizdi.(GEMIADAMLARISINAVI.COM)

18320

Yorumlar (1)
Ahmet Demir 12 yıl önce
Merhaba,Lojiport kaynak olarak "http://www.gemiadamlarisinavi.com" internet sitesini vermiş, siz de kaynak olarak Lojiport'u göstermişsiniz. Burada sanırım bir gözden kaçma söz konusu, düzeltilmesinin yerinde olduğu kanaatindeyim.http://www.gemiadamlarisinavi.com/haberler/Sewage_Baltik_Denizinde_Yasaklandi/Ayrıca gemiadamlarisinavi.com internet sitesine girince bir önemli haber daha gözüme çarptı. Ben denizcilik haber sitelerini yakından takip ediyorum ancak bu habere rastladığımı hatırlamıyorum. Belki bu haberin de yayınlanması yerinde olacaktır.http://www.gemiadamlarisinavi.com/haberler/Tek_Cidarli_Tankerlere_Guney_Koreden_Yasak/İyi çalışmalar dilerim.Not: Mesajımı yayına almayabilirsiniz, bu benim için inanın hiç sorun değil. Sadece yapılan hatanın düzeltilmesi gerektiğine inandığım için sizinle iletişim kurdum.
26
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü