banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Balıkçı Teknelerinin Sayısı Azaltılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılıkta aşırı ve bilinçsiz avlanmaya karşı harekete geçti.

GÜNCEL 09.05.2012, 12:04
2442
Balıkçı Teknelerinin Sayısı Azaltılacak

Balık varlığının korunmasına yönelik çalışma başlatan Bakanlık, denizlerde avlanan 20 binin üzerindeki tekne sayısının azaltılmasını hedefliyor. Balıkçılardan gelen talep üzerine 2012 destekleme programına dahil edilen uygulamayla, sektörden ayrılmak isteyen tekne sahipleri desteklenecek.

Uygulama Türkiye'deki avlanma kapasitesinin yüzde 90'ına sahip olan 12 metre ve üzerindeki tekne sahiplerini kapsıyor. Balıkçılığı bırakmak isteyen tekne sahipleri, gemi boyuna göre bakanlıktan destekleme alacak. İlk defa hayata geçecek uygulama ile 12 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerinin yüzde 5 azaltılması hedefleniyor. Toplam av miktarının yüzde 10'una sahip 12 metrenin altındaki gemiler ise uygulamanın dışında tutuluyor.

Av miktarı aynı kalmasına rağmen 2002 yılına kadar sürekli artış gösteren tekne sayısı, denizlerdeki balık varlığını tehlikeye atıyor. Aşırı tekne sayısı sektörde faaliyet gösteren balıkçıları da olumsuz etkiliyor. Denizlerde aşırı avlanmanın önüne geçmek isteyen Bakanlık, balıkçılığı bırakmayan isteyen teknesi sahiplerine mağdur olmadan sektörden ayrılma imkanı sunuyor. Balıkçılığın ekonomik sürdürülebilirliğine de olumlu yansıyacak proje, balıkçılık yapmaya devam eden tekne sahiplerinin de ekonomik olarak rahatlamasına yardımcı olacak. Aynı zamanda sürdürülebilir avcılığın sağlanmasına yönelik bir adım olarak değerlendirilen uygulama ile av ile av gücü arasındaki dengenin kurulmasına katkı sağlanacak. Bu sayede denizlerdeki balık varlığı da korunmuş olacak.

Kendi istekleri ile desteklemeden faydalanarak gemilerini avcılıktan çıkaracak gemi sahipleri, geminin tüm haklarını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredecek. Bakanlık bu gemileri çeşitli amaçlarla kullanmayı planlıyor. Gemilerin bir kısmını su ürünleri araştırma kuruluşlarına veya üniversitelere vermeyi planlayan bakanlık, bir kısmını da TİKA aracılığıyla Afrika ülkelerinden bazılarına yardım amaçlı verecek. Kullanılamaz durumda olan gemileri ise Makine Kimya Endüstri Kurumu tarafından hurda olarak değerlendirilecek. Uygulama sonuçlarına göre, projenin sonraki yıllarda da devam ettirilmesi planlanıyor.

Yorumlar (11)
Prof. Dr.Aydın ŞALCI 9 yıl önce
Bu uygulamada, boyu 20 metrenin (yüklü su hattı boyu) üzerinde olan tüm balıkçı gemileri (avlanma yapanlar)avcılıktan men edilmelidir. Türkiye Sularında balık avlayan teknelerin boyları bilimsel açıdan 20 metrenin üzerine çıkamaz. 1979-1980 yıllarında İTÜ'de gerçekleştirilen ve 3 yıl süren bir araştırma projesi TÜBİTAK desteği ile yapılmış ve sonuçları yayınlanmıştır. Ne yazık ki; Dünya'da bilinen bu araştırmanın sonuçlarını bizim yöneticilerimiz 32 yıldır uygulamadılar. Bu çalışma ile, "Türkiye Sularında Çalışan Balıkçı Teknelerinin Formları" standart bir seri haline getirilmiştir. Optimum dizayn için, bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Dizaynda ekonomiyi gözönünde tutanlar bu projeyi uygulamak durumundadırlar.

Saygılarımla.
ferdi bektas 8 yıl önce
trollari zamansiz avlanmayi kaldirin,salyongoz taramayi klaldirin,baliklarin yavru zamaninda kesin olarak avlanma yasagina uyulsun.zevk icin kafa bulmak icin. her cani isteyen denizi kiyidan taramasin,trollar midye icin acik sularda denizin dipini taramasin.bak balicilik ve balik bitiyormu?
kaan deniz 9 yıl önce
slm kimseyı boş yere kandırmayın denızler bitti sizde biliyorsunuz kendı bitmedi denızler üç beş cıkar amaclı kişler bu denızlerı ve males balık soyunu tüketti sizde yardımcı oldunuz onlara neden paymı aldıız sizde onlardan siz teklerı degıl soner cizhazları cıkarın teklerden göreyım sizi bakalım balık bitiyormu cohalcakmı bu denızlerde peşkeş cekmeyım yederya millet bu kadar aptal degıl ardık uyanıyor herkez bır canlıya bır seferlık üreme şans verelımkı neslı yürüsün bence bırde denızlerı resme pislik yapdık bizler hep göz yumuyoz devamlı toprak kimyasal atıklar kumu calıyoz ne yapsın bu deızya cok bıle dayandı bızler gibi soygun cunlara valla ben cok acıyom gercekden gelecek nesıl ilersıne devamlı hakaret edicek nede böyle yapdınz sizle diye aılı olalım ilerı görelim bir şeylet daha cok bitmeen arkadaşlar iyi gunler hepize saygılarla
MEHMETALİ AVCI 9 yıl önce
savaş çelik 9 yıl önce
ben akdenizde kıyı balıkçısıyım bu uygulamanın tüm balıkçı teknelerini kapsaması gerek 12 mt altı tekneler hep yok sayılıyoruz halbuki balıkçı teknelerin %80i küçük.verilen haklarımız geri alınıyor ötvsiz yakıt küçük teknelere kısıtlandı yasaya güvenip makinalarımızı borca girip büyüttük bölgemizde sığınacak liman azlığı fırtınalarda çok mağdur ediyordu tekneleriniz hız kazandı ama yakıt yetmiyor meraların uzak olması çok mesafe katetmemizi gerektiriyor şimdide aldığımız yakıt limiti anca 3 ay yetti harcama arttı yakıt düşürüldü yakınlarda avlanıp elimiz boş geliyoruz MAĞDURUZ. mesina ağı ile avlanmamız yasaklandı prosedürlere gelince büyük gemiler gibi muamele iş desteğe gelince yok sayılıyoruz haksızlık bu BİZDE MAGDUR OLMADAN BALIKÇILIĞI BIRAKMAK İSTİYORUZ TÜM BALIKÇI TEKNELERİNİ KAPSAMASINIistiyoruz.kalanlar içinde ötvsiz yakıt uygulamasının makina gücüne göre verilmesini istiyoruz DUYUN KÜÇÜK BALIKÇI TEKNELERİNİN SESİNİ ARTIK bizler çok mağduruz.... UMARIM BURADAN BİRİLERİ SESİMİZİ DUYAR...
hasan çalışkan 9 yıl önce
her zaman olduğu gibi büyük tekneler faydalanıyor. eğer uygulama tüm tekneleri kapsarsa çok memnun olacağız.bizde rahat bir şekilde balıkcılığı bırakalım.
vacit aratemur 9 yıl önce
zaten 12m üstü tekneler zaten her türlü hakka sahip bende balıkçılığı bırakmak istiyorum ama devlet hem büyükleri kolluyor halbuki devlet küçükleri ezdiremesi lazım gereğinin yapılmasını arz ederim
mehmet can 9 yıl önce
yine aynı tas aynı hamam 12mt.nin altındakiler ne yapacak. esas mağdur olan küçük tekneler. trolcüler sahilde avlanır gırgırlar sahilde avlanır,en büyük zararı küçük balıkcılar görüyor. bizde buişten faydalanmak istiyoruz.
9 yıl önce
küçükbalıkçı maduuuuuur bunu duuuuuyuuuunNNNNNN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü