Bakan Yıldırım Basın Mensupları İle Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Yıldırım, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakan Yıldırım Basın Mensupları İle Kahvaltıda Bir Araya Geldi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım

Bakan Yıldırım, Kule Restaurant'da düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.

Bakan Yıldırım, Kule Restaurant'da düzenlediği basın toplantısında, ulaşım ve iletişim alanında 2015 yılının nasıl geçtiğini değerlendirdi, 2016-2019 yıllarına ilişkin hedeflerini anlattı.

ANKARA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rusya'nın, Türkiye'deki bazı havayolları şirketlerinin uçuş ekiplerinden vize talep etmesini değerlendirirken, "Uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulamadır. Biz, diplomatik kanallardan bu uygulamanın yanlış olduğunu, Uluslararası Havacılık Örgütünün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız" dedi.

Yıldırım, basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Rusya'nın, bazı Türk taşıyıcılara ait havayolları uçuş ekiplerinden vize talep etmesine ilişkin soruyu yanıtlarken Yıldırım, Rusya'nın, havayolları uçuş ekiplerine yönelik uygulamasının, uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulama olduğunu söyledi.

Krizler gelir geçer, dostluklar bakidir

Yıldırım, "Dolayısıyla biz, diplomatik kanallardan bu uygulamanın yanlış olduğunu Uluslararası Havacılık Örgütünün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız" diye konuştu. Amaçlarının Rusya ile yaşanan bu krize misilleme yaparak cevap vermek olmadığına dikkati çeken Yıldırım, "Bizim amacımız ilişkileri normalleştirmektir, önceliğimiz budur. Bu yolu sonuna kadar deneyeceğiz. Krizler gelir geçer, dostluklar bakidir. Bu bakımdan uygulamaları mecbur kalmadığı, başka bir çözüm üreteme imkanı kalmadığı müddetçe karşılıklı görüşmelerle, güzellikle halletmenin yolunu belirleyeceğiz. Böyle bir gelişme var ama çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

Çanakkale geçişini 2019'a kadar gerçekleştireceğiz

Yıldırım, karayollarında bu yıl güney-kuzey koridorlarında çalışmaya hız vereceklerini, bu çalışmalarda ağırlıklı olarak tüneller ve sanat yapıları bulunduğunu dile getirerek, otoyolların bir kısmının kamu-özel ortaklığında yapılacağını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: "Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Anadolu ve Avrupa yakalarındaki Edirne-Kars TEM yoluna bağlantısını sağlayacak otoyollar. Ankara-Samsun istikametindeki ilk etapta Ankara-Delice arasındaki otoyolu YİD ile gerçekleştireceğiz. Ankara-Niğde otoyolunun ihalesini bu yıl içerisinde yapacağız. Bu da 360 kilometrelik bir güzergahtır. Aydın-Denizli otoyolunu Aydın'a kadar var, Denizli'ye uzatacağız. Bu dönem içerisinde Çanakkale geçişini 2019'a kadar gerçekleştireceğiz. Buna bir de Kanal İstanbul'u ilave edebiliriz."

Avrasya Tüneli 2016 sonunda hizmete girecek

Yıldırım, 2019 yılına kadar karayollarında sıcak asfalt yapımına hız vereceklerini bildirerek, sıcak asfaltlı yol miktarını 8 bin kilometreden 19 bin kilometreye çıkardıklarını belirtti. Yıldırım, şunları kaydetti: "İstanbul-İzmir-İzmit Körfez Geçişi (Körfez Köprüsü dahil) Projesinin tamamı 2018'de bitirilecek ancak köprü ve Bursa'ya kadar olan kısım bu yıl sonunda tamamen hizmete girmiş olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü de bağlantı yollarının tamamıyla en geç 2016 sonunda bitmiş olacak. Marmaray'ın ikizi Avrasya Tüneli 2016 sonunda tamamen hizmete girmiş olacak."

Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor

Binali Yıldırım, bundan sonra akıllı ulaşım sistemlerine önem vereceklerini anlatarak, bölünmüş yolların kazalardaki ölüm oranlarını azalttığını vurguladı. Yıldırım, "Kazaların sayısı 3,5 kat arttı. Niye? Çok araç var. Araç sayısı 8 milyondan 20 milyona çıktı. Ölümlü kazaların azalma oranı yüzde 62'i buldu" dedi. Türkiye'deki 24 bin 300 kilometre bölünmüş yolun bir yılda ekonomiye 16,5 milyar lira kazandırdığını vurgulayan Yıldırım, "Bu rakam karayollarının bir yılda kullandığı bütçe kadar. Karayolları 2015'te bu kadar bütçe kullandı. Karayollarının bir yılda yaptığı bütün işleri bölünmüş yollardaki tasarrufla geri alıyoruz. Havaya verilen yanmış gaz, egzos, bölünmüş yolların sayesinde 3 milyar 250 metreküp azaldı. Bölünmüş yollar hem hayat kurtarıyor, hem ekonomiye katkı sağlıyor, hem de havamızı güzelleştiriyor" değerlendirmelerinde bulundu.

Körfez Geçiş Köprüsünde tabliyeler yerleştiriliyor

Yıldırım, Körfez Geçişi Köprüsüne ilişkin de "Körfez Geçiş Köprüsünde direkler arasındaki ilk tabliye bugün yerleştirilmeye başlandı. Toplam 113 tabliye var. 20 Şubattan itibaren köprünün siluetini tabliyeleriyle birlikte görmüş olacağız" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176