banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Balıkçı Barınakları Marina Olarak Kullanılıyor İddiası

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan bazı balıkçı barınaklarının marina gibi kullanılması ticari tekne sahiplerini çileden çıkardı.

GÜNCEL 08.07.2015, 08:38
2062
Balıkçı Barınakları Marina Olarak Kullanılıyor İddiası

Balıkçı Barınakları Marina Olarak Kullanılıyor İddiası

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan bazı balıkçı barınaklarının marina gibi kullanılması ticari tekne sahiplerini çileden çıkardı.

Torba mahallesinde bulunan balıkçı barınağında lüks yatların demirlemesi bazı balıkçı ve ticari tur teknelerini çileden çıkardı. Ticari teknelerin yıldırma politikası ile çıkarılıp yerlerine lüks teknelerin 10 bin lira ila 20 bin lira arasında bağlanması ve suyun tonuna 10 lira elektrik kw ise 1 lira alınması kaptanların tepkisine yol açtı.

Barınak da özellikle yabancı bayraklı lüks teknelerin olması ise dikkatlerden kaçmadı. Konu ile ilgili sıkıntılar yaşayan Tur teknesi sahibi ve kaptanı Ercan Uçar Torba Balıkçı barınağı Kooperatifi tarafından elektriğinin suyunun kesildiğinin ve zorla yerinden çıkarılmak istediğini iddia ederek “biz balıkçı barınağının mendirek kısmında teknemizi bağlıyoruz. Bu yer devletin hüküm ve tasarrufunda. Bu barınağın yetkilileri yıllardır aldığımız elektrik ve suyumuzu kestiler. Kesme nedenleri ise bizim onlara tekne bağlama parası ödememizi istiyorlar. Bu para ise 10 bin TL ile 15 bin TL arasında bir rakam. Bu parayı almaya hakları yok zaten. Amaçları bizi yıldırıp buradan çıkarmak, bizleri çıkardıktan sonra ise özellikle yabancı bayraklı özel yatları yerimize getirmek, kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda daha rahat hareket edebilmektir.

gökmerdan muğla

Balıkçı barınağı yönetmeliği madde 19 çok açık ve net söyler ‘Balıkçı barınakları Bakanlığın izni olmadan kesinlikle marinaya, yat limanına çevrilemez’ bu açık ve nettir. Balıkçı barınağına baktığımızda mendireğin dış kısmında tamamen yabancı bayraklı tekneler ve bu teknelerin bizim ekonomimize katkısı verdikleri pis sudur. Biz dış tarafta olduğumuz halde bize ne elektrik veriyorlar nede su veriyorlar.balıkçı barınak tekne Elektrik ve su çektiğimiz sayaca iki tane kilit vurdular. Bizim vergilerimizle barınak yapılıyor, ama ne elektriğinden neden suyundan faydalana biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir laf söylemişti. ‘Kim ki siz ticaret yapıyorsanız engel oluyorsa size bize söyleyin’ demişti.

Bende buradan söylüyorum, biz ticaret yapıyoruz ama bu adamlar bize engel olaya çalışıyor. Özellikle bu barınak düzenlenmesine kanuni olarak yeniden elden geçirilmesini rica ediyorum. Buradaki lüks yatlardan 10 bin – 20 bin lira arası para alıyorlar. Bu yatlar marinalara gitse 20 bin – 30 bin Euro alıyorlar.

Yat sahipleri tabi ki de getirir yatını buraya bağlar. Bunu yapan ise Kooperatifin yöneticileri sahipleridir. Çünkü suda elektrikte onların elinde. Burada elektriğin kw 1 lira suyun tonu ise 10 liradır. Mahkemeye ve Tarım İlçe Müdürlüğüne başvurumu yaptım. Konu ile ilgileneceklerini söylediler. Geçtiğimiz yıllarda Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan’a söylemiştim konuyu araştırıp ilgilenmişti ve barınak yetkilileri bir süre bir şey diyemediler” dedi. Başka bir ticari tekne işleten kaptan ise fiyatların çok pahalı olduğunu ifade ederek en azından ticari teknelerde indirimli fiyat uygulamasını istedi.

Öte yandan Balıkçı barınaklarındaki tekne alımı sıralaması ise şöyle; Balıkçı tekneleri, Kum römorkörler, Ticari Tekneler, Ticari Yatlar yer varsa özel yatlar.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü