banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Bakan Yıldırım'dan "Staj Gemisi" Müjdesi

Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, öğretim görevlileri, öğrenci velileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

GÜNCEL 01.07.2013, 21:50
Bakan Yıldırım'dan

İTÜ Denizcilik Fakültesi 2012-2013 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni Tuzla’da gerçekleştirildi. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, öğretim görevlileri, öğrenci velileri ve öğrenciler ile davetliler katıldı.

Törene katılan öğrenci velileri etkinliğin geç başlamasını gerekçe göstererek alkışlarla fakülte yönetimini protesto etti. Protestoların devam ettiği sırada alana Bakan Yıldırım geldi. Bakan Yıldırım'da yetkililerle konuşarak protestonun sebebini öğrenmeye çalıştı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, “Çok değerli denizci dostlar. Belli ki bir sıkıntı var. Bir gerginlik var. Eğer bunun sebebi ben isem özür diliyorum. Ben bu fakülteye hep hizmet ettim. Bu fakültenin her karışında emeğim var. Eğer teşekkür böyle ise bende size teşekkür ederim” dedi.

Töreni sabote etmek isteyenlerin olabileceğini ifade eden Bakan Yıldırım, “Ben eminim ki bu güzel mezuniyet gününü sabote etmek isteyenler olabilir ama denizciler hiçbir zaman oyuna gelmez. Denizciler evrensel mesajın vericileridir. Denizcilik küresel dostluk demek denizcilik küresel vizyon demek. İşte bizim denizcilerimizde küresel vizyonun temsilcileri bugün onlar mezun oluyor, diplomasını alıyor ve dünya denizlerine aşınmak için gün sayıyor. Ben bütün denizcilerimi canı gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, “Eğer burada fakülte olarak, idare olarak organizasyonda bir yanlış yapıldıysa, saatlerde bir yanlış anlaşılma olduysa, size rahatlık sıkıntı verildiyse bu da yanlıştır. Bunun hesabını da sorarız. Ben sizlerden onlar adına özür diliyorum. Demek ki bu programı bundan sonra artık biz takip etmemiz lazım, biz organize etmemiz lazım” dedi.

Mezuniyet töreni programına değinen Bakan Yıldırım, mezuniyetini tamamlayan öğrencileri tebrik etti. Burada öğrencilere seslenen Bakan Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi'nin tüm sorunlarını kendisinin çözdüğünü dile getirerek fakültenin en büyük sorunu olan öğrenci yurdunu da, kendi bakanlığının katkıları ile yapıldığını, ayrıca fakültenin yaşam alanlarının yeniden tefriş edildiğini belirtti.

Son 10 yılda denizcilik sektörünün büyük açılım yaptığını dile getiren Bakan Yıldırım, Paris MoU kara listesinde bulunan Türk bayrağının beyaz listeye geçtiğini ifade etti. Konuşmasının sonunda İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne birde müjde veren Bakan Yıldırım, yeni dönemde okul gemisi inşa ettireceklerini kaydederek, "Amacımız Türk denizcilik eğitimini kalkındırmaktır" dedi.
 Tören, dönem birincilerime diplomaların verilmesi ve sancak devir-teslimi ile sürdü.

Yorumlar (5)
osman melik 6 yıl önce
Mezunlar Bayraklar ile mesajmı veriyor ne yazmışlar anlayan varmı acaba

:))
ahmetcavitgur 6 yıl önce
yeni mezunlaricani gonulden tebrik ederiz.gemi ortami cok degisik bir ortam.en zor bir meslek.cok mesakkatli bir is.onun icin denizcilerin icinden ateist cok az cikmistir.ALLAH`a inanirlar ve guvenirler.orf ve adetlere en cok denizciler dikkat eder.eski denizciler hazret-i nuh`un teknesi diye gemiye asla tukurmezlermis.staj gemisi buyuk bir mujde.onemli bir ihtiyac idi.duayen denizci sn binali yildirm bey`e de bu hizmet yakisir.artik kapi kapi armatorler dolasilip staj yeri aranmayacak.guverte ve makina staji yapilirken ayni zamanda turk denizciliginin asirlardan beri suregelen orf ve adetleri de ogretilmelidir.
yıldıray öncel Derya 6 yıl önce
Türkleri Denizlerle kaynaştıran ilk öncümüz ‘’ ÇAKABEYİ ‘’ böyle bir günde anmadan geçmek olmaz diyerek ‘’ 1 TEMMUZ Denizcilik ve kabotaj bayramınızı kutlarım.
Gemi ortamı tecrübe açısından okuldakinden epeyce farklıdır , Gemiye çıkmadan bunu ilk günlerde kavramak mümkün değil çünkü çalışma ortamında maalesef çok farklı kültürlerden insanlarla buluşuyorsunuz.
Oku lda belli alandaki kişilerle arkadaş oluyorsunuz ama farklı gemilerde çalıştığınız zaman size çok yabancı olan pek çok ülke zabitleri ve diğer mürettebat ile birlikte çalışmak durumunda kalabiliyorsunuz . Yabancı uyruklu denizci meslektaşlar ile çalışmak vazifelerimizi olumsuz etkiler mi ? Hayır bence etkilemez etkilemedi de ama dengeyi iyi sağlamak gerekli bizler enternasyonal insanlar olmak durumundayız çünkü iş kontratlarımız süresince pek çok ülkeye girip çıkıyoruz . Gemide vardiya tutarak sadece teknik bilgiler öğrenilmiyor, aynı zamanda psikolojik açıdan da çok değerli bilgiler ediniliyor .. Bunun adına da denizin ortasında yaşayarak öğrenme modeli diyoruz. Gemi ortamında sizi çok çeşitli psikolojide gemi adamı bekliyor , deniz yaşamında çok farklı dünyalar olduğunu görüyor bununla birlikte hoş görülü olmayı öğreniyorsunuz daha doğrusu sabırlı olmayı başarıyorsunuz bunun adına da Denizci sabrı deniliyor’’ alsana sosyal dersler ,, Elindeki personelin ikinci bir yedeği olmadığı gibi ‘’ B planı gibi planlar kuramazsın Çünkü okyanus da bu mümkün değil. Sözlü ve bedensel iletişim yollarını iyi gözlemleyip yaşanan olaylar farklı ,farklı açılardan kendine ve karşı tarafa sağlıklı olacak şekilde değerlendirmelisin. Kaptan ve zabitler ne kadar iyi ise gemiyi yönetmek o’ kadar kolay olur asıl amaç ta bu zaten . Sınıfta gördüğün orada kalır denizde gördüğünü ise ince, ince öğrenirsin !! Mevzu ya fazlaca değil sade ve ince değindim. Tüm meslektaşlarımın mesleklerini alınlarının akıyla yerine getireceklerinden hiç şüphem yok şimdiden başarılar dilerim ‘ Denizleriniz sakin vardiyalar kolay olsun. Yıldıray Öncel Derya 2013/07/01
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
İTÜ Denizcilik Fakültesi'nden mezun olanları kutlar meslek hayatlarında başarılar dilerim. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Öğretmenleriniz size meslek hayatınızda gerekli olan temel bilgileri vermişlerdir. Şimdi güverte olsun, makine olsun çalışırken birçok olaylarla karşılaşacaksınız. Elbette amirleriniz bu olayları, sorunları çözmek içşn yeterli bilgi ve deneyimlere sahiptirler. Onları dikkatle dinleyiniz. İlerde onların yerine geçince sizin de başarılı olmanız için onları çok iyi dinlemeli ve bu konuda yazılmış kitapları okumalısınız. Bu kitaplar çoğunlukla İngilizce yazılmış olduğundan çok iyi artı meslek İngilizcesi bilmeniz şarttır. Bunu yapanların, yapmayanlardan daha başarılı olacağı kuşkusuzdur. Denizde çalışırken çevrenize güven vermeniz gene başarınızın temelini oluşturacaktır. Ajandanıza çalıştığınız her geminin bilgileriini, çalışanları, yapılan işler, önemli olayları ve yapılan seferleri ayrıntılı olarak yazınız. İlerde bir belgesel ya da kitap olabiiir. Okul gemisinin ne kadar gerekli olduğunu by sütüunlarda defalarca yazdım. İşin olmazsa olmazıdır.Yaşayan görür... Yeni mezunlara Allah'tan selamet, sağlık ve esenlikler dilerim. www.refikakdogan.com
mustafa erçetin 6 yıl önce
2013 mezunu olan güverte ve makina zabiti meslektaş kardeşlerimize denizcilik ve diğer hayatlarında yüksek başarılar temenni ederim.geleceğin genç kaptan ve baş mühendis adayları olarak sizlere mesleğinizi severek ve uzun yıllar yapmanızı,bu hususta çok çalışmanızı tavsiye ederim.

mustafa erçetin.'96 gv. kegm.kd.klv.kpt.
27°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?