banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nda Tatbikat

Senaryo gereği, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nın yolcu bekleme salonunun tuvaletine gizlenen bomba patladı

GÜNCEL 18.12.2014, 07:43
 Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nda Tatbikat

 Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nda Tatbikat

Senaryo gereği, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nın yolcu bekleme salonunun tuvaletine gizlenen bomba patladı

- Tatbikatta, güvenlik görevlisinin yaralanması ve ambulansa taşınması, gerçeğini aratmadı  "Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code) 2014 Tatbikatı" kapsamında, Ayvalık Deniz Hudut Kapısı'nın yolcu bekleme salonunun tuvaletine gizlenen bombanın senaryo gereği patlatılması ve ardından yaşananlar, gerçeğini aratmadı.

Deniz Hudut Kapısı'nın bulunduğu Ayvalık Belediye Liman İşletmelerindeki tatbikat başarıyla gerçekleştirildi. Senaryo gereği, binada bomba olduğu ihbar edilerek, içerideki kişiler kısa sürede tahliye edildi. Çevrede alınan güvenlik önlemi kapsamında, iskeleye yanaşan gemilerdeki yolcuların inmesi engellendi. Daha sonra uzman ekip, detaylı arama yaparak bombanın yerini tespit etti. Gümrük binasında yangın söndürme ekipleri gerekli tedbirleri alırken olay yerine bir de ambulans sevk edildi.

Bomba imha uzmanları beklendiği sırada yolcu bekleme salonunun erkekler tuvaletindeki bomba patladı. Binada yangın çıkarken fırlayan bir şarapnel parçası, güvenlik görevlisinin yaralanmasına neden oldu. Bombanın patlatılması ve yaralının ambulansa taşınması, gerçeğini aratmadı.

Tatbikat, Ayvalık Liman Başkanlığı koordinatörlüğünde, özel güvenlik hizmetleri saha uzmanı Ahmet Ertürk, Safa Uçar ve Ayvalık Belediye İskelesi Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu İhsan Paylan gözetiminde yapıldı. Bunun amacının, liman tesisine karşı güvenlik tehditlerinin önlenmesi, karşı tedbirlerin görülmesi ve görevliler arasında koordinasyon ve iş birliğinin geliştirilmesi olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
11°
orta şiddetli yağmur
banner102