banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Bakan Yılmaz: "Uçak Gemisi Almıyoruz"

Bir süredir konuşulan "Türkiye uçak gemisi alacak" haberleri, Milli Savunma Bakanı tarafından yalanlandı.

GÜNCEL 14.03.2012, 12:09
Bakan Yılmaz:

Türkiye'nin uçak gemisi alacağı yönündeki haberler geçtiğimiz ay ABD basınında yer almıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel de, ABD Deniz Kuvvetleri Akademisi'nin yayın organı Proceedings Dergisi'ne verdiği röportajda 10 yıllık planlarında uçak gemisi alımı olduğunu söylemişti.

Konu dün Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a soruldu ve yanıt, "Bizim acil uçak gemisi ihtiyacımız yok. Planda da yok" oldu.

Bakan Yılmaz'ın dünkü AK Parti grubu öncesinde TBMM'de bir grup gazetecinin sorularına verdiği yanıtlar basında yer aldı.

Akşam gazeetsindeki bilgiye göre, Yılmaz'ın değindiği konulardan biri de, TSK'daki subayların 15 yıl olan mecburi hizmetlerinin 10 yıla çekilecek olmasıydı.

Konuya ilişkin önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda sunum yaptığı belirtilen Yılmaz, subay ve astsubayların 15 yılı doldurmadan istifa etmeleri halinde görev yapacakları yıl kadar tazminat ödediklerini belirtti.

Yılmaz, bu sürenin 10 yıla çekileceğini belirterek, "Düzenlemeden herkes faydalanacak' derken, değişikliğin geriye dönük işleyip işlemeyeceği konusunda teknik bir çalışmanın yapıldığı öğrenildi.

Emekli Olan Komutan

Ayrıca Bakan Yılmaz, Heron'ların topladığı istihbaratı değerlendiren birimin başında yer alan Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Salim Cüneyt Kavuncu'nun emekliye ayrılmasında, Uludere olayının etkisinin olmadığını belirterek, 'Olay öncesi emeklilik başvurusu yapmıştı' şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar (2)
onur köymen 9 yıl önce
Tamamen mantıklı bir karar,birilerinin gazı medyada baya ötüyor bu aralar.Bir uçak gemisini korumak için şu an eldeki donanmanın üçte biri kadar artı son gelişmiş model denizaltı fırkateyn destroyer gerekli,ha savaş uçaklarını unuttum :)

İhtiyacımız mı var? Bence yok.Zaten düşman yanıbaşında.
ahmet can 9 yıl önce
Her 3-5 yıldabir nabız yokluyorlar. Fırsatını bulsalar amerikanın külüstürlerini kakalayacaklar. Fahiş fiyatlada yıllarca yedek parça satacaklar ( Bknz. geçmiş yıllarda hibe edilen gemiler )

Dünyanın her köşesinde toprağı olan Türkiye'nin ??????????

bir uçakgemisi ihtiyacı var diyenlerin fikirlerinin arkasında art niyet ararım.
12°
orta şiddetli yağmur
banner102