banner191

banner148

banner179

banner176

Bakanlık’tan Eğitim Kurumlarına Uyarı

Denizcilik eğitim kurumlarını yeniden yetkilendirecek, 1 Temmuz 2014 tarihine kadar yeni şartları sağlayamayanlar bu tarihten sonra eğitim veremeyecek.

GÜNCEL 05.03.2014, 14:20
Bakanlık’tan Eğitim Kurumlarına Uyarı

Denizci Olmak Zorlaştı

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı yayınladığı Eğitim Sınav Yönergesine göre tüm denizcilik eğitim kurumlarını yeniden yetkilendireceğini, 1 Temmuz 2014 tarihine kadar yeni şartları sağlayamayanların bu tarihten sonra eğitim veremeyeceğini açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı (UDHB)’nın Liman Başkanlıkları aracılığı ile tüm eğitim kurumlarına gönderdiği uyarıya göre; 1 Temmuz 2014 tarihine kadar  yeni yayınlanan yönerge şartlarına uymayan ve yeniden yetkilendirilmeyen okul ve kursların eğitime devam edemeyecekleri açıklandı.

DTO Toplantısında Suat Hayri AKA uyarmıştı

Şubat ayında yapılan DTO Meclis toplantısında UDH Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri AKA, yeni yönerge ile getirilen şartları sağlamayan okullara hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğini açıklamıştı.  Toplantıda; “devletin görevi okul açmak ve iyileştirmek  kapatmak çözüm değil” fikrini savunan DTO  Meclis üyesi Mahmut AYDIN ile Suat Hayri AKA arasında tartışma çıkmıştı.

Öğrenciler yeterlik belgesi alamayacak

19 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan EYS ile denizcilik eğitimi veren okullara çok ağır yetkilendirme şartları getiriliyor. Yönergenin yayın tarihinden 6 ay önceye yürütülmesi sonucunda 1 Temmuz 2013 den sonra eğitimlerine başlamış olan öğrenciler okullarının yeniden yetkilendirilmemesi halinde yeterlik belgesi alamayacaklar.

Eğitim kurumlarının fiziken 3 ila 10 misli büyümesi gerekiyor.

Yeni Eğitim Sınav Yönergesi hükümlerine göre UDH, okul ve kurslarda yetkilerine göre; 12 ila 36 adet derslik ve 15 kadar laboratuar isteniyor. Bu durumda okul ve kursların fiziki imkanlarını 3 ila 10 misli büyütmesi gerekiyor. Ayrıca kadrolu denizci eğitimci sayıları da eski yönerge hükümlerine göre ortalama 5 katı arttırılıyor.

Klas Onaylı Yangın ve Filika merkezleri, Dalga Jeneratörlü Havuzlar kurulmalı

Yönerge’ye göre denizcilik eğitim kurumları 1.temmuz 2014 den sonra, Yangın ve Can Kurtarma araçları eğitimlerini klas kuruluşları tarafından onaylanması zorunlu olan yangın konteynerleri ile iki kattan oluşan kapalı veya serbest düşmeli filika platformlarında vermek zorunda kalacaklar. Bu şartları sağlayamayanlar kapatılacak.  YÖK’e ve MEB bağlı tüm kurumların 2015’e kadar 2,5 m derinliğinde 24 m uzunluğunda dalga jeneratörü ile donatılmış kapalı havuzlar inşa ettirmeleri gerekiyor.

Eğitim Kurumları Tepkili: Süre kısa,  STCW-2010’a göre zorunlu olmayan şartlar isteniyor.

Gerek YÖK ve gerekse MEB bağlı denizcilik eğitim kurumlarının yöneticileri, UDH Bakanlığı tarafından yayınlanan Yönergedeki sınıf sayısı, kadrolu öğretmen sayısı, dalga jeneratörlü havuz  gibi  şartların STCW-2010’da yer almadığını Bakanlığın adeta okul ve kursları kapatmak için bu derece zorlu koşulları ortaya koyduğunu savundular. Binaları 4 ay içinde 3 ila 10 misli büyütmenin imkanı olmadığını, kıyılarda filika ve yangın merkezlerini yeniden inşa etmenin imar ve kıyı kanunlarına aykırı olması sebebiyle mümkün olamayacağını iddia eden yöneticiler, Yönerge’deki hükümlerini Türkiye şartlarını değerlendirmeden alınmış kararlar olarak nitelendirdiler. Bu şartların yerine getirilmesi halinde 2-3 kurumun ayakta kalabileceğini belirten Dr. Mehmet Ünsal; eğitimlerin gemiadamlarına olan maliyetlerinin de 5 ila 10 misli artacağını vurguladı.

Bu haliyle tatbik kabiliyeti yok ! Denizcilik Fakülteleri bile şartları sağlayamıyor

Bakanlığın 19 Aralık 2013 öncesinde verdiği her tür yetki onayını yok saymasının hiçbir hukuki ve fiili gerekçesinin olmadığını savunan eğitimciler, örneğin denizde canlı kalma eğitimlerinin normal şehir havuzları ve denizde yapılması mümkünken okulların dönümlerce kapalı alan gerektiren havuz tesislerini yapmalarının tatbikatının kabil olmadığını belirttiler. Dr. Ünsal, İstenen şartları Türkiye deki Denizcilik Fakülteleri bile sağlayamıyor, Bakanlık kendi bütçesinde bulunan “Deniz Güvenliği Eğitim Merkezi’’ni 3 yıldır hala inşa etmedi, halbuki parası hazır olan bu merkez kurulsaydı, tüm eğitim kurumları ortaklaşa kullanabilirdi, Bakanlık standart açıklamakla kalmamalı denizcilik eğitimine kendisi de destek vermeli dedi. 

Yorumlar (10)
Ali Gündüz Tan 6 yıl önce
Bir kısım bürokrat Türk Denizciliğini bilinmeyen bir yerlere sürüklüyor, bu gidişatın sonu iyi değil. SOLAS veya STCW'de istenilmeyen, güzel ülkemizden başka hiç bir ülkenin zorunlu tutmadığı ve yerine getirilmesi hem çok zor hem de çok pahallı uygulamalar mevzuata ekleniyor.Neden? Ülke denizciliğine hiç bir şey katmayacak bu uygulamalar neden Türk denizcisine dayatılıyor?

Fil ipinli, Myanmarlı, Çinli gemiadamları doldurmuş Maersk, Oldendorf, BP, Carnaval vs, vs son model gemileri, biz hala 40 yaşındaki Japon harikası log carrierlerde ekmek peşindeyiz. Mektepçilik bazında yaşanan bölünmeye son verip, bütün okulların mezunlar dernekleri 'samimiyetle ve iyi niyetle' bir araya gelip, idareye doğruları ve ihtiyaçları acilen anlatmalıdır. Denizcilik okullarını kapatmak güzel Türkiyeme sadece zarar verir.
emrah zengin 6 yıl önce
Sayın Aka sopayı göstermiş, bari kaç adet vuracağını da söylese de rahatlasak. Aklımın almadığı çözüm için bu koltuklarda bulunan yöneticilerin denizcilik okullarındaki sorunları kendilerinin çözmekle görevli olduğunu ne zaman anlayacak. Denizcilik okullarını dört duvar örüp açılışını görkemli törenlerle ben mi yaptım. Biz öğretmenler bu okulların donatılması için var gücümüzle çalıştık ve bu aşamalardayız. Tabi ki çok eksiklerimiz var. Bu eksikliklerimizi evden mi getirip tamamlayacağız?
Ozgur Bay 6 yıl önce
Denizcilik başlı başına tek bir bakanlık olmalıydı. Çıkraklıgını yapmadığın bir işin ustası olamazsın.
Ali Şahin 6 yıl önce
Bakanlığın Kendi Ehliyet sınav sistemini düzeltmek yerine , Okulları KApatmak yolunu seçmesi hayret verici..Okulların kapatılması çözüm değildir..
emre akyılmaz 6 yıl önce
devlet,kendi lise ve üniversitelerinide kapatır mı? bunları sağlayan okul var mı? her zaman derim;bu devlet,memurun devleti.memur kafasıyla gideceğimiz yer bellidir.
recep sivri 6 yıl önce
EYS ye göre uzman egıtıcı şartları;D enizci Eğitimci Belgesi almak isteyen eğiticilerden;

1 ) Fakülte veya dört yıllık yüksekokulların denizcilik ile ilgili bölümlerinden yada Deniz Harp Okulundan mezun olmak,

2) Bu Yönergenin 41 inci maddesinde yer alan tablodaki güverte bölümü derslerini vermek için aşağıdaki şartlardan birini sağlamak,

a. En az Uzakyol Birinci Zabiti yeterliğine sahip olmak şartıyla en az iki yıl birinci zabitlik yapmış olmak veya

b. En az Uzakyol Birinci Zabiti yeterliğine sahip olmak şartıyla Bakanlıkta en az 5 yıl hizmet etmiş olmak veya

c. Deniz Harp Okulu mezunu olup, en az Uzakyol Kaptan yeterliğine sahip olmak ve bu yeterlik belgesi ile en az üç yıl kaptanlık yapmış olmak,

d. En az Uzakyol Vardiya Zabiti yeterliğine sahip olmak şartıyla, doktora eğitimine devam etmek veya doktora unvanı ya da daha üst bir akademik yeterliğe sahip olmak...şu andakı egıtımcılerden kaçı bu şartları saglıyor,yada kaç kişi saglayabılır.

ör nk u.yol 1.zabıt yeterlılıgı olan bır kişi alanında y.lisans yaptıktan sonra egıtım vereılecek kapasıteye sahıp olamazmı yanı ?

denizciligin içine ettıler.yazıklar olsun
Ali Şahin 6 yıl önce
Bakanlığın Kendi Ehliyet sınav sistemini düzeltmek yerine , Okulları KApatmak yolunu seçmesi hayret verici..Okulların kapatılması çözüm değildir..
Düşünceler Asla Ölmez 6 yıl önce
İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleşen sektör günleri de açık şekilde bu kurumdan mezun olan denizcilerin sektörde üvey evlat muamelesi gördüğünü ve de göreceğini gözler önüne sermişti. Bu vakitten sonra artık onları formasyon dahi kurtaramayacaktır çünkü her ne kadar potansiyel bir hiyerarşik temelin varlığı inkar edilemese de bu kurumdaki denizcilik öğrencileri çok dağınık hareket ediyor. Uzun süredir simülatör alabilmek için önde gelen üst sınıf öğrenciler çaba sarfetse de simülatörün getirileceğine dahi umutla bakamıyorum. Bu kararlar sadece İstanbul Üniversitesi denizcilerinin değil; denizcilik eğitimi yapan birçok kurumun sonunu getirecektir. İstanbul Üniversitesi'ni vurgulamamın, öne çıkarmamın amacı da şudur: Bu okulda yaşanan olumsuzluklar sadece öğrencilerdeki başıboşluğun değil, üniversitenin de isteksizliğinin de bir sonucudur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?