Balon Balığı Ege'ye Kadar Geldi

Muğla'da, son zamanlarda balıkçı ağlarına alışık olunmayan bir tür takılmaya başladı: 'balon balığı' adı verilen 'lagocephalus'

Balon Balığı Ege'ye Kadar Geldi

Balon Balığı Ege Kıyılarına Kadar Geldi

Bin 124 kilometreyle Türkiye'nin en uzun kıyılı ili Muğla'da, son zamanlarda balıkçı ağlarına alışık olunmayan bir tür takılmaya başladı. Muğla Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri ve Kontrol Şube Müdürlüğü uzmanlarından Osman Kurt, 'balon balığı' adı verilen 'lagocephalus' türünün son zamanlarda görülmeye başladığını söyledi.

Kurt, bu balığın küresel ısınma sonucunda Kızıldeniz'den Akdeniz'e gelerek üremeye başladığını, Mersin ve Antalya sahillerinde görülmesinin ardından şimdi de Muğla kıyılarında yakalandığını kaydetti. Balon balığının yaz aylarında ürediğini, üreme dönemlerinde zehirli ve öldürücü bir salgı çıkardığını anlatan Osman Kurt, bu sebeple özellikle yaz aylarında kesinlikle yenmemesi gerektiğini, fazla ekonomik değeri olmadığı için de en iyisi bu balığın hiç avlanmaması olacağını bildirdi. Balığın dişlerinin keskin olduğunu ve mercan cinsi balıkları koparıp ezerek yumuşak kısımlarını da doğrudan yuttuğunu anlatan Kurt, diğer türleri gibi küçük balıkları yiyerek beslendiğini söyledi. Kurt, Akdeniz'de altı çeşit balon balığı görülmesine rağmen Ege kıyılarında görülenin lagocephalus türü olduğunu sözlerine ekledi. 

sondakika.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176