Aysun Kaptan'ın evinde tedirgin bekleyiş

Kaçırılan ''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisinde 4. kaptan olarak görev yapan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın İzmir'de yaşayan ailesi tedirgin bekleyişini sürdürüyor.

Aysun Kaptan'ın evinde tedirgin bekleyiş

Aysun Kaptan'ın evinde tedirgin bekleyiş
 
Aden Körfezi'nde korsanlar tarafından kaçırılan ''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisinde 4. kaptan olarak görev yapan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın İzmir'de yaşayan ailesi tedirgin bekleyişini sürdürüyor.

İZMİR - Baba Özcan Akbay, Didim'de yazlıkta oldukları sırada bir gazetede Somali'de bir geminin kaçırıldığını okuduklarını ancak haberde ayrıntı olmaması nedeniyle dikkat etmediklerini belirterek, bugün sabah saatlerinde İstanbul'da oturan akrabalarının telefon etmesiyle olaydan haberdar olduklarını söyledi.

"DENİZ KIZIMIN TUTKUSU"

Kaçırılan geminin bağlı bulunduğu şirketi aradıklarını, olayın doğru olduğunu öğrendiklerini ifade eden Akbay, şirket yetkilisine neden haber vermediklerini sorduklarında ise ''Telaşa kapılmanızı istemedik'' yanıtını aldıklarını bildirdi. Kızı için denizciliğin bir tutku olduğunu, Anadolu Lisesinde okuduğu yıllarda İzmir Fuarı'nda açılan bir stantı gezerek kaptanlık eğitimine merak sardığını anlatan Akbay, kazandığı Karadeniz Teknik Üniversitesi Güverte bölümünü, muafiyet sınavıyla bir yıl erken bitirdiğini hatırlattı.

"ÜÇ GÜN ÖNCE GÖRÜŞTÜK"

Aysun Akbay'ın mezun olduğunda gerekli tüm belgelere sahip olduğu için bir çok iş teklifi aldığını, bunun üzerine hiç tatil yapmadan çalışmaya başladığını belirten Baba Akbay, bir süre İstanbul'da bir Ro-Ro gemisinde çalıştığını, iki ay önce de şu anda çalıştığı şirkete geçtiğini kaydetti. Kızının daha önceki iş yerinde İtalya'ya gidip geldiğini, Horizan-1 adlı gemiyle ilk kez uzak sulara açıldığını vurgulayan Akbay, ''O günden bu yana da İzmir'e dönmedi. Suudi Arabistan'da 3 gün önce görüştük, Ürdün'e gideceğini söyledi. Geminin kaçırıldığını biz de bu sabah Didim'deki yazlığımızdayken öğrendik'' diye konuştu.

"ENDİŞE EDİYORUM"

Kızının sağlık durumundan endişeli olduklarını, devletin konuya hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini açıklayan Akbay, ''Kızımın eve sağ salim döndüğünü görmek istiyoruz. Bu konuda tüm yetkililerden yardım bekliyoruz. Bizim aramamızın akabinde çalıştığı şirketin personel müdürü arayarak kaçırılan gemiyi 2 Türk fırkateyninin takip ettiğini, kızlarının sağlık durumunun da iyi olduğunu söyledi. Olayın bir an önce sonlandırılmasını bekliyoruz'' dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Aysun Akbay'ın annesi Şerife Akbay ise kızının gemilerde çalışmasına ilk dönemler sıcak bakmadığını ancak onun bu işe olan sevgisi ve tutkusunu görünce tercihi kendisine bıraktığını söyleyerek kızının hiçbir gün işinden şikayet ettiğini duymadığını dile getirdi. Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan anne Akbay, kızını sağ salim görmek istediğini kaydetti. Akbay'ın ablası Ayşe Akbay ise kardeşi ile son olarak 3 Temmuz günü görüştüklerini, geminin kaçırıldığı haberini alınca gemi telefonundan ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

İngilizcesinin yeterli olmadığını, uzun uğraşlar sonrası düşürdükleri telefona çıkan şahısların da yeteri kadar İngilizce bilmediğine işaret eden Akbay, ''Telefonda Somalili olduğunu söyleyen bir kişi '3 gün sonra' gibi bir şeyler söyledi. Aysun Akbay'ı sorduğumuzda ise telefonu kapattılar. Daha sonra denememize rağmen bir daha ulaşamadık'' dedi.

Ablasının gittiği her ülkeden cep telefonuyla mesaj attığını anlatan abla Akbay, en son Suudi Arabistan'dan yakıt alırken mesaj attığını söyleyerek, ''3 gündür haber gelmediği için merak ettim ama aklıma kötü bir şey olacağı gelmedi. Bizi şirketten arayıp haber dahi vermediler. Bu şekilde daha çok üzüldük ve sarsıldık. Tüm yetkililerden konuyla ilgilenmelerini istiyoruz. Botla koca geminin yanına gelip nasıl kaçırıyorlar anlamıyorum. Hiç mi tedbir yok? Aklım mantığım almıyor'' diye konuştu.

 ''Horizon-1'' adlı kuru yük gemisi, Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giderken, Aden körfezinde, dün silahlı deniz haydutlarınca ele geçirilmişti. 33 bin metrik ton sülfür yüklü gemide 23 Türk mürettebat bulunuyor. (AA)

Kaptan Aysun Akbay

Kaptan Aysun Akbay

Kaptan Aysun Akbay

Kaptan Aysun Akbay

Kaptan Aysun Akbay

Kaptan Aysun Akbay

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
. .
. . - 10 yıl Önce

O gemide sadece 4.Kaptan Aysun yok.Diğerleride bu vatanın evladı.Diğerlerinin aileleride yanıp kavruluyor ama böyle TV önlerinde değil.

yıldırım uzunsarı
yıldırım uzunsarı - 10 yıl Önce

YİNE somali YİNE korsanlık ve bir TÜRK gemisi.ALLAH YARDIMCILARI OLSUN EN KISA ZAMANDA KURTULMALARINI TEMENNİ EDERİM.fakat sadece devamlı bayan zabitten bahsedilmesini anlamış değilim.gemi süvarisi,baş mühendis,ikinciler,ücüncüler ve geri kalan personelin ne adı var nede mevkileri.bir gemiden ve türk personelden bahsedilecekse tüm personelin dile getirilmesinin daha dogru olacagı kanısındayım.bayan oldugu icin ayrıcalıklı davranılmasını uygun bulmuyorum,sonucta secılen bu meslek dunyada her ulkede erkeklı ve kadınlı olarak yapılmaktadır.....

Cagatay Elibol
Cagatay Elibol - 10 yıl Önce

Horizon-1 personeli sadece 4. Kaptan Aysun'dan mı ibarettir??

Tüm gemi personeli ve aileleri hakkında yazılı&görsel basının aynı hassasiyeti göstermesi zorunlulugu mevcuttur.

Saygılarımla,

Cagatay ELİBOL

.... ....
.... .... - 10 yıl Önce

insanlar cocuklarini sehit olduklari zamanbile medyaya bu kadar fotograf sizdirmiyo gondermiyo...dusunuyorumda acaba gazeteye tv ye cikmak icin can atmaktan baska birsey oldugunu sanmiyoru...o gemide 23 personel var hepsinin ailesi boyle yaparsa desenize tum yil bu olayi konusuruz.....

. .
. . - 10 yıl Önce

Gemide bulunan bir personelin nişanlısıyım.İnanın müsteşarlık dahil aramadıgım yer kalmadı.Firmayı günde 3 kere arıyorum ama durum aynı.Sadece iyi olduklarını bugün öğrenebildim.Geminin uydu telefonunu bu sabah saat 09:30 civarında aradım ve somalili bir korsan telefonu açtı.Yaklaşık 2 dk kadar gemideki nişanlımı hatta almak için ingilizce olarak konuşup uğraştım.Başka bir personelle konuşup konuşamayacağımı sordum.O anda da telefon bağlantısı kesildi.Anlıyacagınız o gemide sadece Aysun Hanım yok 22 personel daha var.Bu kadar da kişiselleştirme yapmayın lütfen. Diğer personellerden niye bahsedilmiyor?Acımız zaten derin.Siz de derinleştirmeyin.Saygılarımla.

seda
seda - 10 yıl Önce

arkadaslar lutfen o aileyi boyle karalamıyalım hiç bir aile kızı bu şekildeyken onların ustunden prim yapmak istemez.bu sekilde yorumlar yapıp onları daha cok uzmeyelim bu resimlerde aysunun facebookundan alınmıstır arkadasları wasıtasıyla!burda suc medyada diyorum kesinlikle o 22 gemi murettabatıylada bu şekilde ilgilenilmeliydi.tum ailelere sabır diliorum en kısa zamanda kurtulmaları dilegiyle

volkan  pamuk
volkan pamuk - 10 yıl Önce

23 personeli olan bir gemide neden sadece 4.kaptan Aysun Akbay'dan bahsedilmektedir.Diğer denizcilerin ailesi ve akrabaları yok mudur?Bu haberin amacı nedir?Sakın yanlış anlaşılmasın ama Aysun kpt'da denizcidir ve gemide 23 denizci vardır.Herkese eşit ilgi ve alakayı göstermek gerekmektedir.Armatörün ve yetkililerin gerekli girişimlerde bulunacağına ve ve bu olayın güzel sonuçlanacağına inanıyorum.

- 10 yıl Önce

BEN O MÜRETTABATTA ÇALIŞAN BİR PERSONELİN YAKINIYIM VE BUGÜN GEMİ TELEFONUNDAN ARADI,KORSANLARIN ONLARA HERHANGİ BİR BASKI UYGULAMADIKLARINI YEMEK KONUSUNDA HERHANGİ BİR SIKINTILARININ OLMADIĞINI FAKAT SULARININ AZ KALDIĞINI SÖYLEDİLER, FİRMA KORSANLARIN İSTEDİĞİ FİDYEYİ VERMEMEKTE DİRENDİKLERİNİ VE ÇOK KOMİK Bİ RAKAM VERDİKLERİNİ, FİRMAYA LÜTFENN DUYARLI OLAN HEKEZİN İLTİBATA GEÇİP BASKI YAPILMASINI İSTİYORUMNASIL OLUYODA ASKERİYE BU KONUYA EL KOYMUYO AKLIM HALA ALMIYO FİRMA HALA Bİ RAKAM TALEP ETMEDİKLERİ KONUSUNDA İNSANLARI İNANDIRMAYA ÇALIŞIYO NE YAPILMASI GEREKİYOSA YAPALIM LÜTFEN BENİMLE İLTİBATA GEÇİN

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176