banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Balıkçı teknelerini azaltma programı

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde su ürünleri varlığını korumak amacıyla balıkçı teknelerini azaltma programı çerçevesinde bu yıl 364 gemiyi filodan çekti.

GÜNCEL 27.12.2013, 11:44
Balıkçı teknelerini azaltma programı

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, denizlerde su ürünleri varlığını korumak amacıyla balıkçı teknelerini azaltma programı çerçevesinde bu yıl 364 gemiyi filodan çekti. Sektörden gelen talep üzerine destekleme kapsamını genişleten Bakanlık, çalışmaya 2014 yılında da devam etme kararı aldı.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılık sektöründe avcılık yapan ruhsatlı tekne sayısını azaltarak su ürünleri üzerindeki av baskısını azaltmak amacıyla harekete geçti. Bakanlık, ilk olarak toplam su ürünleri avcılığının yüzde 90'ını gerçekleştiren 12 metre ve üzerindeki balıkçı gemilerini kapsam içine aldı. Gönüllülük esasına dayalı olarak başvuruların bir önceki yıl alındığı program kapsamında 2013 sonu itibarıyla 364 balıkçı gemisi filodan çekildi. 62,1 milyon TL destekleme ödemesi yapılan uygulama ile 12 metre üzerinde boy uzunluğuna sahip bin868 adet balıkçı gemisinin yüzde 19,5'i filodan çıkarılmış oldu. Alınan balıkçı gemilerinden 29 adeti kontrol amaçlı olarak Bakanlık İl Müdürlüklerine ve araştırma amaçlı kullanılmak üzere bazı üniversitelere hibe edildi. Geriye kalan 335 adeti ise Makine Kimya Endüstri Kurumunun İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde ayrıştırma işlemine tabi tutuldu.

2014'TE YAPILACAK ALIMA 534 ADET BAŞVURU

Su ürünlerinde av ve av gücü arasındaki dengenin sağlanmasını amaçlayan Bakanlık, gelen talep üzerine desteklemenin kapsamını genişleterek bu yıl da uygulama kararı aldı. Buna göre 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemilerini içerecek desteklemeli tekne alımı için 20 Eylül 2013 tarihinde sona eren müracaat süresi içerisinde 534 adet balıkçı gemisi sahibi başvuruda bulundu.

Başvuru yapan balıkçı gemilerinin alımına 2014 yılı Mart ayından itibaren başlanması planlanıyor. 534 geminin tamamının alımı halinde 67 milyon TL ödeme yapılarak, 10 metrenin üzerindeki balıkçı gemilerinin sayısı yüzde 23 oranında daha azaltılmış olacak. 2014 yılında yapılacak alımlarda balıkçı teknelerine 10-20 metre arasındakiler için metre başına 10 bin, 21-30 metre arasındakiler için metre başına 15 bin ve 30 metrenin üzerindekiler için metre başına 20 bin lira destekleme ödemesi yapılacak.

Balıkçı gemilerinin filodan çıkartılması uygulaması, 2007-2013 yıllarında büyük balıkçılık filosuna sahip İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Danimarka gibi ülkelerde de uygulandı. Desteklemeli alım uygulaması; av miktarı aynı kalmasına rağmen 2002 yılına kadar sürekli artış gösteren tekne sayısını azaltarak su ürünleri avcılığının ekonomik olarak sürdürülebilirliğini hedefliyor. Böylece bakanlıkça yapılan bu alım balıkçılığı bırakmak isteyen tekne sahiplerinin mağdur olmadan sektörden ayrılmalarını sağlarken, balıkçılık yapmaya devam eden tekne sahiplerinin de ekonomik olarak rahatlamasına yardımcı olacak. Ayrıca av ile av gücü arasındaki denge kurularak denizlerdeki balık varlığı da korunmuş olacak. 

Yorumlar (1)
Hasan KAMACI 6 yıl önce
Devletimizin parası çok ona ver buna ver. Balıkçı teknelerinin denizden çekilme projesi yanlış bir projedir. Bu tekneler zamanında devlet desteğiyle yapılmıştır. Yapılması gereken av araçlarının seçiciliğini artırmak olmalıdır. 14-15-16 mm ağ göz açıklığı olan ağlar kullanılıyor boy sınırlaması yok adam aynı anda ikibin metre ağ serebiliyor. 18 metre kuralına uymuyor sahil güvenlik gelene kadar ağını uygun derinliğe çekiyor. Bu paraları ödeyene kadar devletin denetim birimleri güçlendirilmeli. Bir sahil güvenlik gemisi saatte kaç ton yakıt harcıyor bilen varmı yada merak eden. On metrelik tekne ile sekiz metrelik teknenin av kapasiteleri arasında ne fark var. Var sayalımki on metre tekne için yüz binlira ödedin adam bu yüzbinlira ile ne yapabilir ömrü boyunca balıkçılık yapmış. Ben söyleyeyim 75 binlirası ile bir ev alır kalanı ile onmetre altı bir balıkçı teknesi ve aynen devam. Yani bunlar çözüm değil.
27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?