banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Balıkçıların uyacakları kurallar açıklandı

İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yeni balık sezonunun 1 Eylül tarihinde başlayacağı hatırlatıldı. Açıklamada, yeni sezonun su ürünleri kaynaklarından ekonomik

GÜNCEL 30.08.2010, 01:00
2083
Balıkçıların uyacakları kurallar açıklandı

Yeni sezon öncesi balıkçıların uyacakları kurallar açıklandı

GİRESUN - Giresun Tarım İl Müdürlüğü, yeni balık sezonu öncesi balıkçıların uyacakları kuralları açıkladı.

İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yeni balık sezonunun 1 Eylül tarihinde başlayacağı hatırlatıldı. Açıklamada, yeni sezonun su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi artırmak ve stokları korumak için, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na göre çıkarılan 2/1 nolu tebliğ çerçevesinde avcılık faaliyetleri gerçekleştirileceği vurgulandı.

Açıklamada, gırgır ağları ile hamsi avcılığının 16.00–08.00 saatleri arasında yapılacağı ifade edilerek, "Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden avcılık izin belgesinin alınması zorunludur." denildi.

"İnsan tüketimi için piyasaya sunulmak üzere, bakanlıkça balıkçı gemilerinin büyüklüklerine göre belirlenecek kasa veya kutu miktarından daha fazla hamsinin karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satışa sunulması yasaktır." denilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Kasa veya kutular ile nakledilecek ya da balık unu yağı fabrikalarına gönderilecekler de dâhil olmak üzere, karaya çıkış noktalarından sevk edilecek tüm hamsiler için nakil belgesi alınması zorunludur. Hamsi ve istavrit balıkları, karaya çıkarılışlarından itibaren, en fazla net ağırlığı 12 kilogramı geçmeyen kasa veya kutularla nakledilebilir. Akarsuların denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere denize doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır. Ordu ili Ünye ilçesi Taşkana Burnu'ndan-Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı dönem boyunca yasaktır."

Giresun karasularında avlanan ve satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamasının olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Kalkan 40 santimetre, has, sarıkulak ve kefaller 30 santimetre, palamut 25 santimetre, pisi 20 santimetre, çinekop 14 santimetre, barbun, istavrit ve mezgit 13 santimetre, hamsi 9 santimetre ve levrek 18 santimetre."

 

Yorumlar (5)
yaren akbaş 11 yıl önce
hahahha bu hikaye böle bitmiş çok isteyen bunu yapabilir
Emir 11 yıl önce
Bu tur uygulama planları guzede bakalım ıcrahata dökeceklermi?

18cm levrek demişler buınun boyutu artırılmalı
11 yıl önce
bende balıkçıyım ama 18 santim diye ifadeedilen alt sınır levrek için çok az.bu balık en az ıkısı bir kilo gelecek sekılde avlanmalı ki geleçekte coçuklarımızda balık yiye bilsin..
hüsamettin canbilen 11 yıl önce
lüfer tarihe karışacak ama hala yetkililer çinekop avını yasaklamadı. tüketiciler bu balığı almayın ki vicdansız balıkçı reisleri bunu avlamasın.AÇ GÖZLÜ DENİZ KORSANLARI ALLAH SİZİ VE BU İŞTEN PARA KAZANANLARI DENİZİN DİBİNE GÖNDERSİN. GİDİŞİNİZ OLSUNDA DÖNÜŞÜNÜZ OLMASIN İNŞALLAH.
Egemen Hazar 11 yıl önce
hüsamettin canbilen arkadaşım yaptığın yorumu yaparken sanırı oruç başına vurdu. Ayıp değil mi arkadaşım o nasıl bedduadır ramazan mübarek günü. Adama devlet izin verdiği sürece tabii ki adam bunu avlar diğeri de satar. Haddini bil azıcık, saygısızlığın lüzumu yok. Sen birisine sataşacaksan yetkili mercilere sataş. Bu adamlar yağmurda, karda, fırtınada ufacık bir teknenin içerisinde bayram demeden syran demeden evlerine ekmek götürmeye hastalarına ilaç parası kazanmaya çalışıyor. Edebini takın!

Allah tüm denizcilere selamet versin!!!
26
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü